Mages of Mystralia İncelemesi – Allah Belanızı Versin Gaming’e Kısa Bir AraBir süredir elime geçen en iyi oyun Mages of Mystralia (MoM) ama nedense dakikalardır boş sayfaya bakarken yakalıyorum kendimi. Bütün yazabilme becerim öfkelendiğimde mi çıkıyor acaba? Her neyse…

Vakti zamanında trol vebasıyla kasıp kavrulan Mystralia’nın sadece halkın değil soyluların da soylarını devam ettirme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu bir zamanda taht sırası, Aetius adlı eğitimsiz bir büyücü-krala geçer. Yasaklanmış büyü okullarının vaat ettiği güce kendini kaptıran Aetius gittikçe krallık vazifelerinden uzaklaşmakta ve vaktinin çoğunu araştırma yapmakla geçirmektedir. Güç açlığıyla kavrulan ruhunu yasaklanmış büyülerle doyurmaya çalışırken gün geçtikçe akıl sağlığını kaybeder. Tamamıyla delirdiğinde ise kendi himayesindeki köyleri yakıp yıkmaya ve halkını katletmeye başlar.

Mystralia büyücüleri birleşip ona karşı koyduğunda artık ülkenin tarihinde yeni bir sayfa açılmıştır: Büyü tamamen yasaklanmıştır. Büyücü avından sağ kurtulanlar yeraltına çekilmekte ve kimliklerini gizlemeye zorlanmaktadır. Bu sırada yeni bir büyücü kendi potansiyelini keşfeder. Her 10 senede bir olduğu gibi. Sahneye canlandırdığımız karakter olan Zia girer. Girişi ise çok tantanalı olur. Çünkü içindeki güç açığa çıktığında onu kontrol edemez ve yaşadığı köyü yakar. Bu arada ilginç bir dipnot; Mages of Mystralia hikayesinin, Dungeons and Dragons’un ünlü Forgotten Realms dünyasını yaratan Ed Greenwood tarafından yazılmasıdır.

Elimizde; üzerinde uğraşıldığı, detaylara özen gösterildiği ve yenilikçi fikirlerin denendiği son derece hoş bir ARPG var. Hangi yeni fikirleri denediğinden bahsetmek gerekirse; büyülerinize ya hikayede ilerlediğinizde verilen ya da etrafa gizlenmiş bulmacalarla elde ettiğiniz çeşitli rünler ekleyebiliyorsunuz. Bu rünler büyünün karakteristiğini değiştirebilmenize imkan sunuyor. Oyunun hala başlarında olmama rağmen -yan görevlere koşturdum ve oyun dünyasının dört bir yanına yerleştirilmiş rünleri ve sandıkları bulmaya yoğunlaştığım için- attığım ateş toplarının bir elektrik bulutu yaymasına ya da  alev etkisi geçtikten sonra dondurmasına olanak tanıdığına şahit oldum. Ayrıca bu rünler çeşitli okulların büyülerini birleştirmekle kalmıyor. Kabaca büyülerinize makro atama olanağı da sunuyor.

Bu arada büyülerinizin çevreyle olan etkileşimi ve bu etkileşim üzerinden tasarlanan bulmacalar çok başarılı. ARPG dediğime bakmayın bulmaca ve aksiyon dengesini çok iyi tutturmuş MoM. Yine de düşmanların saldırı çeşitlerini öğrenmek ve ona uygun elemental kombinasyonunu bulmaya çalışırken durmadan ölmek yerine daha çok bulmacalara kafa patlatacaksınız.

Boss kısımlarıysa oldukça eğlenceli

Oyun dünyasının ise oldukça hayat dolu olduğunu söylemeliyim. Her köşe başında çözülmesi gereken sırlar bir yana npc lerle olan diyaloglarınız, oyunun hikayesine olan merakınızı diri tutmayı başarıyor.

Hazır %30 indirimdeyken ve geçen sene çıkmasına rağmen hala güncellenmekte olan Mages of Mystralia’yı kaçırmayın derim.

Notumuz : 8,2/10

Steam mağazası linki

 

Can Berk Angı

Polisiye yazarlarını büyük bir kıskançlıkla izleyen , Cinayet Masası programıyla kahrolan bir şahıs. Yazar olma hayalleriyle yaşıyor ama oyun bağımlılığı ve üşengeçliği ve hiçbirşeye zaman bulamaması onu geride tutuyor.Kronik anksiyetesiyle işi evliliğe vardırabilmesi onun en büyük hayali

Leave a Reply

Nasıl Buldunuz?*

Your email address will not be published. Required fields are marked *