Planet of the Apes: Last Frontier İncelemesiMaymunlar Cehennemi: Son Sınır; fetih, ihanet ve hayatta kalma üzerine kurulu macera oyunu. Bir maymun kabilesinin ve yıkımdan kurtulmayı başarabilmiş bir grup insanın kaderlerinin kesişmesiyle iki dünyanın istikrarsız varoluşunun, dengede kalması için verilen bir mücadeleye tanık oluyoruz.


Hikaye Ceaser‘ın 2 nesil sonrasında geçiyor. Ceaser’ın oğlu Khan‘ın kabilesi insanlardan uzakta bir dağa sığınmıştır. Fakat gün geçtikçe azalan yiyecek kaynakları ve Khan’ın dağın dışına adım atılmasını yasaklaması isyanın ilk filizlerini doğurmaktadır. Öte yandan kabilenin yönetimindeki Khan’ın artık devri bitmek üzeredir ve kabilenin liderliğini oğullarından en büyüğüne devredecektir.


İnsanların tarafında ise topluluğun liderinin cenazesiyle sahneye adım atarız. Topluluğun bütün sorumluluğu sırtına yüklenen eski liderin karısını canlandırdığımız bu bölümlerde bizde yiyecek sıkıntısı çekmekteyizdir. Kış yaklaşmakta ve kışı geçirebilecek yeterli erzağımız yoktur. Bu noktada maymun kabilesi avcılarını yiyecek bulması için gönderir. Ama liderin uyarılarına rağmen insanların sığır çiftliğine bir saldırı düzenlenir ve hikayemizin çatışma unsurunun doğmasıyla beraber iki farklı tür birbirlerinden bu şekilde haberdar olur.


Oyunun yapısı Telltale yapımlarını andırsa da onlar kadar etkileşimin olmadığı bir oyun ne yazık ki. Karar anlarında sadece 2 seçeneğin sunulması ve nadiren ortaya çıkan aksiyon sahnelerinde farklı tuşları kullanmanızı gerektiren bir yapıdan ziyade her aksiyonu sadece boşluk tuşuyla hallediyoruz. Fakat şunu söylemeliyim ki onca bütçesine rağmen Tellfuckingtale yıllardır aynı grafik motorunu kullanırken Imaginati Studios filmlere yakışır, oldukça iyi grafiklere sahip bir oyun çıkarmayı başarmış ( aradaki oyuna ayrılan bütçe farkını hesaba katmıyorum bile ) Ayrıca yakın zamanda TfT‘ın CEO’su grafikler yüzünden oyuncu kitlesini hayal kırıklığına uğrattığını söyledikten sonra bu daha da komik bir hale geliyor.


Keşke aynı atmosferi ve müzikleri birkaç saat boyunca tekrar etmeseydi ve senaryosu bazı durumlarda Holywood klişelerine dönüşmeseydi şimdi TT’ın adını bile anmıyor olurduk. Ama onun haricinde türde yeni bir soluk görmek güzel. Son olarak yakınacağım bir diğer nokta da türkçe çevirisinin kimi zaman yanlış kararları almanıza sebep olacak kadar kafa karıştırıcı olduğu ( kötü demek istemiyorum ) Ekstra son söz : bir de 4 kişiye kadar local co-op destekliyor ama taraflardan birini diğer oyuncunun yönetmesi yerine ( ki bu daha güzel olurdu ) kararlarda oy çokluğu durumu yaratması olmasa da olurdu denilen bir özellik olmuş.

Puan: 7/10

Steam mağaza sayfası

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...

Can Berk

Polisiye yazarlarını büyük bir kıskançlıkla izleyen , Cinayet Masası programıyla kahrolan bir şahıs. Yazar olma hayalleriyle yaşıyor ama oyun bağımlılığı ve üşengeçliği ve hiçbirşeye zaman bulamaması onu geride tutuyor.Kronik anksiyetesiyle işi evliliğe vardırabilmesi onun en büyük hayali

Leave a Reply

Nasıl Buldunuz?*

Your email address will not be published. Required fields are marked *