Yonder: The Cloud Catcher Chronicles İncelemesiSevimli ve bıcırık mı bıcırık bir oyun olan Yonder bugünün inceleme konusu. Yapımcı firma olan Prideful Sloth’un sitesinde biraz dolaştığınızda nasıl bir yapımla ve bu yapımın arkasındaki yanaklarından makas almadan duramayacağınız bir takımla karşı karşıya olduğunu görüyorsunuz.


Hiç oynamadığım halde benzetebileceğim ilk örnek olan The Legend of Zelda: Breath of the Wild’ı andıran yapısı ilk önce ucuz bir taklit olduğu düşüncesini uyandırabilir. Fakat oyunda geçirdiğim ilk birkaç saat bu düşüncenin hızla ortadan kaybolmasına sebep oldu.

“Hiç oynamadığım halde” ile başlamam yazının inandırıcılığını sarsıyor gibi görünebilir ama let’s play’lerin oyun çıkmadan önce yayınlanan oynanış videolarının, twitch yayınlarının ve oyunu enine boyuna inceleyen binlerce videonun hakim olduğu internette, fikir edinmek için oynamak gerekliliği ortadan kalktı huh?

Aksiyonun yer almadığı Yonder dünyasında, Gemea‘yı dolaşırken (ucuz bir reklama kaçmamak için kendimi zor tutuyorum. Bu duş jelinin ferahlığıyla, günün bütün stresinin parmak uçlarınıza doğru akıp kaybolduğunu göreceksiniz) grafiklerin ve Gemea’ya has birden fazla bölgedeki çeşitli ekosistemlerin yarattığı görsel değişimi izlemekten kendinizi alıkoyamıyorsunuz.


Oyun bir gemi kazası ve enkazın Gemea’ya vurmasıyla başlıyor. Sahip olduğunuz sihirli pusula (evet not almayı unuttum) sizi adanın koruyucu ruhlarının huzuruna çıkmanızı ve Gemea’ya gittikçe yayılan murk istilasının adayı tamamen ele geçirmeden önce durdurmanız görevini üstlenmenize yol açıyor. Murk adı verilen kötücül bir enerji alanını adayı dolaşırken çeşitli noktalarda görüyorsunuz. Bu nokta da sprite (hayır gazoz değil) adı verilen periler yardımınıza koşuyor ve murk kaplı bölgeleri temizleyebilmek için yeterli miktarda sprite‘a sahip olmanız gerekiyor. İnanın bana bu kolay bir iş değil.


Tabi ki tek işiniz hayalet avcılığı/şeytan çıkarma/evleri kötü ruhlardan temizleme den ibaret değil. Bunun yanı sıra ada sakinlerinin verdiği görevleri yerine getiriyor. Çeşitli meslek gruplarına giriyor ve tarifler öğrenerek sonrasında bunları son kullanıma hazır malzemelere dönüştürerek adanın ekonomisini alt üst ediyorsunuz (tamam bu 2 cümle çok abartı kaçtı)

Klasik, malzeme (odun, taş ve niceleri) toplamaca bunları uygulayabileceğiniz tarifi bulmaca ve bunun yanı sıra çiftlik sahibi olup o ekosistemde yaşayan hayvanları ehlileştirerek kendi çiftliğinize dahil etmeye çalışıyorsunuz.

Ada da bulmanızı bekleyen yüzlerce toplanabilir eşya var. Kayıp yavru kediler mesela ♥ Bu arada mevsimsel değişimlerle Halloween kutlamaları gibi etkinliklere katılabiliyorsunuz. Bu çok hoş bir detay olmuş.

Eğer vurdulu kırdılı oyunlar arasında soluklanma ihtiyacı duyuyorsanız ya da Nintendo‘nun oyunları niye pc’ye çıkmıyor diye hayıflananlardansanız önerebileceğim bir oyun.

 

Puan : 8/10

 

Steam mağaza sayfası

 

Can Berk

Polisiye yazarlarını büyük bir kıskançlıkla izleyen , Cinayet Masası programıyla kahrolan bir şahıs. Yazar olma hayalleriyle yaşıyor ama oyun bağımlılığı ve üşengeçliği ve hiçbirşeye zaman bulamaması onu geride tutuyor.Kronik anksiyetesiyle işi evliliğe vardırabilmesi onun en büyük hayali

Leave a Reply

Nasıl Buldunuz?*

Your email address will not be published. Required fields are marked *