Mantis Burn Racing (2016) İncelemesiBilmem hatırlar mısınız RE-VOLT  adlı uzaktan kumandalı arabaları kontrol ettiğimiz bir yarış oyunu vardı. Onda az “ben oynuycam ya da sen silahları kontrol et ben yön tuşlarını” anısı biriktirmedim (işin komik yanı fanbase’inin hala aktif olarak oyunu güncellediğini bu yazıyı hakkında araştırma yaparken öğrendim). Mantis Burn Racing‘e balıklama atlamamın sebebi kendisiydi. Neyse oyunumuza dönelim…


Top-down bir yarış oyunu olan MBR, R-V kadar eğlenceli, yaratıcı harita tasarımları (Oyuncak arabaları kontrol ettiğimizden dolayı oyuncak mağazalarından tutun da mini-golf içerikli haritalarda kapışmanın zevkini MBR‘E eklemeyi unutmuşlar) ve silah çeşitliliği sunmuyor ne yazık ki. Sadece drift’in hayati önem taşıdığı tozlu topraklı yollarda rakiplerimizi egale etmeye çalışıyoruz ve yavaş yavaş problemler kendisini göstermeye başlıyor.

Beni en çok rahatsız eden şey geliştirmenin dibine vurduğunuz ya da yeni satın aldığınız araçları istediğiniz yarışlarda kullanamamak oldu. O yarışın dayattığı aracı kullanmak zorunda kalıyoruz ve rakiplerimizin seçenekleri onlarla sınırlı. Bu bana, bir yarış oyunu için ölümcül bir günah gibi geliyor. NFS Underground serisinde bu tür bir kısıtlamanın olabileceğini hayal bile edemezdiniz değil mi?


Ve diğer ölümcül günahlar; Herhangi bir sezon da ilerleyebilmeniz ve diğer yarışlara katılabilmeniz için ya gerekli gear sayısına ulaşmanız ya da birinci olmanız gerekiyor. Seçmeniz için zorlandığınız aracınıza hiçbir modifikasyon yapmadıysanız grinding dolu saatler sizi bekliyor. Neden mi? Modifikasyonları sadece seviye atlayarak açabiliyorsunuz. Satın alma seçeneği yok.

Ayrıca diğer DLC’ler ile gelen müthiş araçları ona uygun yarış dışında kullanmanıza izin vermiyor. Tek tip araç dayatmak yerine açılan bütün araçların rakiplerinizin kullanımına da sunulması gerekmez miydi? Eğer adilane bir yarış olması için bu tip bir kısıtlama yerine? Herkes açık olan araçlardan istediğini seçebilseydi daha eğlenceli olmaz mıydı?


Neyse efem eğer sadece drift atmaya dayalı bir yarış olsa da oynasam diyorsanız önerebileceğim bir oyun kendisi.

 

Puan : 7/10

 

Steam mağaza sayfası

 

Can Berk

Polisiye yazarlarını büyük bir kıskançlıkla izleyen , Cinayet Masası programıyla kahrolan bir şahıs. Yazar olma hayalleriyle yaşıyor ama oyun bağımlılığı ve üşengeçliği ve hiçbirşeye zaman bulamaması onu geride tutuyor.Kronik anksiyetesiyle işi evliliğe vardırabilmesi onun en büyük hayali

Leave a Reply

Nasıl Buldunuz?*

Your email address will not be published. Required fields are marked *