Severek İzliyoruz 1 – Dünyanın Sonulu Filmler

Bilim kurgu/gerilim filmleri arasında benim gönlümün baş tacı her zaman, dünyanın sonunun geldiği, insanların ilk çağ hayatı yaşadığı, o sırada da amansız bir doğal felaketin yaşandığı ya da dünya dışı varlıkların cirit attığı apocalyptic ve post-apocalyptic filmlerdir.

Ben kan gövdeyi götürsün, insanlar insanlıktan çıksın sonra oturup ya ben bacanağı niye yedim şimdi desin istiyorum. Okulda sınavdayken tövbe bismillah varlıklar gözetmeni kaçırsın, Türkiye korkunç bir depremle Hawaii’ye komşu olsun istiyorum (tabi hepimiz hayatta kalıyoruz). Neyse ki Hollywood sağ olsun beni kırmaz, iyi kötü senede üç beş film çıkartmaya çalışır. En bilinen örnekleri Terminator, Residen Evil, The Planet of the Apes, Matrix ve Mad Max serileri.Apocalyptic ve post-apocalyptic filmlerin temel konusu bütün insanlığın başına ortak bir felaket gelmesi ve insanlığın bir şekilde hayatta kalmaya çalışmasıdır. İnsanlar birlik olur, tek bir düşmana karşı savaşır. O sırada bütün sistem çöker, insanlar elektriksiz, susuz ve lazer epilasyonsuz kalır ve kendi başlarına tekrar medeniyeti kurmaya çalışırlar.

Bu filmlerin ana fikri en temelde şudur:

Hayatta kalmaya çalışırken kurtuluş yolunu da bul. Biz fark etmesek de bu temelde ana fikir aslında bugünün insanının hayatı yaşama şeklidir. İnsanlar hayatlarını en düşük hasarla bir gün hayallerine kavuşma umuduyla yaşıyor. Çözüm orada bir yerde ve ona ulaşılacak, düşman belki de koca bir sistem ve çok güçlü ama topuğu bulunacak. Bu filmlerin ve günlük hayatın arasında aslında pek fark yok.

Biz bir topluluğuz, yönetiliyoruz, her birimizin toplum için bir işlevi var, zayıf kalırsak eğer eleniyoruz, düşmanla durmadan kaçarak savaşıyoruz ama her şey bir gün düzelecek diyoruz. Filmleri hayattan ayıran tek fark ise düşmanın zombi falan olmaması. Bu tarz filmleri izlemek ve filmdeki insanların öyle yada böyle kurtuluşa ulaşması bize çoğu zaman mutluluk hissi verir.

Hayat mücadelemizi filmlerdeki zorluklarla özdeşleştiririz ve karakterlerin zorluklarını içselleştiririz. Apocaltyptic filmler eğer sinir stres sahibi biri değilseniz ve kan gövdeyi götürürken sakin kalabiliyorsanız sizler için çok uygun.

İşte sizlere sunduğum dev amme hizmeti: En Başarılı Bulduğum Dünyanın Sonulu Beş Film ve Bize Öğrettikleri

 

Dünya Savaşı Z

dünya savaşı z ile ilgili görsel sonucu

Çok gürültücü bir insansanız ölme ihtimaliniz yüksek, babanız asker ise düşük.

 

12 Maymun

Ä°lgili resim

Detaylara dikkat etmek önemli, iş işten geçince hiçbir halta yaramıyor yoksa.

 

Wall-E

wall e ile ilgili görsel sonucu

Çöp atmayın, hareket edin.

 

Bird Box

bird box ile ilgili görsel sonucu

Akıl sağlığınızı koruyun, yabancılara kapıyı açmayın.

 

A Quiet Place

a quiet place ile ilgili görsel sonucu

Yine çok gürültücü bir insansanız ölme ihtimaliniz yüksek, babanızın sözünü dinleyin.

 

İyi seyirleeeer.

zombieland gif ile ilgili görsel sonucu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply

Nasıl Buldunuz?*

Your email address will not be published. Required fields are marked *