Skylar & Plux: Adventure On Clover Island İncelemesi
Oyunun sloganı şöyle : “Are you ready to adventure like it’s 2001?”

Aslına bakarsanız 2D platformer’lardan ne kadar sıkıldığımın farkına varmamı sağladı Skylar & Plux. Şöyle aksiyon unsurlarının minimum olduğu bolca atlama-zıplama ve açık bir dünya da onlarca toplanabilir bulunmasının yanı sıra sandıkların/kutuların/vazoların vazgeçilmezi mücevher parçalarını toplamayı gerçekten özlemişim. Hafızamı biraz yokluyorum da en son oynadığım 3D platformer Croc 2 bile olabilir.


Konusu ve işlenişi ise hiç fena değil. Skylar, kısa süre önce bir işi batıran ve o zamandan beri büyük uzay istasyonunda kötülüğün ta kendisi (CRT) tarafından hapsedilen bir usta hırsız. CRT (evet eski tip tüplü ekranla karşılaşıyoruz) Skylar’ı robotik parçalarla donatır ve hafızasını silme işlemini kısmen tamamlamışken bir bilinç sahibi olan yeni entegre edilen kolumuz, bizi ameliyat masasındaki kelepçelerden kurtarıyor. Oyun, uzay istasyonundan kaçarak ve CRT’nin hain amaçlarla her türlü tahribatı gerçekleştirdiği Clover Island’a inişinizle başlıyor. Oyunun side kick’i ve yorumlarını asla esirgemeyen, yüksek perdeli sesiyle (ve biraz kötü bir seslendirmeden muzdarip) bir baykuş olan Plux ile hızlı bir şekilde bir takım kuruyorsunuz. Birlikte, adayı keşfedip eninde sonunda CRT’yi yenmek için ihtiyaç duyacağınız eşyaları bulurken ada sakinlerinin yardım çağrısını cevapsız bırakamıyorsunuz tabi ki.


Kontrollerin rahatlığına bayıldığımı söylemeliyim. Lazer kamçınızı etkileşim noktalarında kullanırken jetpack ile yaptığınız uçuşlarda ve zamanı yavaşlatma özelliğini aldığınızda ne demek istediğimi anlayacaksınız. Ayrıca zamanı yavaşlatma sırasında devreye giren her türlü unsur, şu ana kadar gördüğüm en başarılı zaman yavaşlatmayı yansıtıyor olabilir. Hatta Prince of Persia serisinden bile

Aslına bakarsanız ilk bakışta, en sonunda PC de Sly Cooper ve Ratchet and Clank varisini bulduğumu düşünürken neredeyse 3 saatlik süresi , düşman çeşitliliğinin az olması ( 3! ) toplanabilirlerin sadece kristalller ve hapsedilmiş ada sakinlerinden oluşması ve aksiyonun saydığım örnekler kadar heyecanlı geçmemesi nedeniyle biraz hayal kırıklığına uğradığımı itiraf etmeliyim. Bu konu hakkında biraz araştırma yaptığımda oyunun bütçesinin kısıtlılığının tüm bu nedenlerin sorumlusu olduğunu öğrendim. O yüzden bu iyi niyetli çabaya kolay kolay dudak bükemedim.

Her neyse, indirimde yakalarsanız pişman olmayacağınız bir oyun kendisi.

 

Puan : 7,5/10

 

Steam mağaza sayfası

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Can Berk

Polisiye yazarlarını büyük bir kıskançlıkla izleyen , Cinayet Masası programıyla kahrolan bir şahıs. Yazar olma hayalleriyle yaşıyor ama oyun bağımlılığı ve üşengeçliği ve hiçbirşeye zaman bulamaması onu geride tutuyor.Kronik anksiyetesiyle işi evliliğe vardırabilmesi onun en büyük hayali

Leave a Reply

Nasıl Buldunuz?*

Your email address will not be published. Required fields are marked *