BİN YILIN KAPIŞMASI! Tesla vs Lovecraft !

Aranızda orijinal Crimsonland‘i hatırlayanınız var mı bilmiyorum; zira 2003 yılında çıkmıştı. Bilmeyenleriniz için ekleyeyim, türü top-down twin stick arena shooter.

Şu anda hangi derginin oyunun demosunu vermiş olduğunu hatırlamıyorum (büyük bir ihtimalle level). Oynamaya başladığım ilk anları hatırlıyorum da daha ilk dakikasında beni kendine esir etmeyi başarmıştı. Üzerinize akın akın gelen düşmanlar, sınırlı ve bomboş bir arazi bir anda oyunun akışını değiştiren silahlar (cücük kadar menziliyle blowtorch’tan nefret ederdim), level atladıkça gücünüze güç katan ve oynanış stilinizi etkileyen perk’ler, nereden çıkacağı 1-2 saniye öncesine kadar belli olmayan yaratık sürüleri ve inanılmaz gaz müzikler.

Alabilmek uğruna ölümü göze aldığınız kısa bir süreliğine ortaya çıkan power up’lar. Yaratıkların saldırı ve ölüm anlarında çıkardığı çığlıkların kulağınızı tırmalaması bir yana; sizi daha fazla yaratık yakmaya, havaya uçurmaya, elektrik şokuyla kızartmaya ya da mermilerle delik deşik etmeye  gazlaması unutulmayan özellikleriydi. 10tons, aradan geçen yıllara rağmen zaman zaman açıp tekrar oynama isteği doğuracak bir başyapıta imza atmıştı

Grafiklere aldanmayın. Sizi deli bir eğlence bekliyor

2014 yılında çıkardığı crimsoland’in remasterd versiyonu ise oyuna dönmek ve bitirmeden başından kalkmamak benim gibi bir fan için gönül borcuydu. Nostalji duygusunu sömürmeye kalkışmaması ve orijinal oyunun havasını korumakla kalmayıp üstüne birşeyler eklemesi de oyunun çıkar çıkmaz almam için başka bir nedendi.

Doom’a saygı duruşu

Sanırım bu kadar girizgah yeterli. Artık Tesla vs Lovecraft dan bahsedebilirim. Oyunumuz Tesla’nın bir bilim şovu sırasında Lovecraft’ın sahneye dalıp kabaca “Girmemen gereken, bilimin uyandırmaması gerektiği, çok eskiden kalma güçlerle” oynuyorsun demesi ve sahneden para topar götürülüp bir kodese atılmasıyla başlıyor ve Cthulhu’nun gazabını Tesla’ya yöneltiyor. Tesla ise Cthulhu mitosunda yer alan sürüsüne bereket hilkat garibesiyle mech’i, kuantum teleportasyonu ve cephaneliğinde yer alan envai çeşit silahıyla Dünyayı bu istilaya karşı korumaya çalışıyor.

Spawn noktaları başınıza ileride çok iş açacak

10tons, top-down shooter’lardaki ustalığını konuşturmuş durumda. Oyunu oynadığım 12 saat boyunca nerdeyse hemen hemen hiç sıkılmadım. Oyunda gittikleri değişiklikler ve ekledikleri yeni özellikler bunda büyük bir rol oynuyor.  Mesela kısa mesafeli teleport özelliğinin bu tür için yaratılmış bir özellik olduğuna beni ikna etmeyi başardı ve ah o hayat kurtarıcı mech!

Mech’in etrafa dağılmış parçalarını topladığınızda sahneye mech’in girişiyle çalmaya başlayan ve her seferinde aynı parça olmasına rağmen hiç müziği kapatma isteği doğurmayan o parça!

Perk’lerdeki durum; bazı eski olanlar bu oyunda da kendine yer bulmuşken yeni olanların arasında işe yaramayan bir tanesinin bile bulunmaması takdire şayan başka bir yan.

Neredeyse bahsetmeyi unutucağım bir başka özellik ise Aether taşları. Yeterli miktarda yaratık öldürdükçe ve oyundaki ikinci düzlem olan aether kısmına giriş yaptığınızda kazanacağız bir özellik olan aether googles ile etrafa dağılmış taşları toplamak için kendinizi durmadan tehlikeye atacağınıza bahse girerim.

Oyunla ilgili tek şikayet edebileceğim yanlardan biri ise sokak lambaları, çöp kutuları gibi ufak tefek çevresel unsurlara takılabilmeniz. Genellikle öldükten sonra bunun farkına varıyorsunuz ve bu biraz sinir bozucu. Kimilerine ise sınırlı sayıda harita olması biraz sıkıcı gelebilir.

Son olarak, üçüncü ve son düzlem olan Eldritch bayağı zor! Defalarca tekrar yapmanız gerekecek ama bu beni rahatsız etmedi açıkçası.

Neyse efenim demem odur ki alınız, aldırınız! 10tons, en iyi yaptığı işten alnının akıyla çıkmayı başarıyor.

https://store.steampowered.com/app/636100/Tesla_vs_Lovecraft/

Can Berk

Polisiye yazarlarını büyük bir kıskançlıkla izleyen , Cinayet Masası programıyla kahrolan bir şahıs. Yazar olma hayalleriyle yaşıyor ama oyun bağımlılığı ve üşengeçliği ve hiçbirşeye zaman bulamaması onu geride tutuyor.Kronik anksiyetesiyle işi evliliğe vardırabilmesi onun en büyük hayali

Leave a Reply

Nasıl Buldunuz?*

Your email address will not be published. Required fields are marked *