Tower Defence ve Colony Management Türlerini Harmanlayan Şirinlik – ValeGuard İncelemesi(Erken Erişim)

Erken Erişim oyunlarını bulmaya ve “bir kömür parçası mı yoksa ham bir mücevher mi” diye öngörülerimin beni yanıltıp yanıltmadığını değerlendirmeye devam ediyorum efem…

 

 

Bu sefer karşımda çok sevimli bir colony management/tower defence (aslında bu türe sokma konusunda kararsızım çünkü haritayı zibilyonlarca ve yerleşim düzeni olarak labirentvari kulelerle donatmıyorsunuz) ve az biraz rpg öğelerinin olduğu erken erişimin ilk safhalarında olan bir oyun var.

 

Size en iyisi görsel üzerinden anlatmayı deneyeyim. 4 tip bina kurma imkanınız var. Evler ile nüfusunuzu arttırıyor, çiftliklerle günlük besin tüketimini dengelemeye çalışıyor, kuyularla ise evlerinizin maksimum nüfus kapasitesini arttırmaya çalışıyorsunuz. Bütün binalarınızın yollarla bağlantılı olması gerektiğini unutmadan. Şu ana kadar gayet klasik gidiyor değil mi? Peki ya günlük odun, demir, silah, besin üretiminin ve bina yapımının sadece gece olmadan önce bir tür atama ekranıyla diğer gün gerçekleştirildiğini söylesem?

 

 

Günü bitirmeden önce istediğiniz iş koluna köy/kasaba/şato nüfusunuzu atadıktan sonra oyunun bir diğer yüzüyle karşılaşıyorsunuz. Kasabanızını yağmalamaya ve işgale gelen iblis ve ork ordularıyla karşılaştığınız gece sekansı!

 

 

İşte burada oyunun aksiyon dolu yanını görüyorsunuz. İşçilerinizle hazırladığınız çeşitli kuleler ve barikatlar ile gerekli miktarda mızrak, yay yaptığınızda satın alabileceğiniz birimlerinizle (kahramanlarınızı unutmadan) son işgale karşı göğüs germeye çalışıyorsunuz. İşgale kadar genellikle 15-30 arasında değişen gününüz oluyor ve bu sırada küçük çaplı ordularla sizi yıpratmaya çalışıyorlar. Son gün ise asıl şamata başlıyor.

 

 

Her oynadığınız bölümde yanınıza bir adet kahraman ekleniyor ve onların gittikçe gelişmesini,seviye atlamasını görüyor ve attribute puanlarını dağıtıyorsunuz. Şu anda sadece 4 çeşit attribute olması ve tek çeşit skill olmasına rağmen üstüne üstelik tek bir item taşıyabilmeleri kimisi için sinir bozucu olabilir. Kingdom Rush’tan buna karşı hazırlıklı olduğumdan dolayı beni pek rahatsız etmedi.

Son olarak söylemem gereken şey ise kimi zaman rastlantısal olaylarla karşılaşmanız ve her seferinde değişen sonuçlarla yüzleşmeniz gerektiği. Kasabanıza sığınmaya gelen mülteciler, garip kokular taşan, içi bilinmeyen şeylerle dolu olan çek çekli yabancılar, kuyularınızı iksirlerle verimliliğini arttırmaya söz veren simyacılar vb…

Sonuç olarak erken erişimin çok başlarında olan ama takip edilmesini önerebileceğim bir oyundur kendisi

Puan vermek için daha çok erken olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden puanlandırmadım

Puan : ?/10

https://store.steampowered.com/app/788700/ValeGuard/

Can Berk

Polisiye yazarlarını büyük bir kıskançlıkla izleyen , Cinayet Masası programıyla kahrolan bir şahıs. Yazar olma hayalleriyle yaşıyor ama oyun bağımlılığı ve üşengeçliği ve hiçbirşeye zaman bulamaması onu geride tutuyor.Kronik anksiyetesiyle işi evliliğe vardırabilmesi onun en büyük hayali

Leave a Reply

Nasıl Buldunuz?*

Your email address will not be published. Required fields are marked *