Velvet Buzzsaw İncelemesi – Çağlar Ertuğrul Düşündürdü

Netflix yapımı başka bir filmle sizlerleyim. Zaten daha önceden bir Netflix filmi incelemesi yapmamıştım ama nasıl giriş yapacağımı bilemedim, siz yapmışım farzedin. Dan Gilroy tarafından yazıp yönetilen korku-gerilim filmi Velvet Buzzsaw, Morf Vandewalt (Jake Gyllenhaal) adlı bir sanat eleştirmeni ve çevresinde sanatla ilgilenen herkesin, Ventil Dease adlı ölü bir adamın resimleriyle başlarının nasıl beladan belaya girmesini anlatılıyor. Filmin ana fikri çok açık: lütfen ama lütfen birisi ben öldükten sonra bütün resimlerimi yakın diyorsa yakın. Demek ki bir bildiği var da yakın diyor.Morf biseksüel, havalı, vücutlu, eleştirinin adına koyan başarılı ve çevresinde isim yapmış bir sanat eleştirmenidir. O bir esere güzel diyorsa eser yok satar, ay bu ne biçim sergi derse sergi batar. Böyle büyük bir güce sahip yani. Fakat Morf’un gücüne yakın hatta ondan daha üst bir güç vardır ki bu da paradır. Paranın satın alamayacağı şey yok, böyle bir sanat dünyasında ise paha biçilemez denilen bir eser yok. Morf ve Josephina da aynı çevreden olup birbirini tanıyan iki arkadaştır. Josephina adlı hiçbir işe tutunamayan, beceriksiz ve paragöz, saygısız, kalp kıran, şirret kadın üst komşusunu ölü bulunca dairesine girmek gibi bir saygısızlık yapıp dairesine girer ve adamın zibilyon tane resmini bulur. Resimler oldukça irrite eder ama aynı zamanda da etkileyicidir, dayanamaz çalıştığı galerinin sahibesine götürür ve iki sanat simsarı bunları nasıl pazarlayacaklarını konuşur. Türlü türlü oyunlar çevirip, ölü Dease resimleriyle zengin oluruz diye planlar programlar yaparlar. Dease resimleriyle alakası olan herkes lanetlenir ve sırasıyla ölümler başlar.

 

Bryson’ın ölümüne bakalım. Galerici sahibesi tarafından sergilenmeyen Dease resimlerini alıp Los Angeles bayırlarına giderken birden üstünü kibritin alevleri sarar ve yardım için gittiği benzinlikte kimvurduya gider. Bryson her ne kadar sanatçı olduğunu iddia etse de aslında para kazanmaya çalışan ve ünlü olmak isteyen biridir. Dease resimlerini çalarken de lanet onu bulur ve ilk kurban verilir. İkinci ölüm ise bir başka galerici Dondon’ın ölümü. Dondon hem rakip galerici Haze’in bilgilerini öğrenmek hem de çok daha büyük paralar kazanmak için Dease resimlerine sahip olmayı ister. Tabiki ulu önder Dease onu da lanetler ve bilinmez bir güç tarafından tavandan asılır. Sanat danışmanı Gretchen’in ölümü tam Kill Bill tadında olmuştur. Kolunu Küre’ye kaptırırken nasıl içimin yağları eridi anlatamam. O da Dease resimlerine maddi çıkarları için sahip olmak isteyen bir başka kurbandır tabi ki. Son olarak Josephina ve Morf’un ölümleri de Dease resimlerinin lanetli olduğunu tescil eder ve Rhodora Haze büyük bir korkuyla resimlerin hepsini toplatır. Biz tam aha kurtuldu galiba derken sırtındaki Velvet Buzzsaw dişlisi olan dövmesi fıtı fıtı dönmeye başlar ve ölür. Bir tek John Malkovich ve Damrish adlı kollektif sanatçı abi ölmez çünkü onlar sanatı sanat için yapmaya çalışan, parada pulda gözleri olmayan, filmin gerçek sanatçıları temsil eden tarafıdır.

 

 

Morf’un ölümesi aslında baya ilginç çünkü Dease resimleriyle ilgili hiçbir maddi kaygısı yoktu aksine Dease’i anlamak için bir sürü araştırmalar yaptı ve birçok şeye ulaştı. Morf’un büyük ihtimalle lanetlenmesinin sebebi aşüfte Josephina’nın eski sevgilisinin sergisi için kötü yorumda bulunmasını istemesinden dolayı. Morf bununla baş edemeyince, üstüne Dease resimlerini de deposuna saklamaya çalışınca, filmin taa ilk başında sergilenen “ay bu ne böyle bunu yapmadılar mı zaten kusucam şimdi” dediği Hoboman robotu sonunu getirir. Morf biraz fazla kimvurduya gitti bence ama anladığım kadarıyla bir kez lanetlenince geri dönüşü olmuyor. Eğer bir gün eleştirmen falan olursam çok dikkatli olacağım, kimsenin günahına falan girmeyeyim şimdi.

Velvet Buzzsaw ne demek hiçbir fikrim yok, Rhodora’da dövmesini görüyoruz, hızlı ve punkçı zamanlarımdan diyor filmin minnacık bir kısmında. (O kısmı daha dikkatli izlemem gerektiğini biliyordum…) Urban Dictionary’de argo anlamda kadınlık organı diyor fakat ve lakin filmle bir bağlantısını göremediğimden sizler için Velvet Buzzsaw ne demek baktım, araştırdım ve buldum. Sadece ve sadece Haze ablanın eski rock grubunun ismiymiş. Olsun.

Dease dedemin geçmişi de oldukça kaotikmiş. Aile içi şiddet görmüş, hapse girmiş, savaşa gitmiş, yememiş içmemiş hep resim çizmiş. Travmaları atlatmanın en kolay yollarından biri onları işe yarar bir yetenekle birleştirip, somutlaştırıp, içimizden çıkartmaya çalışmaktır. Dease resimlerin yakılmasını bu yüzden ister, o gerilimli, korkunçlu resimlerin hepsi onun da peşini bırakmayan lanetidir, geçmişidir. Resimleri yok etselerdi, adamın ruhu huzur bulacaktı.

Güzel film güzel. Kurgu güzel, senaryo boşluksuz, oyuncu seçimleri müthiş. Özellikle korku filmi seviyorsanız kesinlikle ama kesinlikle tavsiyemdir. Gözden kaçırdığım bir nokta varsa yada katılmadığınız bir düşünceniz lütfen yorumlarda buluşalım.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply

Nasıl Buldunuz?*

Your email address will not be published. Required fields are marked *