Tactical Monsters Rumble Arena İncelemesi – Sınırlamaların Olmadığı Bir F2P’e Ne Dersiniz?Öncelikli olarak F2P oyunlardan itinayla uzak durduğumu belirtmeliyim. İlerleyişinizin “ne kadar ekmek o kadar köfte” adlı ödeme duvarına toslaması birincil sebebimdi oynamama nedeni olarak. Fakat sonra “hayatıma Tactical Monsters girdi ve bütün dünyam değişti” gibisinden cümleler kurmayacağım. Yine de gördüklerimden, oynayanlardan işittiklerimden ve az da olsa f2p deneyimime dayanarak söyleyebilirim ki şu ana kadar gördüğüm en merhametli f2p olabilir.


Bu sefer çerezlik bir sıra tabanlı strateji ile karşı karşıyayız. F2p oyunların el atmadığı yegane türleren biri olabilir. Aynı zamanda sahip olduğunuz yaratıkların level atlama sistemini kart toplama mantığı ile birleştirmişler. Fakat kart oyunu olduğu sonucunu çıkarmayın. Mesela bir yaratığınızın seviye atlaması için 200 tane o yaratığı temsil eden kartın sahibi olmanız gerekiyor ve bir miktar altın ve yeterli kart sayısına ulaştığınızda hem yaratığınız seviye atlıyor hem de sizin seviye atlamanız için gerekli tecrübe puanını sağlıyor. Sizin tecrübe puanlarınız ve seviyeniz oyun içi dükkandan alabileceğiniz yaratık miktarını belirliyor. Mesela 15. seviye de şunu satın alma seçeneği çıkıyor gibi.


Rakamların büyüklüğü ve temin etme yolları, sizin oyunu ne kadar ciddi oynamak istediğinize bağlı. Yoksa hiç harcama yapmadan tek kişilik senaryoyu oynayarak, pvp arenasında aldığınız yenilgilerle ve daha adını anmadığım bir sürü yoldan kart, altın ve gem elde etmeniz mümkün. Hatta yapımcıların bonkörlüğü sayesinde her bayram gününe özel size bir takım oyun içi hediyeler yolluyorlar (aslına bakarsanız bu sıradan bir özellik olabilir ama bana sanki diğer türdeşlerinden daha sık hediye yolluyorlar gibi geldi). Ayrıca bir guild’e üye olduğunuzda her 8 saatte bir kart isteğinde bulunabiliyorsunuz diğer guild üyelerinden ve bunun sonuçsuz kaldığına hiç şahit olmadım. Pvp arenasında alınan her yeni guild’e ve üyelerine hizmet ettiğinden sanki dayanışmayı diğerlerine oranla fazla arttırmış bir sisteme ev sahipliği yapıyor TMRA.


Dövüşteki hareket sıralamanızı inisiyatif ve ya hız puanı etkilerken , karakterinizin fiziksel ya da büyü dayanıklılığı stratejinizi belirlemenizde kilit rol oynayan etkenlerden birkaçı. Ayrıca vurma/vurulma ve öldürmeyle beraber special attack barınızın dolması oyunun seyrini değiştiren özel saldırılarda bulunmanızı sağlıyor. O yüzden kime vurduğunuza da dikkat etmeniz gerekiyor.

Kart toplamak için yukarıda saydığım yollara ek olarak rumble tower da sizinle aynı seviyede düşmanlarla taktiksel savaşlara atılabilir, proving grounds da 10 tane boss’a karşı savaşabilir ve yaratıklarınızı seferlere yollayarak kart toplayabilirsiniz. Ayrıca guild üyelerinden birisi bile aylık üyeliğe sahip olduğunda size çeşitli ekstralar gelmesi hoş bir özellik.

Oyunun payment duvarına toslamanıza zorlamamasını bir kenara bırakalım, oynanıştan bahsedecek olursak klasik taş-kağıt-makas mantığı geçerli. Her yaratığın bir antisi var vb. Fiziksel dirençleri yüksek olan yaratıklara karşı büyü hasarı yüksek olan yaratıkları sahaya sürmeniz , menzilli birimlerinizin 1-2 turluk avantaj sağlaması için entangle özeeliği olan ent’i kullanmanız, menzilli birimlerin normal saldırılarını kullanmasını engellmeke amacıyla önlerini yakın dövüş birimleriyle kapatmanız vs. Hoşuma giden özelliğiyse casual bir oyun ile uzun bir öğrenme eğrisi olan mikro ayrıntılarla çoşan stratejiler arasındaki dengeyi güzel tutturmasının yanında bunu casual bir seviyeye adapte etmeyi başarması oldu.

Son olarak eğer enerji barınızın bitmesiyle “gem alaceksın” mesajlarından gına geldiyse ve sıra tabanlı strateji seviyorsanız bakmanızda sakınca görmediğim bir oyun kendisi.

Puan : 8/10

Steam mağaza sayfası

www.tacticalmonsters.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Can Berk Angı

Polisiye yazarlarını büyük bir kıskançlıkla izleyen , Cinayet Masası programıyla kahrolan bir şahıs. Yazar olma hayalleriyle yaşıyor ama oyun bağımlılığı ve üşengeçliği ve hiçbirşeye zaman bulamaması onu geride tutuyor.Kronik anksiyetesiyle işi evliliğe vardırabilmesi onun en büyük hayali

Leave a Reply

Nasıl Buldunuz?*

Your email address will not be published. Required fields are marked *