TURMOIL İncelemesi – Bahçemden Petrol Çıktı!

Hani öyle oyunlar vardır ki, basitlerdir ama çok sevilirler. Hah işte Turmoil onlardan birisi değil… Olmaya çalışmış ancak değil… Gelin birlikte inceleyelim… 

Turmoil, mantığı çok basit bir oyun. 1800’lerin sonunda bir petrol baronusunuz ve amacınız önünüzdeki arazide; belirli bir sürede olabildiğince çok petrol çıkarıp satmak. Petrol çıkarmak ise keşif, silo kurma, petrolü nakliye gibi unsurları içermekte.

Resimde de görüldüğü gibi sağda ve solda iki şirket var ve buralara satmamız gerekmekte petrolümüzü. Kurduğumuz silolar elimizdeki petrolü saklamakta zira silo kurmazsanız petrol yerlere akıyor fışkıra fışkıra. Yazıktır günahtır.

Bu silolara ham petrolünüzü, at arabası kiralayarak ve bu araçları upgrade ederek ulaştırmaya çalışıyorsunuz. Bunlar otomatik biçimde ilerliyor. Yani 5 at arabanız var ise bunlar otomatik olarak zaten çıkan maddeyi silolara götürmeye çalışarak spawn oluyorlar. Sizin onlara bir diğer müdahaleniz ise onları sağ veya soldaki şirkete göndermek üzerine oluyor. şirketlerin sunduğu fiyatlara göre oraya at arabasını daha çok ya da az göndererek ekonominizi dengeliyorsunuz. Yani kim çok verirse o aralıkları kaçırmadan o şirkete ürün satmak oyunda önemli bi nokta.

Turmoil, kesinlikle bir rush oyunu. Harita harita ilerleyen bir oyun. Girdiğiniz toprakta, ilk önce petrol bulmanız gerekiyor. Oyun bu haliyle çok eski bi flash oyunu olan Oiligarchy oyununu hatırlattı bana. aşağıda resmini bulabilirsiniz.

Petrol bulmak için iki yol var; Elinde sopasıyla arsanızda gezinen bir bilirkişi 😀 ya da bir köstebek. Evet ciddi anlamda gerçek bi köstebek…

Sanırım bu eskiden kullanılan yöntemlerden birisi. toprakta ilerleyen köstebeğimiz, sert bi katmana gelince yön değiştiriyor böylece biz de yandan kesit olarak gördüğümüz haritamızda nereyi sondajlayacağımızı biliyoruz. yolunu kendimiz çizerek aşağıya indirdiğimiz tüpler ile, milkshake içer gibi yukarıya petrol çekiyoruz.

Her rezerv için yüzeyde pompa kurmak da gerekmiyor. Yolları birbirine bağlama şansımız var ancak her uzayan ekstra yolda borunun çekim gücü aşırı düşüyor bu da bizi yavaşlatıyor. Yine de “akmasa da damlar” diyen bi oyuncu için para kaynağı bir yöntem.

Oyun bu kadar gerçekten! Eğlenceli mi? Evet ama rush sevmeyen biri olarak, her haritanın bana belirli süreler vermesi sinirimi bozdu doğrusu. Oyun, vanilla hali yani modsuz DLC siz hali ile gerçekten bi internet kafe flash oyunundan farksız. Gidin Oiligarchy oynayın inanın daha keyifli ve akıcı.

DLC yerine standalone game olarak çıkması gereken Turmoil: The Heat Is On beklediğiniz her şeyi vaadediyor ve paranızın karşılığını alabileceğiniz bir indie game durumunda.

Resimde de görüldüğü gibi,  oyunda artık upgrade edebileceğiniz bir kasaba da var. Yani kasaba ile birlikte ekipmanınızı ve müşteri çevrenizi geliştirerek yeni fırsatlar; daha büyük işler bağlayabiliyorsunuz.

Eksiklerin giderilmesi güzel ama şu anki hali ile vanilla game olan Turmoil, para verip alınacak bir oyun değil. Ha DLC’sini alır da oynarsınız o zaman sizden mutlusu yok çünkü bambaşka bir şeye dönüşmüş durumda.

Ancak burada da kafalarda soru işareti belirmekte. DLC’ler oyunlara ek içerik getiren güncelleme paketleridir. Kusura bakmayın da biz keriz miyiz de hem Turmoil alıp bir de DLC alalım? Indie Oyunalrı tabi ki destekliyoruz ancak az daha bekleyip keşke son haliyle hepsini çıkarsaydınız, adam gibi standalone oyun olarak.

Bunun örnekleri var mesela: Arma serisinin DayZ modu o kadar sevildi ki adamlar standalone game yaptılar zamanla. Ya da o çok sevilen Red Alert oyun serisi aslında Command and Conquer oyununun bir ek paketiydi.

Bu şirket de zamanla bu şekilde yapar mı bilinmez ama hayalinizdeki gibi bir petrol baronu olduğunuz tycoon deneyimi ve rush karışımı güzel bir oyun istiyorsanız şu aşamada; Turmoil oyununu ve ondan daha da iyi bi oyun olan Turmoil: The Heat Is On DLC paketini almanız gerekmekte. Yerseniz…

Puan:  5/10

(edit: acımasızlığımı düzelttim)

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Abdullah Derin

GEEK

Leave a Reply

Nasıl Buldunuz?*

Your email address will not be published. Required fields are marked *