Wargroove İncelemesi – Size Turnbased’ı Sevdirecek Oyunla Tanışın!

Öncelikli olarak açılış sinematiğine bakmanızı istiyorum. Animeseverleri baştan çıkaracak bir yapısı olduğunu düşünmekteyim :1 Şubat itibariyle çıkışını gerçekleştirmiş olan Wargroove ismini anmaz isem oyun tarihçilerinin beni yargılayacağını düşündüğümden Battle for Wesnoth’ın ruhani mirasçısı olduğunu düşünmeden edemiyorum. Tabiki Wesnoth kadar zorlayıcı – o kadar zordu ki oyunun yapımcıları bile yer yer hile kullanılmasını salık veriyordu – birden fazla cephede onlarca birimin arasında kaybolduğunuz bir yapım değil kendisi. Wesnoth oynayanlarda bilirler yapay zeka yüksek zorluk seviyelerinde saç baş yolduracak kadar quickload bağımlısı olmanıza yol açabiliyordu. Wargroove ise zorluğunun iyi dengelendiği bir yapım olarak karşımıza çıkıyor.


Oyunun türünü ise açıklamayı ya da temel mekaniklerini tekrardan ele almayı es geçtim. Daha önceki yazılarımı okuduysanız bu türü aslında biraz kayırdığımı ve bolca yer verdiğimi görmüşsünüzdür. Sadece türü uygulayış konusunda bir iki kelamım olucak. X-Com ya da Phantom Doctrine tarzı komplike bir yapı beklemeyin. Herşeye birkaç dakika içinde alışacaksınız.


Ama bu demek değil ki basit ya da mekanikleri basitleştirilmiş bir oyunla karşı karşıyasınız. Aksine ilerleyen bölümlerde ve yan hikayelerde gittikçe artan bir zorluk sizi bekliyor olucak.


Birim dengelerinin taş-kağıt-makas mnnatığı üzerine kurulduğu ve kahramanların en güçlü birimler olmasının yanında ölmelerinin bölümü kaybetmek anlamına geldiğini söyleyebilirim. Onun haricinde geliriniz ele geçirdiğiniz köyler,kışlalar ya da outpost larla belirleniyor. Düşmanla outpost konusunda durmadan sobelemece içinde olmanız sıkmıyor şaşırtıcı bir şekilde. Ayrıca bölümlerin uzunluğu ise ne kadar saldırganca oynadığınıza göre değişiyor. Bölümün sıkıcak kadar uzamaması tamamen sizin elinizde.


Kendi haritanızı tasarlamanıza imkan vermesiyle çıkışının üzerinden kısa bir süre geçmesine rağmen onlarca belki de yüzlerce yeni haritaya ev sahipliği yapmaya başladı bile Wargroove. Bu özelliğiyle kolay kolay eskimeyecek gibi gözükmeye başladı şimdiden. Modlara ise şuradan da ulaşabilirsiniz :

Kısaca geçen senenin sonlarında çıksaydı en iyi indie oyun dalında ilk üçe rahatlıkla girebilecek bir yapımla karşı karşıyayız. Şiddetle öneriyorum.

Puan : 8/10

Steam sayfası

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Can Berk

Polisiye yazarlarını büyük bir kıskançlıkla izleyen , Cinayet Masası programıyla kahrolan bir şahıs. Yazar olma hayalleriyle yaşıyor ama oyun bağımlılığı ve üşengeçliği ve hiçbirşeye zaman bulamaması onu geride tutuyor.Kronik anksiyetesiyle işi evliliğe vardırabilmesi onun en büyük hayali

Leave a Reply

Nasıl Buldunuz?*

Your email address will not be published. Required fields are marked *