Roof Rage İncelemesi – Bırakın Artık Emülatörde Dövüş Oyunu OynamayıEn son ne zaman herhangi bir dövüş oyunu oynadığımı hatırlamıyorum. Abdullah (büyük patron, Tanrı) ile küçük çaplı Brawhalla denemeleri dışında ülkemizde “atari” olarak tabir edilen (artık 90’lar da popüler olan hangi konsolun ucuz çakması olduğunu bilemediğim) zamanlarda oynamayı bırakmış olabilirim. Sonrasında arkadaşlarımın gazlamasıyla ufak tefek birkaç Tekken, Mortal Kombat X ve Injustice denemesi sonucunda ağzımın payını almış ve türden tamamen kopmuştum. Sonrasındaysa sahneye Roof Rage girdi ve hayatım değişti (evrenin enerjisinin hayatınızı nasıl değiştireceğine dair kitabım yakında raflarda).


Aslına bakarsanız bir dövüş oyunun en son inceleyecek kişiler arasındayım. Fakat işin içine platformer özellikleri girdiğinden sanırım bir iki kelam edebilirim.

Sanırım bütün dövüş oyunlarının vazgeçilmez özellikleri arasında sayılan; combo-breaker’lar, gard kırma ve combo’ların birbirine kolayca eklemlenebilmesi RR de de mevcut.  Kendine özgü yanı ise arcade platformer havasını o kadar başarılı kuruyor ki beni bile kendisine çekmeyi başarabildi. Ayrıca eskinin dövüş oyunu dinamiklerini ya da havasını günümüze uyarlayabilmeyi başarmış.

Yukarıda saydığım rakipleri bir yana günümüzdeki diğer 2D dövüş oyunlarıyla , kendisini kıyaslayamıyorum (Bu büyük ölçüde türe yatkın olmayışımdan kaynaklı) Ama buram buram Big Trouble in Little China ya da Double Dragon filmlerinin havasını taşıdığını rahatlıkla söyleyebilirim. Eskiye saygı duruşu niteliğinden dolayı belki işi biraz daha ileriye götürüp Kung Fury‘nin oyun bakımından veliahdı bile sayabilirim.


Ayrıca hoşuma giden bir diğer yanı ise, rakiplerin güçlü combo’larının aynı anda çarpışması sonucunda arenanın zıt köşelerine doğru fırlatılmaları oldu. Bu belki de her sene çıkmasıyla neredeyse bir FIFA olmaya yaklaşmış olan Naruto Shippuden: Ultimate Ninja Storm da artık klasik sayılan bir özellik olabilir. RR bunu animevari bir tarzda değil de sanki 80’lerin dövüş filmlerini andıran bir tarzda yapıyor. Bu şekilde daha önce el atılmamış bir alt türe hayat verdiğini bile söylemek mümkün.

Her ne kadar online özelliklerini denemeye çalıştığım her seferinde çökse de (erken erişim) bence mutlaka denemeniz gereken bir oyun. Gelecek yamalarla bunu çözeceklerini umuyorum. Sürekli güncellenmesi Early Melon’un bu projeye bağlılığının göstergesi aynı zamanda.

 

Puan : 8,5/10

 

Steam mağaza sayfası

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Can Berk

Polisiye yazarlarını büyük bir kıskançlıkla izleyen , Cinayet Masası programıyla kahrolan bir şahıs. Yazar olma hayalleriyle yaşıyor ama oyun bağımlılığı ve üşengeçliği ve hiçbirşeye zaman bulamaması onu geride tutuyor.Kronik anksiyetesiyle işi evliliğe vardırabilmesi onun en büyük hayali

Leave a Reply

Nasıl Buldunuz?*

Your email address will not be published. Required fields are marked *