PSİKOLOJİK DAYANIKLILIK

Yaşam, herkesin farklı mutluluklara, problemlere, heyecanlara göğüs gerdiği kimi zaman bir oyun kimi zaman zorlu bir parkurdur. Bu yolculuktan öyle ya da böyle herkes payına düşeni almaktadır. Bazıları yaşamın getirdiği değişimlerle, zorluklarla çok rahat başa çıkabilirken bazıları için durum pek bu kadar kolay olmayabilir. İşte bu iki farklı durumu yaratan şey bireylerin ‘dayanıklılık’ düzeylerinin farklı olmasıdır.

Dayanıklılık, olumsuz yaşam olayları veya zorlu koşullara uyum süreci ve sonucudur. Dışsal ve içsel stresörlere karşı başarılı ve esnek uyum sağlama kapasitesidir.

Dayanıklı insanların özellikleri şöyle sıralanabilir; daha iyimser, daha yüksek sosyal beceriye sahip, sorun çözme becerisi yüksek, yüksek benlik saygısına sahip, daha başarılı, daha zeki, daha duyarlı…

Hayatımızda bu kadar önemli bir yeri olan ‘dayanıklılık’ nasıl arttırılabilir ? Bunlara detaylıca bakmak hayat boyu zorluklarla daha kolay başa çıkmamızı sağlayacağı için önemlidir. Dayanıklılığı arttırmak için yöntemler şöyledir :

1- İlişki kurmak

Aile bireyleri ve arkadaşlarla iyi ilişkiler kurmak dayanıklılığı arttırır. Sosyal ilişkiler günümüzde çok da önemsenmeyen bir konu. Fakat dayanıklılığı çok fazla etkilediğini düşünürsek önemsenmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Yakın ilişkilerin destekleyici yönü bulunur. Her şeyin kötü olduğunu düşündüğümüz anlarda bile yakınlarınızda ufak mutlu anların sıcaklığı çok iyi gelir.

2- Kriz durumlarına bakış açısını değiştirmek

Her kriz çözülmez değildir. Yaşam gelgitlerle doludur. Hayatımız boyunca zorluklar olacaktır. Bunu değiştiremeyiz. Fakat bu durumları algılayış şeklimizi değiştirebiliriz. Çözülemez diye baktığımız her kriz kendini biraz daha çözülmemeye doğru götürür. Kendimizi buna inandırırsak çözüme yönelik adımlardan da kaçınırız. Atacağınız olumlu adımları kendi ellerinizle ketlemeyin. Belki çözüm çok basit ama kendiniz görme açınızı daraltıyor olabilirsiniz. Bir çaresi bulunur elbet!

3- Değişim kaçınılmazdır

Hayatta değişen tek şey değişimdir. Bu yüzden bazen kendimize koyduğumuz hedefleri değişen koşullar yüzünden başaramamış olabiliriz. Bunu kabullenmek bize yolumuza devam etmek için gerekli olan enerjiyi verebilir. Bir Hitit duası –

”Tanrım, bana değiştirebileceğim şeyleri değiştirmek için cesaret, değiştiremeyeceğim şeyleri kabul etmek için sabır, ikisi arasındaki farkı bilmek için akıl ver.”

4- Hedefler

Yaşamda kendimize hedef belirlememiz, geleceğe daha umutla bakmamızı yani dayaklılığımızı arttırmamızı sağlar. Yaşama sıkı tutunmayı sağlayan hedefler, başarıldığında mutluluğu da beraberinde getirir.

5- Kararlı Adımlar

Bazılarımız sorunlar karşısında hemen harekete geçer. Bazılarımız ise adeta sorunun kendi kendine çözülmesini beklercesine erteleyip durur, sorun karşısında çok pasif kalır. Problemler karşındaki bu pasif yaklaşım dayanıksızlık göstergesidir. Pasif olmayalım!

6-Sorunla kendini keşfetme

Öldürmeyen her acı beni diriltir!!

Yaşadığımız her sorun, bize kendimizi keşfetmek için bir fırsattır aslında. Kişi kendini en çok zor zamanlarında çözümlemek zorunda kalır. Sorun yoksa böyle bir analiz yapmamız için hiçbir zorlayıcı etken yoktur. Her sorunu bir fırsat bilip kalbinizi dinlemeyi öğrenebilirsiniz.

7- Kendi hakkında olumlu görüş

Sorun çözebileceğinize yönelik güven, dayanıklılığı arttırır. Kendimize güvenmememiz için hiçbir sebep yok. Tamamen kendi iç çatışmalarımız sonucu bir sorunu çözemeyeceğimize kanaat getiriyoruz. Başkası bize ‘sen bunu çözemezsin’ dese vereceğimiz tepki ne olurdu? Muhtemelen ona yanıldığını, çözebileceğimi söylerdik. Ama bunu söyleyen bizim kendi iç sesimiz olunca işler neden değişiyor ? Bu çifte standart neden? değil mi ?

8- Geniş zaman penceresi

Olumsuz yaşam olayları dar bir zaman diliminde değerlendirilirse , olay gereğinden daha büyük ve uzun sürmüş olarak değerlendirilir. Geniş zaman aralığında bakmak ise, olumsuz yaşam olaylarının zaman zaman yaşandığını bize hatırlatır. Her zaman kötü giden bir şeye dayanmak oldukça zordur öyle değil mi ?

9- İyimserlik

İyimser insanlar iyi şeyler olacağı beklentisine sahiptir ve bu görüş onları daha dayanıklı yapar. Her olayın kötüye gideceği beklentisine sahip insanların ise dayanıklılığı azdır. Geleceğe umutla bakmak zor gibi görünse bile dayanıklılık için içinizdeki o iyimser kişiyi biraz dürtebilirsiniz .

10- Kendine iyi bakmak

Kendi duygularımıza ve gereksinimlerimize ne kadar duyarlıyız? Kendimize zaman ayırabiliyor muyuz ? En son ne zaman gerçekten hoşlandığımız bir aktiviteye zaman ayırdık? Bunlara gerçekten zaman ayırmak, dayanıklılığımı arttırıyor. Hiç vaktim yok bahanesini hiç kabul etmiyorum. 10 dakika spor yapmak için sabah yatağınızdan 10 dakika erken çıksanız da uyku kalitenizde hiçbir değişiklik olmayacağını biliyoruz. Ya da işe otobüsle giderken elinize bir kitap alsanız fena mı olur ? Kendinizi dinleyin. Ne istediğinizi bilin ve her gün sevdiğiniz bir şeye 10 dakika vakit ayırın. Hayattan keyif almak küçük anların kıymetini bilmekte gizli.

 

Leave a Reply

Nasıl Buldunuz?*

Your email address will not be published. Required fields are marked *