Organize İşler: Sazan Sarmalı İncelemesi – Seresin’in Suçu Ne?Netflix bu sefer güldürmedi. Organize İşler 2 hala sinema salonlarındayken ikinci haftasında bizi şaşırtarak dijital platformda da kendini gösterdi. Kimileri anlaşma gereği böyle oldu dese de Yılmaz Erdoğan aslında güzel pazarlama ve dağıtım stratejisi uyguladı (ÇGH diyenler?) Koca bir film skeç olmuş gibidir desek yeridir. İki saatlik bir skeç izledik mi desek, bütün BKM oynamış mı desek artık bilmiyorum. Herkesin rol aldığı bu film BKM geleneğini bozmuyor.

Bu ikinci film aslında ilk filmi aratmıyor. Kıvanç Tatlıtuğ’un Saruhan karakteri Cem Yılmaz’ın Müslüm karakterini, Atakan Çelik’in Bahadır karakteri Tolga Çevik’in Süpermen Samet’i, Safa Sarı’nın Naim karakteri de Özgü Namal’ın Umut karakterinin tıpkısının aynısı. Yani orijinallik aramak çok yanlış olur. Yılmaz Erdoğan hikayesinde ne yazık ki kopya çekmekten hiç çekinmemiş.

Yeni dönem BKM oyuncularından Safa Sarı gerçekten mükemmel bir iş çıkarmış. Hak ettiği yan rollerden birini oynamakla kalmayıp geleceğinin parlak olduğunu, büyük işlerde de onu göreceğimizi ispatladı. Atakan Çelik’in süzme salak damat rolünü de başarıyla oynadığını fakat fazlaca yersiz olduğunu belirtmek isterim.

Replikler komedinin yanı sıra fazlaca duygusallık ve gönderme dolu. Asım Noyan’ın Erdal Tosun’un duvar resminin önünde çektiği tirat olsun, Bahadır’ın Nazlı’yla arabada konuşması olsun hep duygu dolu sahnelerdi ve hakkını verdiler desek yeridir fakat bir film maalesef sadece senaryodan oluşmuyor.

Filmin görüntü yönetmeni Jean Paul Seresin. İsminin havalı göründüğüne bakmayın, kendisi BKM’nin maaşlı çalışanı konumunda ve görüntü yönetmenliğini yaptığı filmler arasında Kocan Kadar Konuş, Deliha ve Görümce gibi filmler var. Arif ve 216’nın da görüntü yönetmenliğini yapmış aynı zamanda ama bu filmleri izlerken eminim siz de benim gibi bir burukluk, bir tuhaflık sezmişsinizdir. Sahneler oldukça parlak, açılar oldukça yakın ve geçişler oldukça hızlı. Ben teknik bilgiden pek anladığımı söyleyemem ama her izleyici gibi kıyaslama yapmaktan da kaçınmam imkansız. Organize İşler 2 maalesef ilk filmle kıyaslandığında kötü, kendi başına ortalama bir film. Keşke Yılmaz Erdoğan bu kült filmine bir filmi eklemeseydi ve Organize İşler eşi benzeri ve benzeri olmayan bir yıldız gibi Türk sinemasında parlasaydı.

Eski kadronun bolluğu ve çeşitliliği ilk filmde şahaneydi. Bu filmde ise oyuncudan baya baya çalmışlar. Ahmet Mümtaz Taylan’ın Kerami karakteri bana oldukça yersiz ve anlamsız geldi, olmasaydı da olurmuş. Kendisine saygım ve sevgim sonsuz fakat karakterin filmdeki anlamını hiç çözemedim. Aynı şekilde Ezgi Mola’nın da öyle. Asım’ın sevgilisi olmak dışında başka bir işlevi yok, derinliği hiç yok. Ayrıca filmdeki düşmanlar keşke sadece Saruhan ve Asım olsaydı. İkisinin arasındaki rekabeti izlemek bence daha heyecanlı, gerilimli ve eğlenceli olurdu.

Organize İşler 2 kötü bir filmdir diyemeyiz ama iyi bir film de diyemeyiz. Ortalama bir film. Yeni çıktığı için ve eski filme olan saygınızdan ötürü iyi görünebilir ama ev işleri yaparken arkada ses olsun diye açılacak bir filmden öteye gitmeyecek bir film. Yılmaz Erdoğan keşke dünyaya bizi bu filmle değil de ilk filmiyle tanıtsaydı mesela. Yine de yerli filme desteğimiz sonsuz, saygımız yüksek.

Buradan BKM’ye sesleniyorum: Seresin’i kovmanın vakti gelmedi mi a dostlar? Yorumlarda buluşmak üzere efenim.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...

One thought on “Organize İşler: Sazan Sarmalı İncelemesi – Seresin’in Suçu Ne?

  • February 23, 2019 at 3:46 pm
    Permalink

    Fikirlerinize katılıyorum ve evet, Yılmaz Erdoğan ilk filmde tadında bırakarak bitirseymiş keşke.

    Reply

Leave a Reply

Nasıl Buldunuz?*

Your email address will not be published. Required fields are marked *