Stranger Things, 3. Sezona Ait Önemli Bir Bilgi Sızdı!

Stranger Things dizisini kim sevmez ki! Hep o özlem duyulan 80’li yılların ikonik yönlerini tek bir potada eriterek bizlere sunan; oldukça başarılı televizyon projelerinden birisi.


Geçtiğimiz ay bir Reddit kullanıcısı, sevilen Stranger Things dizisinin IMDb sayfasına önümüzdeki üçüncü sezonda göreceğimiz karakterler eklendiğini fark etti.Bu karakterler,  “Russian Soldier”, “Russian Guard” ve “Russian Goon” olarak tanımlanmıştı. Bilgiler internete düştükten kısa süre sonra, bu karakterlerin çoğunun açıklaması “Soldier”, “Guard” ve “Goon” olarak kısaltıldı.

Kelimelerin anlamı ise şu: “Asker”, “Muhafız” veya “Kiralık Adam” 

Elbette ki beklenileceği şekilde bu hareket, dizinin sıkı takipçilerinde bir hype oluşturdu. IMDb’de listeleri değiştirmek için tabi ki sıkı güvenlik önlemleri falan filan yok; yani bu anlık bir hata ya da eğlence amaçlı yapılmış bir şey bile olabilir. Yine de tekrar düşününce, “bunun önemi belki de daha büyüktür” demekten kendimizi alamıyoruz. Şöyle ki:

SPOILER DİKKAT !

İlk iki sezonda farklı boyutlara kapı açıldığında olaylarda Amerikan hükümetinin rolünün ne kadar büyük ve önemli olduğunu görmüştük. Özellikle ikinci sezonda tam bir “80’lerin gizli hükümet deneyleri” paranoyasını sonuna kadar yaşamıştık. Ancak 80’ler yalnızca Amerikan Hükümeti’nin mitleştirilen sözde gizli operasyonları ile ünlü değil; “Soğuk Savaş” da çok önemli bir unsurdu ve henüz dizide değinilmemişti.

İdeolojik olarak birbirine zıt olan her iki ülke, İkinci Dünya Savaşı sonrasında elde ettikleri başarılarla süpergüç olmuşlar ve birbirlerine gün geçtikçe artan meydan okumaları ile Dünya’yı adeta nükleer felaketin eşiğine getirmişlerdi. Amerika ve Sovyetler arasında 1950’lerde Uzay Yarışı ile başlayan ve Berlin Duvarı‘nın yıkılışına kadar süren bu dönemde her iki ülke de birbirini yoklamak, bilgi sızdırmak için ellerinden geleni yapmış; casus filmleri furyasını başlayacak kadar akılalmaz yöntemlere başvurmuş ve maceralar yaşamışlardı.

Böyle bir kapıyı Amerikalılar açabiliyorlarsa belki de Ruslar da açmışlardır? Ya da bu teknolojiyi ve dünyayı Amerika’yı yok etmek için kullanmaya çalışmış olabilirler. Belki de Sovyet ajanlarını, Eleven’ı çalmaya çalışırlarken göreceğiz. Böylece, diğer boyutlardaki canavarların yanısıra bir düşmanları daha olmuş olacak.

80’lerde zirve yapmış olan “Komşuna bile güvenme” “Herkes Rus Ajanı olabilir” paranoyası ve hükümetteki komünist avları ve tasfiyeleri bi noktada dönemi belirleyen unsurlardan olduğu için dizinin de bu noktalara değinmesi kaçınılmaz gibi durmakta. Belki de sezon ortalarına doğru o kişilerin ajan olduklarını göreceğiz.

Ya da belki de Bob ölmedi ve o ajandı? (kendini kandırır- üzülür)

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

kaynak:comicbook.com

Abdullah Derin

GEEK

Leave a Reply

Nasıl Buldunuz?*

Your email address will not be published. Required fields are marked *