Sex Education İncelemesi: İngiliz Aksanıyla Cinsel Eğitim ve Gillian Anderson

Ben liseli dizisi izlemem diyenler, ekran başına! Sex Education, sizlere yepyeni bir liseli dizisi deneyimi yaşatacak!

Netflix sizlere artık hangi pakete ne kadar ödüyorsanız o parayla muhteşem bir eğitim veriyor. Arkadaşlık, samimiyet, iç dünyanız ve daha iç dünyanız hakkındaki dizinin sonunda “abi İngilizler yapıyor ya” diyeceğiniz Sex Education incelemesi ile sizleyiz.Otis adlı ana karakterin ilişki terapisti annesi Jean sayesinde seks ve ilişkiler arasında yaşına göre korkunç derecede bilgiye sahiptir. Otis bu kadar bilgiye sahip olmasına ve bu konuların değil tabu olmak, konuşulmazsa eğer ayıp olunacağı bir evde yaşamasına rağmen ergenliğini doya doya yaşayamamakta, seks yapmayı geçtim kendisini bile rahatlatamamaktadır. Annesini Jean’i oynayan, X-Files’dan tanıdığımız Gillian Anderson dizide cringe mom rolünü çok güzel oynamıştır, bununla birlikte annelerimizin kişi, yer, zaman fark etmeden bizleri yerin dibine sokup sokup çıkartmada ne kadar iyi olduklarını göstermiştir.

Annesi başarılı bir terapist olmasına ve bu akşam kulüpte keyfim yerinde takılmasına rağmen Otis okulunda ve hayatında son derece ezik büzük takılıp, görünmez olmak isteyen bir genç iken havalı Maeve sayesinde hayatı birden değişir. Dizideki bir diğer önemli karakter olan Otis’in iş ve okul arkadaşı olmaktan öteye gidememiş, bunun ceremesini dizinin sonlarına doğru çeken Maeve ise çilekeş bir hayata sahiptir ve para kazanmak için Otis’le birlikte cinsel hayatıyla ilgili sorun çeken okul arkadaşlarına ücretli seks terapisi yapmaya başlarlar, olaylar da burada başlar zaten. Dizi boyunca her karakter kendi gelişimini sonuna kadar yaşar ve bunun etkilerini inanılmaz derecede hissederiz.

Margot Robbie’nin döppel’i muhteşem Maeve ve arap saçı olmuş hayatı dizinin başka bir çarpıcı noktasıdır. Allah’ım bu kız hiç mi gülmeyecek, hiç mi mutlu ve huzurlu bir gün geçirmeyecek derken, Otis’le olur gibi olup Jackson’a saplarken okuldan atılacak kıvama kadar gelir. Yeri gelir kendine binbir türlü pisliği yapan okulun popüler kızını kurtarır, yeri gelir hapse girmesin diye abisinin suçlarını üstüne alır. Maeve feminist yazarları okur çünkü o da ezilen kadınlardan biridir. Maeve aykırı görünür çünkü hayata karşı gösteremediği yüzünü böyle göstermeye çalışır. Maeve romantik klişelerden tiksindiğini söylese bile bir erkek ona jest yapınca içi erir. Maeve bizim kendimizde inanmadığımız her şeyin Margot Robbie halidir.

Dizinin en çarpıcı karakteri şüphesiz fantezileriyle diziye başka bir boyut katan Lily karakteridir. Lily -tövbe bismillah- çizimler yapıp, uzaylı cinsiyle haşır neşir, vereyim de kurtulayım diye takılırken aslında bizlere çok güzel mesajlar vermektedir:

Hayal etmekten çekinmeyin, utanmayın. Hayalleriniz ve fantezileriniz sizin için her zaman bir anlam taşır. Ayrıca unutmayalım her kör alıcının bir kör satıcısı vardır.

Aimee ve kaslı sevgilisinin ilişkisi dizideki en güzel ilişkilerden biridir. Aimee aman ortamcı olayım, kimsenin tadı kaçmasın, ben home party veririm ben kitapları taşırım yeter ki havalı kalayım derken yeni sevgilisi ve tabi ki Otis sayesinde kendi gerçekliğini bulup, doğru olduğuna inandığı şeyleri yapmaya devam eder.

Milyonlarca yürek, tek bir soru: kardeşim Otis, aslan gibi Maeve varken neden ev kedisi Ola’ya tutuldu şimdi? Aslında sorunun cevabı çok basit. Otis’in hayatında zaten aslan gibi bir kadın olan annesi Jean var ve annesinin kendi hayatına olan sınır bilmezliği ona tak etmiş zaten. Otis sosyal ve popüler bir genç olamayacağına inandığından değil, gerçekten normal, sıradan, annesini ve babasını hatırlatmayacak bir hayat yaşamak istediğinden görünmez olmak istemektedir.

Milyonlarca yürek, bir diğer soru: kardeşim Otis bu kadar bilgi ve donanıma rağmen niye seks aklına gelince bile krizden krize giriyor? Bunun sebebi ise küçükken terapist babasını ve hastasını iş üstünde basıp, etkilenmesinden ötürüdür. Otis seksin, annesinin ve babasının bile ayrılmasına sebep olabilecek kadar büyük ve önemli bir şey olduğuna inanarak büyümüş. Ayrıca her çocuk ebeveynini işi pişirirken izleme şanssızlığına yakalanınca karakterini de o şekilde değiştirir zannımca.

Dizi bitince oturdum, Eric ve Adam niye çift olmadı diye sabahlara kadar üzüldüm. Küçükken hoşlandığımız kişiye bin bir türlü pislik yapıp hayatı zehir ederdik ya hani Adam da meğerse aynısını Eric bacıma yapıyormuş istemeden. Dizinin senaristini Türkçeye dair bilgisi var mıydı bilemeyiz ama Adam’dan adam falan olmazdı derken son bölümde korkunç derecede bir iç geçiriyoruz, bir nolur gitme diyoruz, bir affedici ruh haline giriyoruz. Adam ve Eric ise bize başka bir ders veriyor: kutuplaştırıcı olmayalım, insanları ötekileştirmeyelim. Adam ve Eric isimleri de sanki Adam ve Eve’e bir gönderme mi onu da düşünmedim değil.

Aslında dizi her bölümde kendi kaosunu bir şekilde çözüp izleyiciyi merakta bırakmıyor. Karakterlerin her davranışının altındaki sebebi bir şekilde öğrenebildiğimiz dizinin en komplike gözüken ve tartışılması gerekilen yanlarını özellikle belirtiğim Sex Education’ın sizin bulduğunuz diğer ilginç yanlarını bildirmeyi unutmayın.

Ve son olarak; minareden at beni, in aşağı tut beni kara çocuk Jackson!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply

Nasıl Buldunuz?*

Your email address will not be published. Required fields are marked *