KISA KISA ARTILAR EKSİLER – INFINITY WAR (Spoilerlı)

Başlamazdan önce spoilerlı ana incelememizi şu linkten okuyaiblirsiniz:

http://bulamacmedia.com/?p=722&preview=true

Efenim, dev hizmet! Akar kokar yok!

Direk artılar eksilere giriyoruz yorum yapmıyoruz!

İşte o, kullan-at yazımız…

Eksiler:

——Her şeyden önce en komik bulduğum şey: Abi bu Thanos’un matematik takıntısı nedir ya?

Kardeşler! Film izlemeye mi geldik yoksa ALES hazırlık kursuna mı geldik anlamadım. Bi’ ara baya baya dedim havuz problemleri geliyor herhalde.

Yok evrenin yarısı… Gamorra’nın gezegeninin yüzde ellisi… aman ele geçirmesin yoksa Dünya’nın yarısı gider… gittiği gezegenlerde nüfusun yüzde ellilik dilimini hep yok etmiştir… Yumurtanın sarısı gitti Thanos’un yarısı…

O halde Thanos kaç gezegen gezmiştir?

Cevap veriyorum:
A) Tamam anladık çizgi roman göndermesi yapıyosunuz da filmde en az 6-7 kere aynı cümleyi kurmanın anlamı yok; zira saçma duruyor.

-Ne? Yarısı mı?
-Evet tam olarak yarısı!
-Aaaa yarısı mıymış?
-Evet yarısı, yüzde elli de diyebilirsin…

——Vision ölecek diye onlarca Wakanda savaşçısı öldü. Yüksek uygarlık, çoğunluğun iyiliği için bir kişinin kendini feda edebilmesini gerektirir. Çok mu aristokratız acaba?

——Filmin en boktan noktasıydı: Star Lord’un tam gauntlet çıkacakken Thanos’a ergen gibi dalması. Yorum yok gerçekten hayatımda bu kadar salakça sahne görmedim. Filmin tek düşmanı Star Lord (Mal Lord) diye düşünüyorum.

——Black Order çok kolay harcandı. League of Legends oynuyormuşuz da team fight’a girmişiz gibi, ulti basa basa ilerledi herkes ve karşı takımı kesti.

——Black Order’ın orijinini görmesek de yine de adlarını öğrenecek kadar, alışacak kadar bahsedilebilirdi. İsimleri bir kere falan geçti.

——Espriler çok yavandı. Spiderman, sırf tuttu diye eski film göndermeleri yaptı. Drax, en Drax modundaydı. Rocket, protez organlara takıktı. Kabak tadı verdi bir yerden sonra. Evet abi biliyoruz bu karakter bu özelliği ile ünlü anladık yavrucum! Yani Dizi mantığında gitmişler her karakterin özelliklerini sınırlara taşıyarak birbirlerini tanımalarını isterken bizlerin ağzına da bal çalmışlar. Bana boş geldi.

——Star Lord gerçekten filmin seyrini d eğiştiren büyük bir gerizekalılık yaptı. Bundan bahsetmiştim ama yetmez. Bence büyük bir mantık hatasıydı.

——Ha bu arada bahsetmiş miydim bilmiyorum: Star Lord çok büyük aptallık yaptı. Tamam Gamorra ölmüş olabilir ama önünde evreni yok edecek bir güç var arkadaşım. “Biz bu oyunu bozarız aga!” diye dalmanın alemi yok. Eldiven çıktı çıkacak lan. Tekrar söylüyorum filmde en büyük kötülüğü o yapmıştır nasıl izin verdiler buna anlamıyorum Gamorra’ya olan aşkını göstermedi abi, kafamda kalan şey evrene mal olan bir mallık, hepsi bu…

——Elinde reality, soul, space, power stone olan Thanos’un elinden neredeyse eldiveni alıyorlardı. Kimse, elini kullanmasına izin vermediler falan demesin abi. Parmak şıklatarak evrenden hayatı silen bir adam bu yapmayın lütfen. Gerçekliği silip görünmez olabilir hayatlarını yeniden yazabilir. Stark’ı bebekliğine döndürebilir, Strange’i 100 yıl yaşlandırabilir… Hiç mi yaratıcılığın yok? Anında hepsini yok edebilir ruh taşı ile hayatlarını değil ruhlarını hapsedebilir. Bu mu Thanos? Tam bir hayal kırılığıydı.

——Final savaşında bile Thanos hala güçlerini tam kullanmıyordu. Tek tek saldırmaya çalışıyordu. Gerçekten taşların potansiyeli çok harcandı bu filmde.

——Thor yine çok abartılmıştı. Hatırlatırım çizgi romanda Thor’u, Drax’a yaptığı gibi gerçeklik taşı ile parçalara ayırıyordu. Tabi silahı güçlü bir silah şu anda, o verilmeye çalışılıyor. Black Vidow da zaten korkunç abartıydı. Assasin gibi, vur kaç olarak savaşacak bir karakter, warrior mantığı ile teke tek alıyordu herkesi. Karakter çizgilerinden çıkılıp oyuncuların ününe göre rol dağıtıldığını düşündüm bu aşamada. Hollywood böyledir, menajerleri şikayet ederse ek sahneler yazılır, görünme süresi uzatılır.

Artılar:

——Black Order’ın isimlerine alışamamak eksi olsa da direk aksiyona girmesi filmin çok güzeldi.

——Thanos, Watchmen çizgi romanındaki Ozymandias’ı çok fazla andırdı. Bu benim için güzel bir şeydi ama çizgisinden çok ince çıkmış mı acaba diyenler için eksi olabilir. Yine de filmin en sağlam kurulmuş karakteri, en sınırları keskin çizilm,ş ve güzel ilerleyen karakteri Thanos’tu. Resmen filmi çaldı herkesin elinden. Kaptan Amerika ve Iron Man inanın ilk sahnelerinden sonra hiç bir heyecan yaratmadılar, Thanos’a kıyasla.

——Cüce olarak bahsedilen Nidavellir halkının aslında bizim kavramımıza göre dev gibi olması çok ilginçti. Çok onurlandırıcı bir hareketti küçük insanlar için. Hoşuma giden bir dokunuştu.

——İlk kez bu kadar çok sevdiğimiz karakteri bir arada gördük ve gerçekten her anı çok heyecanlı bir filmdi.

——Temposu çok yüksekti, göz kırpmadan izletebildi. Bu konuda çok başarılı buldum ekibi.

——Filmin sonundaki o ümitsizlik, yokluk, boşluk duygusu çok iyi verildi. Müzikler, yer yer sessizlik çok yerindeydi. Filmden çıktığımda rahatsız hissettim, eksik hissettim. Bizi eserin sonundaki haz olan catharsi’ten mahrum ederek, amaçladıkları şeyi yapmışlar. Bu film gerçekten de MCU’nun Empire Strikes Back‘i olabilir.

——Vision’u diriltip tekrar öldürmesi çok manyakçaydı. Gerçekten tam Thanos’luk bir hareketti. Nihilist, güç delisi bir diktatör ancak bu kadar yansıtılırdı. Kendince çarpık bir huzur anlayışı için yapamayacağı olmayacağını çok güzel gördük.

——Eternals ırkını ve Titan gezegenini görmüş olduk. Güzel bir göz kırpmaydı. Filmi yapılacak dedikoduları var zaten. Thanos orijini zleyebiliriz ileride.

——Çok  karakter olmasına rağmen gerçekten güzel işlenmiş hikaye. Dağılmıyor hiç mantıklı ilerliyor.

——Thanos ve Gamorra arasındaki ilişki güzel kuruldu ve işlendi. Gerçekten sevebileceğini anladık. Klasik bir villain olmadığını gördük. Kendince bir amacı var, vizyonu var. Tabi ki onun amacı bizim yok oluşumuzu içeriyor.

——Hulk’ın Thanos ile girdiği mücadele sonunda onuru kırılıp, küsüp çıkmamasını eksi kısmına yazacaktım ancak bu bir yandan da iyi oldu ve bizlere Bruce Banner’ın da bir hero olduğunu gösterdi. Tıpkı zırhı olmadan Stark’ın hala bir Avengers üyesi olmayı haketmesi gibi… Hulk’ın bu hareketi anlaşılır bir olay aslında, iki sene boyunca Ragnarok filminde, Skaar gezegeninde baş gladyatör olarak yaşamış ve şan şöhret içinde vaktini geçirmiş güç delisi bir gulyabaninin dayak yiyince tıpkı bir çocuk gibi ortaya çıkmaması anlaşılır bir olaydı ki çocuksu yanını da Ragnarok filminde yine görmüştük.

——Her ne kadar yenilmişler gibi dursa da, Strange bütün olasılıkları izlemişti ve eminim ki gizli bir planı var. en doğru yönteme karar verdiğini düşündüğüm ve çizgi romanlardan da gizli planları ile ünlü bir karakter.

Eyyorlamamız bu kadar, bu kısa artı eksi listemizdi arkadaşlar. Eksiler çok gibi gelse de film kesinlikle izlemeniz gereken bir film. Baştan sona ağzım açık ve deli gibi heyecanlı şekilde kaskatı izledim. İzleyin, izlettirin…

Abdullah Derin

GEEK

Leave a Reply

Nasıl Buldunuz?*

Your email address will not be published. Required fields are marked *