Beklentinizi Paçavra Gibi Kenara Atan Oyunlar No.2 – Space Hulk: Tactics İncelemesiBaşlığın, sizin nasıl birşeyle karşı karşıya olduğunuzun özetini verdikten sonra sanırım saydırmaya başlayabiliriz. Hazırsanız başlayalım ( eksileriyle başlayıp artık büyük yapımlar için sıradanlaşan artılarına doğru bir seyir izleyeceğiz ).


Öncelikli olarak şu ss ile söze başlamak istiyorum. Kırmızı radarlara benzeyen birimler Genestealers adlı ırkın görüş alanınıza girmeden önceki hali. Burada ise ekmek sırasında değiller daha da kötüsü öldürülmek için sıraya da dizilmediler. Kapalı kapının 5 kare ötesinde bekleyen Terminator Space Marine‘nim ( X-COM serisinden hatırlayacağınız ) overwatch özelliği açık bir şekilde mevzilenmiş durumda ve görevin geri kalanı boyunca hiç hareket etmedi ve aynı hareketi durmadan tekrarladı. Sonuç? Bir mermi bile sıkmadan görevi tamamladım. Bu tür bir temkinlilik ile gerizekalılığı ne 2012 yılında çıkan X-COM : Enemy Unknown da ne de bugüne kadar oynadığım herhangi bir sıra tabanlı strateji de görmedim.


Oyunun strateji ve birimlerinizi geliştirme bakımından kısırlığı sanki planlı bir şekilde eksik içerikle piyasaya sürülmüş havası uyandırdı. Adını anmaktan sıkılmayacağım XCOM ile karşılaştırılmayacak ölçüde içerik/harita/görev tipi/silah/düşman çeşitliği vb. bakımlardan, eksikliği var. Sanırım Focus Home Interactive , Paradox Interactive’ye özenmiş vaziyette.

Bu ekranın hiç tatmin edici olmayacağına inanabiliyor musunuz?

RNG ( Genellikle random number generator denir ama ben random number goddess demeyi tercih ediyorum ) ise ne oyuncu dostu ne de adil. Saldırılarınız ya da interaksiyonlarınızın başarısı -kutu oyununu temel alarak- zar atılarak belirleniyor. Buraya kadar herşey tamam. Fakat bir görevde, bir genestealer, bütün koridoru görecek bir şekilde mevzilenmiş bir taretten bir kere bile vurulmadan sıyrılıp overwatch daki karakterimle yüzyüze geldiğinde onun da saldırısından sıyrılıp tek atınca ragequit’in tadına vardım. Bu arada herşey “one shot one kill” prensibiyle işliyor.


Neredeyse oyunu tanıtmaya yönelik hiçbirşey yazmadığımın farkındayım. Çünkü yine iyi bir atmosfer, başarılı seslendirmeler, iyi grafikler ve optimizasyondan ibaret düdük gibi bir Warhammer 40K oyunu ile karşı karşıyayız. Dawn of War gibi bir ürün çıkaramayacaksanız lütfen bu evreni rahat bırakın.

Puan : 5/10

Steam mağaza sayfası

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Can Berk

Polisiye yazarlarını büyük bir kıskançlıkla izleyen , Cinayet Masası programıyla kahrolan bir şahıs. Yazar olma hayalleriyle yaşıyor ama oyun bağımlılığı ve üşengeçliği ve hiçbirşeye zaman bulamaması onu geride tutuyor.Kronik anksiyetesiyle işi evliliğe vardırabilmesi onun en büyük hayali

Leave a Reply

Nasıl Buldunuz?*

Your email address will not be published. Required fields are marked *