SONSUZLUĞA DOĞRU GENEL BİR DEĞERLENDİRME! – Avengers: Infinity War

2014’ün sonlarına doğru Kevin Feige özel bir gecede, Avengers’ın son filminin adının INFINITY WAR olacağını öğrendiğimizden bu tarihe kadar bir çok filme hype yaptık. Bir sürü fragman izledik, bir çok poster gördük ama inanın hiç biri bizi INFINITY WAR’a hype’ladığı kadar hype’lamamıştır. Çünki her filmde evrenin sonunda geleceği noktayı biliyorduk.

Yine MCU hype treni altında, yoğun bir hafta geçirdik. Marvel ilk başta yayınladığı filmden özel stillerle başladı ve filmden bir kaç tane daha güzel bilgi geldikten sonra büyük darbeyi vurdu ve o müthiş fragmanı yayınladı. Fragman bana ya da diğer milyon tane hayrana “felaket filmi” gibi hissetirdi.

Küçükten bi’ fragmanı incelersek. Gamora’nın baştaki konuşması INFINITY GAUNTLET çizgi romanına süper bir gönderme. Kendisi, Thanos’un amacından hafif hafif bahsediyor. Ondan sonra şehrin üstlerinden bir meteor inişi görüyoruz. Bu meteor büyük ihtimal Bruce Banner, başına ne geldi orası muamma ama çok etkileneceği kesin. Ondan sonra Peter Parker’ı yarı kostümsüz bir şekilde okul otobüsüne asılı harika bir shot görüyoruz. Burdan sonra köprünün altından geçip büyük ihtimalle gökteki dev halkaya doğru ilerliyor. Iron Man’in yeni zırhında, çoğu hayranın çok istediği farklı eklentiler sonunda burda yer alıyor. İlk fragmanda gördüğümüz gibi Wakanda ekibi tam ve hazırlanıyor.

 

 

Ardından hepimizin, filmde tüm evren olacak gazlamasıyla, dört gözle beklediğimiz ilk “shot” var. Star-Lord, Iron Man, Drax ve tabiki Spider-Man aynı sahnede evet aynı sahnede ve eminim ki daha fazlası da olacaktır. Hepsi, Thanos’un nerdeyse yok olmuş gezegeni Titan’dalar.

 

 

Bir diğeri,epik ve aynı zaman da ilgi çekici ekip, Thor, Groot ve Rocket Raccoon. Büyük ihtimalle Thor’un yeni silahını yapmaya gidiyorlar ve diğer ekipten ayrılıyorlar. Thor’un, Thanos’la birlikte en fazla ekran süresine sahip olacağını bildiğimizden beri Thor’a gerçekten büyük bir hype var. Olmalı da çünki farklı bir story arc’ı olacağı belli. Silahının nasıl olacağı hemen hemen çoğu filmi bekleyenin kafasında yeri var; Stormbreaker!

 

 

Thanos’u zırhlı bir şekilde çok farklı bir gezegende, küçük Gamora’nın elini tuttuğunu görüyoruz. Burası işte beni en çok meraklandıran bölümlerden biri. Çünki filmde Thanos’un story arc’ı çok önemli ve merak ediliyor. Burda tahminim Gamora’yı evlatlık alıyor. Gamora’yı kendi ırkından ayırıp onu bir suikastçi’ye dönüştürüyor.

 

Ardından dillere destan ve benimde en çok beklediğim yerlerden biri tabi ki Black Order ekibi. O kadar çizgi romana benzer tasarlanmışlar ki çok korkutucu gözüküyorlar. Ve çizgi romanda oldukları gibi işkencelerine devam ediyorlar. Bir karesinde arkasında yıkılmış, yanmış bir yer görüyoruz.. Burası geek kardeşlerim, Thor’un son nefesine kadar koruduğu ama sonunda korumayı başaramadığı halkının cesetlerini görüyor olabiliriz. Ama sadece bir teori.

 

 

Wakanda’da ki ve Titan’da ki bir çok epik sahneyi geçiyoruz ve arada bir yer gözümüze çarpıyor. Wakanda’da da dev bir ön koruma kalkanı var. Bu, Thanos’un gezegenleri fetih haline hazır getiren ırkı Outriders’ı ne kadar tutar bilemiyoruz çünki epey bir çoklar. Tony ve Steve son gücüne kadar dayanırken ordan bir can alıcı söz duyuyoruz. “Umarım seni hatırlar.” Burda, Stark’ın son anlarını görüyor olabiliriz çünki gerçekten perişan bir durumda. Çok yol geldi ve bu sahneler onun için gerçekten çok ağır etkiler yaratabilir. Belki fragmanın en çok konuşulan ve en epik ve son sahnesi geliyor. Evrenin ilk süper kahramanı olan Steve Rogers, Tony gibi yine çok zor bir anda. Thanos, Infinity Gauntlet’i üzerine doğru bastırıyor. Üstelik taşların ikisi üzerindeyken bu Wakanda savaşının son anlarından biri olabilir. Sahne, INFINITY GAUNTLET çizgi romanında ki Cap’le Thanos’un ikonikleşen panelini de akıllarımıza getirmedi değil.

 

 

Fragman sizi bizi inanın çok etkiledi. Hala açıp arada izliyorum. Son film tarihinin en iyi fragmanlarından biri. Fragmanı şöyle zar zor atlatırken daha dün Empire dergisinden yeni görseller geldi. Hepsi inanılmaz! Filmen küçük küçük ayrıntılar gelmeye devam edecektir. Şöyle bir toplar olursak o küçük bilgileri.

 • Filmde Captain Marvel küçükte olsa gözükecek.
 • En fazla ekran süresi Thanos, Thor ve Gamora’da olacak.
 • Film 2 saat 36 dakikayla MCU’nun en uzun filmi olacak.
 • Winter Soldier filmde en çok Falcon ile yan yana süre alacak.
 • Film, Civil War’dan 2-3 yıl sonra geçiyor olacak.
 • Filmde, Gameof Thrones’dan tanıdığımız Peter Dinklage olacak.
 • Filmde ayrıca Heimdall’da var.
 • Hulk, Thanos’dan gerçekten korkmuş bir şekilde filmde olacak ve onu en iyi bilen karakter olacak.
 • Guardians ekibi daha düzenli ve ciddi olacak.
 • Milyonlarca kişininde merak ettiği nokta olan, Hawkeye, filmde kendi yoluna çekilmiş olacak.
 • Natasha ve Bruce’un ilişkisi ilerleyecek.
 • Chris Evans’a göre Cap hala Avengers’ın lideri.
 • Thanos’un gelişimini göreceğiz.

Thanos, sonsuzluk aşkıyla,tüm evreni taşları toplamak için avlamaya devam edecek ve durmayacak.

Genel yoğun haftanın değerlendirmesi bu şekildeydi. Filmde artık son günlere giriyoruz. Emek ve çizgi roman sanatı eseri kokacak. Rekorlar kıracak. Hepimizi, istemesekte üzecek. Hatta bazen çok üzecek, kahramanlarımızın bizle birlikte geliştiklerini ve sona geldiklerini göreceğimiz filme çok az kaldı. Her şey hazır. Bizde BULAMAÇ olarak diğer tüm yazarlarla sizi bu müthiş şölene hem yazılarla ve çeşitli içeriklerle hazırlayacağız. Bu cuma kendimin başlatacağı MCU filmlerinin incelemesinin maratonunu sizler için başlatacağım. Iron Man’le başlayıp Infinity’e kadar tüm filmlerin incelemeleri en iyi şekilde karşınızda olacak.

AVENGERS: INIFINITY WAR, 27 NİSAN’DA TÜM DÜNYAYLA AYNI ZAMANDA SİNEMALARDA!

 

 

 

Kağan Deniz Ünal

Kişiliğini ve hala hayatta olmasını Marvel'a, Rock müziğine, 70'ler ve 80'lere ve en çokta sevgiye bağlı olduğunu düşünen bir solist/gitarist özentisi. Yazar olarak ilk adımları, bu alanda kendini geliştirmek ve dünyaya barış getirmek için ant içti.