Soul at Stake İncelemesi – Dead By Daylight’a Çin Folklöründen CevapTek başıma geçirdiğim ilk 5 saat :

Dead by Daylight’ın furyasından yararlanmak isteyenler kervanına hoşgeldiniz! Ben tur rehberiniz CanBerk, karşınızda nasıl bir garabet olduğuyla ilgili sizi bilgilendireceğim. Hazırsanız başlayalım…


Kumar bağımlısı 4 kişiyi canlandırdığımız oyunumuzda, kumar makinelerinde iskambil kağıtlarıyla 21 sayısını tamamlayarak makinayı mühürlemek ilk görevimiz. Efendim kulağa ilginç mi geldi? Bende ne yazık ki ilk başlarda öyle düşündüm. Bu düşünce kurbanı canlandırdığım ilk 5 saatte hızla soldu (arka arkaya onlarca maç kaybetmem katalizör görevi gördü)


Katillerin vuruşlarının ardından toparlanma süresinin kısalığı, katilin yaklaştığını belli eden kalp atış mekaniğinin saçmalamasının üstüne katillere has bir eşya olan “çan” her şeyin üstüne tüy dikti. Oyunun balans ayarlarıyla oynayalım derken ortaya bir enkaz çıkmış. Nasıl mı? Katillerdeki çan (bölge stun’ı) kurbanlardaki kaçış mekaniği (spam’e doyamıyorsunuz).

Soul at Stake’in maç sürelerini 5 dk ile 30 dk arasında değiştirebilen bir hale sokmasıyla asymmetric multiplayer mı yoksa MOBA mı oynadığım konusunda beni ikileme soktu.


Grafiklerin özensizliği ve amatörlüğü, perk seçeneklerin kısıtlılığı, stratejik oynamaya izin vermemesi ve son olarak bağlantı ve oyuncu bulma problemleri (steam de download region’ı Beijing yapmak zorunda kaldım. Yapımcıların oyuncu bulamıyorsanız orayı deneyin demesi ayrı şukela) mekaniklerin çakmalığının ve dengesizliğin had safhada olması oyundan hızla soğutması gerekirken, B filmlerine has olan “… Are So Bad, They’re Good” havasına girmeme neden oldu.

Edit: “Şeytanlardan” birini canlandırdığımda oyun bambaşka bir havaya büründü. İlk 3 kurbanı 5-10 dakika da cehenneme postalamışken son kalanla oynadığımız köşe kapmaca 30 dakikadan fazla sürdü ve oyuna karşı olan negatif düşüncelerimin azalmasına yol açtı. Bu kadar stresli bir oyun uzun zamandır oynamamıştım.

Erken erişimin daha ilk safhalarındaki ve kat etmesi gereken uzun bir yolu olan Soul at Stake’e belki bazı şeyler oturduğunda şans vermek isteyebilirsiniz.

 

Puan : 6,5/10

Farklı bir görüş ( Bülin Atıcı dan nam-ı diğer Dead by Daylight ustası )

Artılar

  • Oyun temel fikri güzel. Strateji bakımından dbd’deki jenetarör yerine gambler machine olması ve sayı sayma olayı gelmiş which is nice. Körü körüne dbd kopyalanmamış (lel)
  • Haritaların ve karakterlerin çizimleri güzel. Ama karakterler yetersiz. Bir kere açılan bir perk bütün karakterlerde kullanılmamalı bence.
  • Canavardan kaçarken dodge mekaniği olması başarılı. Ama bence bu perk olarak eklenmeliydi ya da belirli bir yenilenme süresi olmalıydı.

 

Eksiler

  • Aşırı bug var
  • Oyuncu sayı az olduğu için bazı server’larda bekleme süresi aşırı fazla
  • Canavarların satın aldığı bell ve yer gösterme zıbıdısı sınırlı olmalı. Abuse lanabilir.
  • Perk’lerin ne olduğunu gamble layıp satın alınma mekanizması güzel ama açıklamalarını & özelliklerini görmemek yetersiz geldi –sadece oyunun hikayesine uyması için yapılmış gibi sistem, geliştirilirse güzel olur. Perklere ve diğer kartlara zoomlama özelliği olsa güzel olabilir.
  • Katillerin yakın mesafedeki gambler ları görme mekaniği gambler lar için zorlayıcı ama canavarı yavaşlatmak ve gambler daki dodge mekaniği bu mekaniği counterlayarak durumu dengeliyor. I guess.

 

Genel olarak oyundaki mekanikler güzel ve başlangıç için yeterli ama geliştirilirse çok çok daha iyi olur.

Lé final note; 3/10

(DBD >>> Soul at Stake)

 

Steam mağaza sayfası

 

Can Berk Angı

Polisiye yazarlarını büyük bir kıskançlıkla izleyen , Cinayet Masası programıyla kahrolan bir şahıs. Yazar olma hayalleriyle yaşıyor ama oyun bağımlılığı ve üşengeçliği ve hiçbirşeye zaman bulamaması onu geride tutuyor.Kronik anksiyetesiyle işi evliliğe vardırabilmesi onun en büyük hayali

Leave a Reply

Nasıl Buldunuz?*

Your email address will not be published. Required fields are marked *