Marvel Filmleri’nin Geleceği İle İlgili 10 Kötü İhtimal!Marvel Sinematik Evreni bildiğiniz gibi Phase 5 dediğimiz, konu ve bütünlük olarak ayrılmış aşamalardan biri olan 5. aşamasına geçmek üzere. Çekimi tamamlanmış ve çekilmekte olan filmlerinden gelen haberler ile her gün sansasyonlar yaratan bu stüdyonun geleceği ile ilgili  10 beğenmeyeceğiniz haberi sizler için derledik:

 

1- Örümcek- Adam Artık Kullanılmayabilir!

 

via GIPHY

Evet yanlış duymadınız! Mahallemizin sevilen Örümcük-Adamı’nın filmleri, oyunları, animasyonları 2000’lerin başından beri birçok tekrar çekim ile aralıksız devam etmekte. Bu da karakteri yıpratan bir olay. Onunla ilgili kullanılacak çok da şey kalmayacak yakında ve Avengers ekibinin ayrılmaz üyelerinden biri olan bu karakteri yakın gelecekte artık görmeme ihtimalimiz bile olabilir. Son animasyonda mesela Spider-Verse alemi işlenmekte. Çok tutan oyunu ise harika bir senaryo ile adeta Sinister-Six ekibini film gibi işlemiş.

Yine de, farklı  ve işlenmemiş maceralara ve düşmanlara yönelinir ve güzel senaryolar ortaya çıkarılırsa böyle bir olaydan da kaçınılabilir.

 

2- Kahramanları Oynayan Oyuncular Değişebilir!

 

via GIPHY

Bu aslında çizgi roman evrenlerinde de çok sık olan bir şey. Marvel, bir karakteri sürekli aynı oyuncu ile kullanmak yerine ona bir varis yaratabilir. Zaten şu anda Bucky‘nin Yüzbaşı olacağı ya da Shuri‘nin yeni Demir Adam olabileceği gibi olasılıklar dönmekte. Bu olay evrene her ne kadar dinamik bir hava katsa da izleyiciler şu anki karakterlerden oldukça da memnun gözükmekteler. Yüzbaşı’nın evrenden ayrılacak olmasına üzülmeyen yoktur diye düşünmekteyim.

Yine bundan kaçınmak için Marvel, karakterlerin farklı ve ilginç maceralarına yönelerek oyuncuların farklı potansiyellerini kullanmalarını sağlayabilir. böylece oyuncuyu ve çizgi roman karakteri tam randımanlı kullanabilir.

 

3- Çekilecek Olan Solo Black Widow Filmi!

 

Black Widow filminin süreci, yapımda oluşan problemlerden dolayı tamamen arapsaçına dönmüş durumda. Ayrıca Marvel, son zamanlarda Widow haricinde birçok kadın karaktere de ciddi anlamda ağırlık vermiş gözüküyor. Pek yakında izleyeceğimiz ve başrolünde bir kadın karakterin olduğu Captain Marvel ise bu değişimin adeta zirve noktası olmuş durumda. Peki, insanların kafasında bu aşamada şu soru beliriyor: “Bu filme gerçekten ihtiyaç var mı?”

Scarlett Johansson, günümüzde hemen herkesin tanıyacağı ve izlemekten keyif alacağı bir oyuncu evet! Ancak eleştirmenlerin çoğu da böyle bir film için zaten çoktan geç kalındığını söylüyor. Marvel evreninin ilk aşamalarında olaydık eğer, süpergüçleri olmayan; çift taraflı çalışarak iki dünya arasında kalmış inanılmaz bir ajanın casusluk maceralarını görmek bizi mest edebilirdi ama Marvel evreni şu anda inanılmaz bir ivme yakalamış durumda; özellikle de Guardians of Galaxy ile hikaye gidişatı tamamen evrene ve onun gizemlerine, uzaylı ordualrına, göksel varlıklara açılmış halde.

Böyle bir noktada evreni aniden 10 yıl geriye götürmek gişede patlayabilir. Ayrıca zaten çok güzel ilerlemekte olan ve tabiri caizse daha dünyevi ve süpergücü olmayan insanları da konuya dahil eden televizyon dizileri var. Neden oraya konuk olmasın? Siz ne düşünüyorsunuz?

 

4- Silver Surfer’ı Düşman Olarak Evrene Dahil Etmek!

 

via GIPHY

Silver Surfer’ı 2000’lerde çekilen Fantastic Four 2: Rise of The Silver Surfer  filminde düşman olarak izlemiştik. Kendisi Marvel evreninin en güçlü ve en popüler karakterlerinden biri olmakla birlikte aslında iyi tarafta olan; ama efendisi Galactus‘un zorlaması ile onun elçiliğini yaparak, yok edilecek dünyalar bulan bir varlık.

Daha büyük potansiyeli olan bu karakteri tekrar tekrar kötü yapmak yerine, farklı hikaye ve maceralarından yola çıkarak daha ilginç bir yolla evrene dahil etmek de mümkün olabilir. Maalesef, bekleyip verecekleri kararları görmekten başka yapılabilecek bir şey yok…

 

5- Nakia, Kötü Tarafa Geçerek Malice’e Dönüşebilir!

 

Lupita Nyongo tarafından canlandırılan ve kraliyet özel birliklerine üye bir casus olan Nakia karakteri, Black Panther filminde çok sevilmişti. Çizgi romanlarda bu karakter aslında kral T’Challa’ya takıntılı ve bir noktada onu tahtından düşürmek için Killmonger ile işbirliği yapıyor. Böylece Malice lakabını alan karakter aslında bir villain oluyor.

Filmde aralarında tatlı bir flört hali gördüğümüz bu iki karakterin ilişkisi gerçekten çok güzel kurulmuş ve sağlam gözüküyor. Görevleri için aşklarını erteleyerek birinin tahta geçmesi; diğerinin ise kendini Wakanda’nın korunmasına adaması, karakterlerin potansiyelleri ile ilgili çok şey vadetmekte.

Böyle bir karakter fanatikleşip kötü tarafa geçer mi derseniz? Bence evet! Geçebilir! Ama güzel kurulmuş bir hikayeden vazgeçip kolaya kaçmak gibi de algılanma ihtimali var. Düşman mı yok yahu koca evrende?

 

6- Yayın Haklarından Doğan Sorunlardan Dolayı Namor’u Hiç Göremeyeceğiz!

 

via GIPHY

Namor the Sub-Mariner, kökleri 1930’lara kadar dayanmakta olan, en eski Marvel karakterlerinden birisi. İnsan olan bir baba ve Atlantis prensesinin çocuğu olan Namor, su altında yaşayabilme, üstün fiziksel güç gibi insanüstü yeteneklere sahip. Öyle ki, DC evrenindeki Aquaman karakteri tamamen bu karakterden esinlenilerek yıllar sonrasında oluşturulmuş bir karakter.

Böylesine önemli ve birçok diğer karakter ile ortak macerası bulunan irinin filmini çekmek ne kadar zor olabilir ki değil mi?

Aslında oldukça zor! Çünkü yıllar yıllar öncesinden birçok karakter ile birlikte hakları Universal firmasına satılmış. Marvel, diğer karakterleri dönem dönem geri satın alarak bir şekilde kurtarmış ama Namor’un hakları hala Universal’a ait ve yakın zamanda da satacaklar gibi de durmuyor.

“Yuh artık! Universal’ı da satın alın evrende tek şirket olun!” diyoruz bu noktada.

 

7- Ana Evrenden Bağımsız Birçok Dizi Gelecek!

 

via GIPHY

Marvel evreni  ister sinema olsun ister televizyon, yoğun bir evren. İzleyecek onlarca film, yüzlerce bölüm; sezon sezon dizi var. Sadece dizileri birden fazla ayrı platform tarafından çekilmekte.

Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D.
Agent Carter
Inhumans
Daredevil
Jessica Jones
Luke Cage
Iron Fist
The Defenders
The Punisher
Marvel’s Runaways
Cloak and Dagger
New Warriors

Daha devam edeyim mi?

Bunların ortak özellikleri ise, bir cümle ile dahi olsa bir şekilde film evreninden bahsederek ana evrene dahil olmaları ve ona ait belli bir zaman diliminde geçmeleri. Biz seyirciler, filme ait karakterleri dizilerde görme ya da dizi karakterlerini filmdeki büyük savaşlara dahil etme hayalleri kuraduralım; Marvel evrenden bağımsız diziler çekme konusunda oldukça kararlı. Bunlar ekip ya da karakter dizileri olacaklar ve sayıları gittikçe artacak!

E oldu mu şimdi ama! Infinity War yaşanmış, New York 2 kez işgal edilmiş Defenders ortalarda yok! Sanıyor musunuz ki bu seyirci kabulleniyor bunu? Önce buna çözüm bulun!

 

8- M’Baku (Man-Ape), Düşman Olacak!

 

Black Panther filminde, daha ilkel olan Jabari kabilesinin lideri M’Baku‘yu beyaz perdede izlemiş ve beğenmiştik. Başta sürtüşmüş olsalar da kral T’Challa ve M’Baku yakın arkadaşlar olmuş, Infinity War sırasında vatanlarını birlikte savunmuşlardı. Kral’ın yokluğunda M’Baku’nun ülkeyi yöneteceği beklentiler arasında. Peki sonrasında neler olacak?

Dedikodulara göre yazarlar, çizgi romanda ezeli düşman olan Black Panther ve Man-Ape’i filmde yaptıkları gibi bir dövüş sahnesi ile geçiştirmek yerine daha da açabilirler.

Sonuçta, T’Challa radikal değişiklikler yaparak ülkesini ve zenginliklerini dünyaya tanıttı. Thanos ve Black Order’ın aradığı Avengers ekibini koruma altına alarak Wakanda’da tuttu ve böylece Wakanda’nın da uzaylılar tarafından işgaline, onurunun kırılmasına, lidersiz kalmasına yol açtı.

“Bu bizim savaşımız değildi!” gibi yaklaşarak kral döndüğünde, M’Baku’nun tahtı bırakmayacağı beklentiler arasında.

 

9- Shuri, Black Panther Olacak!

 

via GIPHY

Shuri, cesaretini kanıtlamış, aşırı zeki ve güçlü bir karakter. Black Panther olabilir mi? Tabi ki bence olabilir, neden olmasın ki?

Ancak bir çok eleştirmen bunun için daha çok erken olduğu görüşünde. Thanos’un barnak şıklatması ile henüz yok olmamış ise Infinity War bitene kadar Black Panther yerini kesinlikle doldurabilir. Daha sonra ise bence tekrar teslim etmeli çünkü henüz T’Challa karakterinin keşfedeceğimiz çok yönü var, çok düşmanı var. Kaptan Amerika, Ironman, Thor gibi karakterlerin sevilmesinin nedeni; 10 yıl boyunca onları anlatan 3 solo film çekilmesi, ortak hikayelerde karakterlerinin daha da gelişmesi ve böylece onlara sürekli maruz kalmış olmamız. 

Şu anki black Panther de bu konuma gelip ununu eleyip eleğini astığında elbette ki ilk tercih Shuri olacaktır. Ama yapmayın nolur erken henüz 🙁

 

10- Marvel vs. DC Filmi Çıkma İhtimali!

 

via GIPHY

Bu bir dedikodu ya da olası haberden çok bir hayal belki de; ama olmasını istemediğimiz bir hayal…

Kulağa güzel geliyor olabilir ama düşünün bir kere: saçma derecede kalabalık iki evren için onlarca karakter hakkı kullanılmasını geçin, yazarlar karakterlere nasıl onları tanımamız için gerekli  ekran süresi verebilecekler?

Bu karakterler aynı evrene nasıl geldiler peki? Açıklaması bile filmin yarısı…

Aynı zamanda karakterin huyuna suyuna, havasına  sadık kalacaklar. Bunlar da yetmezmiş gibi onlarca oyuncu birbiri ile tanışacak, ekran kimyaları tutuyor mu tutmuyor mu bakılacak. Eski oyuncular belki de getirilmeye çalışılacak. Basit bir dizide bile bir karakter değişince ortalık yıkılırken Marvel vs. DC olası filminde alakasız bir oyuncunun en popüler karakterlerden birini oynamasını hayal edin…

Kurtarmaz abicim! Vallahi olmaz… Bu, vs. atma hikayesi en iyisi çizgi romanlarda kalsın şimdilik.

Yine de 10 yıl önce sorsanız, birçok karakteri içine alarak tekil yada ekip maceraları ile yıllarca sürecek olan ve onlarca filme yayılacak bir sinema evreni serisi yapılacak deseydiniz herkes şüphe ile yaklaşırdı; ancak nihayetinde bu gerçekleşmiş durumda ve sonuçları da oldukça keyif verici.

Olmaz olamaz deme hiç… Zaman neler gösterir belli olmaz Thanos’um…

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...


kaynak: screenrant

 

Abdullah Derin

GEEK

Leave a Reply

Nasıl Buldunuz?*

Your email address will not be published. Required fields are marked *