Tacoma İncelemesi2013 yılında çıkardıkları Gone Home ile gençliğini 90’lı yıllarda geçirenleri tavlamayı başaran Fullbright , walking simulator konseptinde başarılı çalışmalara imza atmaya devam ediyor. Bugün ws kategorisini getirdikleri yeniliklerle piyasaya çıkarttıkları Tacoma hakkında konuşacağız.


Tacoma uzay istasyonunundaki tersliği ve mürettabatın son anlarına dair veri toplamak amacıyla gönderilen Amy adındaki bir araştırmacıyı canlandırıyoruz. İşte bu noktada farklılıklar kendini göstermeye başlıyor. Amy’nin etrafta dolaşırken/veri toplarken ya da mürettabata ait eşyaları karıştırırken onun monologlarına şahit olmuyoruz. ODIN adlı geminin AI’ı tarafından kaydedilmiş mürettabata ait anıların simule edilmiş versiyonlarını aktif hale getiriyoruz. Böylece geçirdikleri kazaya ait esrar perdesini aralamaya çalışıyoruz.


Bunu yaparken gemi personelinin kişisel kayıtlarını,birbiriyle olan mesajlaşmalarını ve holografik bilgisayarlarındaki kayıtlı her nesneyi inceliyor ve bilgi topluyoruz. Bunu yapmak sıkıcı gözükebilir ws oynamayı ya da dedektiflik hikayelerinde olduğu gibi ipucu peşine düşmeyi sevmiyorsanız öyle de olacaktır. Şahsen bunları yapmaktan bir an olsun sıkılmadım. Belki de sinema izleyicilerine has olan “röntgencilik” konumundan gocunmadığımdan da olabilir. Bilemiyorum…

Son söz olarak; eşeledikçe derinleşen hikayeyi ve gemi personelinin günlük hayatına dair kişisel detayları ya da haleti ruhiyelerini izlemek size sıkıcı gelmiyorsa almanızda sakınca görmüyorum.

 

Puan : 8/10

 

Steam mağaza sayfası

 

Can Berk

Polisiye yazarlarını büyük bir kıskançlıkla izleyen , Cinayet Masası programıyla kahrolan bir şahıs. Yazar olma hayalleriyle yaşıyor ama oyun bağımlılığı ve üşengeçliği ve hiçbirşeye zaman bulamaması onu geride tutuyor.Kronik anksiyetesiyle işi evliliğe vardırabilmesi onun en büyük hayali

Leave a Reply

Nasıl Buldunuz?*

Your email address will not be published. Required fields are marked *