Megaquarium İncelemesi

Aslına bakarsanız 90’ların sonunda çıkan roller coaster ( nedense türkçe karşılığını aradığımda karşıma çıkan lunapark hız treni anlamı bana biraz eğreti geldi ) tycoon lardan bu yana bir tema parkını yönettiğimiz oyunlara hiç bulaşmamıştım. Son zamanlarda tekrar patlak veren tycoon çılgınlığından nasibimi almamazlık edemezdim.
Sandbox modunu es geçip campaign’ine başladığınızda zorluk eğrisinin artış hızını takdir ettiğim bir dizi göreve başlıyorsunuz. Benim gibi tycoon oyunlarına uzak birisi bile alışma süresinde hiç topallatmadan ilertiyor. Sadece tek yakındığım nokta olarak ; çeşitlilik durmadan artıyor ve balıkların özellikleri , ihtiyaçları ve sevmediği şeyler buna eş güdümlü olarak artığından dolayı türe alışık birisi değilseniz ( benim gibi ) kendinizi bir keşmekeşin ortasında bulabiliyorsunuz. Bu da hliyle oyunu sık sık duraklatmanıza yol açıyor ama bundan puan kıracak kadar yakındığımı zannetmeyin.

Megaquarium’un tanıtımında yüzü aşkın deniz canlısını barındırdığı yazıyordu ve bu konuda abartmadıklarını rahatlıkla söyleyebilirim. Zaten ilerleyen kısımlara erişebilmek için alt sınırı durmadan yükselen ve ilerleyebilmeniz için gerekli olan bir prestij puanı sistemi var. İyi olan tarafıysa bu puanın dinamik olması. Ziyaretçilerin ihtiyaçlarına göre düzenlenmezse dibe doğru çekiliyorsunuz.


Herbir deniz canlısının taşıdığı prestij puanı bir yana bir çoğu ekoloji ya da bilim puanı da taşımakta. Ziyaretçileriniz o canlıya baktıkları sırada kazandığınız bu puanlarla yeni balık,memeli ya da kabuklu açabiliyorsunuz. Bilim puanları ise yeni cihazları açmak için gerekli. Çalışanlarınız ise uğraşmanız gerek ayrı bir alan. Hepsinin birbirinden faklı yetenekleri ve doğuştan gelen kişisel özellikleri sayesinde uzmanlık alanına dair özel bir becerisi ya da handikapı oluyor.

Gel gelelim Megaquarium’un artılarına ve eksilerine. İçerik bolluğu ve kompleks yapısı övündüğü yanları olurken grafikleri ve ses ve müzik kullanımı eksilerinden. Çalışanlarınızın yapay zekası ise kimi zaman saçmalayabiliyor. Sonuç olarak tycoon oyunlarını silip süpürenlendesiniz önerebileceğim bir oyun kendisi.

Puan : 7/10

Steam mağaza sayfası

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Can Berk

Polisiye yazarlarını büyük bir kıskançlıkla izleyen , Cinayet Masası programıyla kahrolan bir şahıs. Yazar olma hayalleriyle yaşıyor ama oyun bağımlılığı ve üşengeçliği ve hiçbirşeye zaman bulamaması onu geride tutuyor.Kronik anksiyetesiyle işi evliliğe vardırabilmesi onun en büyük hayali

Leave a Reply

Nasıl Buldunuz?*

Your email address will not be published. Required fields are marked *