The Initiate 2: The First Interviews İncelemesi – Yapımcının Beni Döveceği Oyunlar No.2Oraya nasıl geldiklerine dair küçük ve hayal meyal hatırlanan anı ile komşu hücrelerde üç kişi uyanır. Bir duvara monte edilmiş hoparlöründen bir ses yankılanır: “Sınavınıza hoş geldiniz. Amacınız basit, kaç veya öl”.

Riskli bir beyin ameliyatı sırasında çocuğunu kaybeden perişan bir anne olan Samantha Blake’in , korkunç bir araba kazası sonrasında karısının ölümüyle hayatı alt üst olan ve kendini içkiyle avutmaya başlayan Benjamin Clarke’ın ve hayatından ümidini kesmiş bir akademisyen olan Stephen Parfitt’in hikayesi.

Saw-vari bir başlangıç ve konusu olduğuna dair bir izlenim uyanabilir. Fakat işler göründüğü gibi değil. Akan zamanın karşısında ahlaki kararlar, kendini ya da birisini feda etme veyahut uzuvlarına elveda demenin yer almadığı bir oyun The Initiate 2.

İlk odada Samantha’yı canlandırırken TI2‘ye alışma turumuzu tamamlıyoruz. İlk odada ki bulmacaların kolaylığı sizi yanıltmasın. Çok daha fazla terletecek olanlar ikinci odaya geçmenizle beraber sizi karşılıyorlar.


Bölüm sırasında cebelleştiğim bulmacaların ipuçlarını bir sıraya koymak amacıyla benim gibi bol bol not tutacaksınız. Olası hesaplamalar, sayı/harf dizileri arasındaki bağlantılar, kimi zaman dört işlemden daha öte hesaplamalar ya da uyduğunu umduğunuz mantığın kağıt üzerinde dökümünü görmek için de.


Kimi zaman ise eski dost deneme yanılma da yardımcı oluyor tabi ki. Ayrıca tek bir kişi ve tek bir odanın yaratacağı olası sıkılmayı engellemek için aralarında geçiş yapabileceğiniz 3 karakter var. Böylece bir odada ki ipuçlarını diğer odada yer alan bulmacalarla eşleştirmeniz ya da eşya değiş tokuşunda bulunabilmeniz oyuna biraz dinamik bir yapı katmış.


Oyuna ya da bulmacalara esin kaynağı olduğunu düşündüğüm klasikler incelemeniz için bulunduğunuz odanın dört bir yanına dağılmış durumda. Ayrıca evet etkileşime girebildiğiniz her nesneyi olası bir yardım umuduyla incelemek zorunda kalacaksınız. Bir adventure oyuncusu olmadığım için bu durum alışık olmadığım birşeyken TI2 kafama vura vura öğretti. Üstelik bulmacalar klasik doğru eşyayı doğru yerde kullanma ya da mantık bulmacaları ile sınırlı değil. Rengin kullanımı da içeren, yaratıcı bulduğum bulmacalara sahip.

Hikayeye dair kısımlar ve diğer ipuçları, çözdüğünüz bulmacaların ödülü olarak size geri döndüğünden bu konuda daha fazla bir şey söylemiyorum.

Müzikler ve atmosfer çok başarılı. Size kurbanların içinde bulunduğu durumu yansıtmayı çok iyi başarıyor. Hoparlörlerden yansıyan sesi ise seslendirmenin ustalığından dolayı kutluyorum. Grafikler ise fena değil. Zaten herhangi bir detay için didik didik edeceğiniz odada bolca zaman geçirirken kaplamaların baştan savma olması düşünülemezdi bile.

TI2 birden fazla sonu olduğu yapımcının vaatleri arasında. Sona ulaşacak kadar sabrı göstermediğimden bunu deneme şansım olmadı.

Hangi türe yatkınlık gösterdiğinizi umursamıyorsanız en azından bir kere deneyimlemeniz gerektiğini düşünüdüğüm bir yapım.

Dipnot: Çektiğim ekran görüntüleri bulmacaları,hikayenin ilerleyen kısımlarını ve çözümleri içerdiğinden bu yazımda yeteri kadar ekran görüntüsü kullanamadım.

 

Puan : 8/10

 

Steam mağaza sayfası

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Can Berk

Polisiye yazarlarını büyük bir kıskançlıkla izleyen , Cinayet Masası programıyla kahrolan bir şahıs. Yazar olma hayalleriyle yaşıyor ama oyun bağımlılığı ve üşengeçliği ve hiçbirşeye zaman bulamaması onu geride tutuyor.Kronik anksiyetesiyle işi evliliğe vardırabilmesi onun en büyük hayali

Leave a Reply

Nasıl Buldunuz?*

Your email address will not be published. Required fields are marked *