>observer_ İncelemesi – Blade Runner (1982) dan Bu Yana Cyberpunk’a En Yakışan Yapım ( Kitaplar Kapsama Dahil Edilmemiştir )Cyberpunk’a yazılmış bir aşk mektubunu okuyorsunuz >observer oynarken. Walking simulator lara bakış açınızı bilmiyorum ama her ne hikmetse en iyi hikayeler bu türden veyahut bu türe yakın bir seyir izleyenlerden çıkıyor gibi geliyor bana.

Hikayenin sağlamlığından söz etmiştim ama en güçlü yanı bu değil >observer‘ın. Sadece tamamlayıcı unsurlardan biri ama atmosferi ve atmosferi şekillendiren görsel dili ile mükemmel (olmasa bile mükemmele yakın) bir sonuç ortaya koymakta kendisi.

Konusu ise;
Yıl 2084. Nanophage’den adlı virüsten bir şekilde kurtulmayı başarmış şanslı olanlardansın. Hayatta kalanlar ise uyuşturucuya, VR’ye, sinirsel implantlara – kendilerini bu yeni realiteden uzaklaştıracak her şeye yönelmiş durumdalar. Observer olarak bilinen elit bir birimde çalışan dedektif olan Daniel Lazarski adı verilen birisini canlandırıyorsunuz. Şüphelinin zihnini hack’lemek ve istila etmek olan şirket tarafından finanse edilen bir polis biriminin bir parçasısınız. Gelecekte, düşündüğünüz, hissettiğiniz veya hatırladığınız her şey, bir mahkemede tarafından aleyhinizde kullanılabilir. İşte bu birim, suçlu ilan edilmeniz için gerekli her kanıtın peşinde.

Yıllar boyunca haber alamadığınız oğlunuzdan gizemli bir mesaj aldığınızda, merakınıza yenik düşüp Chiron Corporation için çalışan amirinizden araştırmak için Krakow’un C sınıfı gecekondularına araştırma yapmak için gidiyorsunuz. Fakat işin rengi ilk ipuçlarının izini sürdüğünüzde değişiyor. Suçluların ve kurbanların stabil olmayan zihinlerine nöral erişim sağladığınızda  en karanlık korkularınızı yeniden yaşamaya zorlanıyorsunuz.


Araştırma yapmak için kullandığınız 2 farklı tarama biçiminiz var. Organik ve organik olmayan için durmadan değiştirdiğiniz tarama biçimlerinizde ipuçların izini sürerek oyunda ilerleme kat etmeye çalışıyorsunuz ama yan hikayelerle zenginleşen oyun merak duygunuzu yitirmenize asla izin vermiyor. Rüya sekansları oyunun zirve yaptığı kısımlar bu arada


Oyunun tek eksisi apartman sakinlerini sorgulama kısımları kimi zaman can sıkıcı olabiliyor. Bilirsiniz dedektiflerin en yakındığı iştir bu. Olası tanıkları bulmaya çalışmak ve sorgulamak. Kişisel olarak da saklanmaya dayanan bölümlerde sıkıldığımı söylemeliyim.

Neyse efenim sözün özü cyberpunk ve dedektiflik hikayeleri sizi heyecanlandırıyorsa mutlaka almanız gereken bir yapım.

 

Puan : 8,5/10

 

Steam mağaza sayfası

 

Can Berk

Polisiye yazarlarını büyük bir kıskançlıkla izleyen , Cinayet Masası programıyla kahrolan bir şahıs. Yazar olma hayalleriyle yaşıyor ama oyun bağımlılığı ve üşengeçliği ve hiçbirşeye zaman bulamaması onu geride tutuyor.Kronik anksiyetesiyle işi evliliğe vardırabilmesi onun en büyük hayali

Leave a Reply

Nasıl Buldunuz?*

Your email address will not be published. Required fields are marked *