Uagi-Saba İncelemesi – Dr. Moreau’nun Adasının İyicil Bir Versiyonuna Ne Dersiniz?Yok olmanın eşiğinde bir türün, yıldızlararasında seyahat eden gemisi onların son umudunu taşıyordu.
Yeni yerleştikleri gezegende, onlara ve yeni dünyalarına hayat bahşedecek mistik varlığın doğumu için gerekli ortamın sağlanması ve korunması gerekiyordu.
Yaşamın kıvılcımını yeniden alevlendirmeyi umuyorlardı.
Ama sonunda buldukları şey sadece karanlık ve yavaş bir ölümdü.
Onlar yaşamın kendisi ile oynuyorlardı ve bu kafirliği kendi hayatlarıyla ödediler.
Ama bazen ölümden yeni hayatlar başlar ve gömüldüğü soğuk toprakta tekrar filizlenir.


Grafik tarzı ve atmosferiyle beni kendine çeken Uagi-Saba bugün size tanıtacağım oyun. Giriş videosu ve menüsüyle karşılandığımda merakıma yenik düştüm ve başladım oynamaya.

Ölmekte olan bir ırkın son umudu olarak “mistik” adı verilen canlıların, tesisinizi genişletme çabaları sırasında yumurtalarını keşfetmeye ve yumurtayı hayatta tutmaya çalışarak başlangıcı yapıyoruz. Yumurtayı (benim gibi) hazırlıksız olarak bulursanız çabucak kaybetmeye hazır olun. Onun öncesinde enerji, yakıt, mantar, su, “essence” ve diğer birtakım kaynakların miktarını stabil tutmaya çalışmalısınız. Birçok (üreticilerini kurduğunuz müddetçe) kaynak otomatik olarak envanterinize eklenirken mantar toplamak için mantar yetiştirdiğiniz alanda çıkmasını bekledikten sonra tıklayarak toplamanız sanki etkileşimi arttırmak için yapılan bir yöntem gibi olmuş.


Ayrıca diğer sakinlerinizi unutmamak gerekiyor. Onların mutluluğunu ve komforunu üst seviyelerde tutmaya çalışmalısınız ki ölmesinler. Onları “lore keepers” ya da “engineers” olarak atamalı ve temel yapım/geliştirme kaynaklarınızdan olan hurda ve lore bulmak için görevlendirmelisiniz.

Açtığınız her odada sizi karşılayan ve kullanabileceğiniz hale sokulmayı bekleyen toprak ya da hurda yığınları altında kalmış kaynaklar var. Onlara tıklayarak temizlenme sürecini başlatıyorsunuz. Ayrıca her odada su/enerji/yakıt pompaları kurabileceğiniz sınırlı miktarda nokta bulmanız özelleştirme manyaklarının canını sıkabilir. Özellikle oxygen not included vb… oyunların detay ve dediğim gibi özelleştirme çılgınlığına sahip olması nedeniyle.


Oyunun erken erişimde piyasaya çıkmasından dolayı tutorial kısmı eksik kalmış. Çalışanlarımın konforunu nasıl arttıracağımı bulamadığım ve ölmelerine katlanamadığımdan sürekli tekrar başlarken buldum kendimi. Ayrıca hoşunuza gitmeyebilecek başka bir yanı daha var. Oyun gerçek zamanlı işliyor ve hızlandırma seçeneği henüz oyuna eklenmedi.

Ama keşfetmenin hazzını sadece kaynak ve yumurta (yımırta) aramakla sınırlandırmamışlar. Her yeni oda da eski dünyanın tarihçesine ait birtakım yazıtlar buluyorsunuz. Bu Uagi-Saba‘nın basit bir “çiftlik” oyunu olmasından kurtaran özelliklerden sadece biri.


Tesisinizi genişletme konusunda bir sınırlandırma henüz göremedim. Fakat burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Oda tipini değiştirmeden önce odadaki bütün kaynakları toplamaya bakın. Odayı sakinlerinizin yerleştiği bir konuta ya da aşağı katmanlara inmenizi sağlayacak bir asansöre dönüştürdüğünüzde o kaynaklara elveda demeniz gerekiyor.

Kaynak akışının yavaşlığı ve 2X, 4X hızlandırma seçeneklerini şimdilik sunmamasıyla oyunda fazla ilerleme imkanı bulamadım. Bu yüzden oyunun aslı parladığı noktaya erişemedim ne yazık ki. Tanıtımında “mistik”lerden elde ettiğiniz genlerle oluşturduğunuzda gen havuzunda istediğiniz değişikliğe giderek birbirinden farklı mistikler üretebilme imkanı sunduğundan bahsediyordu. Bir üreme çiftliği kuruyorsunuz aslında.

Neyse efenim biraz daha gelecek yamalarla biçimlendiğinde almak isteyebileceğiniz bir oyun Uagi-Saba.

 

Puan : 8/10

 

Steam mağaza sayfası

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Can Berk

Polisiye yazarlarını büyük bir kıskançlıkla izleyen , Cinayet Masası programıyla kahrolan bir şahıs. Yazar olma hayalleriyle yaşıyor ama oyun bağımlılığı ve üşengeçliği ve hiçbirşeye zaman bulamaması onu geride tutuyor.Kronik anksiyetesiyle işi evliliğe vardırabilmesi onun en büyük hayali

Leave a Reply

Nasıl Buldunuz?*

Your email address will not be published. Required fields are marked *