Kahvenin Ortaya Çıkışı

Khaldi Ve Keçileri

Kahvenin hikayesi birçok farklı hikayeye ev sahipliği yapsa da bilinenlerin en eskisi çoban Khaldi’ye dayanmaktadır. Hikaye Etiyopya’da (Habeşistan) başlar. Bir çoban olan Khaldi’nin hikayesinin doğruluğu bir kesinliğe sahip olmasa da dramatik, alaycı veya kahramancı anlatımlara ev sahipliği yapabiliyor. Kesinliği bile olmayan bu hikayenin neden bu kadar meşhur olduğunu sorguladığımda ise ulaştığım cevap çok sade kalıyor: Kahvenin 1300 yılı aşkındır süren hikayesini çok kısa bir biçimde özetliyor.

Hikayeye gelecek olursak, çobanımızın baş rolde olduğunu düşünsek de, hikayenin asıl kahramanı kahvenin ta kendisi. Khaldi bir gün keçilerini gezdirmeye geç kalır ve süre gelen düzeninin aksine güneşten yararlanabilmek adına her zaman gittiği tepenin batı cephesini tercih eder. Her şey normal giderken birden keçilerinin normal düzenlerinden çok daha farklı ve hareketli davranışlar sergilediğini, zıplayıp yerlerinde durmadıklarını fark eder. Kısa bir merakın ardından bunun sebebinin keçilerin yediği küçük kırmızı meyvelerden kaynaklandığı fikrine kapılır. İlk başta zehirli olmasından şüphelendiği bu meyveyi kendisi de yedikten kısa bir süre sonra gelen enerjiyi bir lütuf olarak gören Khaldi, topladığı meyveleri hemen manastıra götürür. Manastırın baş rahibi Khaldi’nin getirdiği meyvelere ve  Khaldi’nin hareketliliğine bakarak bu meyvenin şeytanın işi olduğu fikrine kapılır ve bir çuval meyveyi harlamakta olan ateşe atar. Khaldi’nin ayrılmasından çok kısa bir süre sonra Khaldi’nin getirdiği meyvelerin çekirdekleri yanmaya ve o güzel kokusunu yaymaya başlar. Bu cezbedici kokuya karşı koyamayan baş rahip meyvelerin toplatılıp çayının yapılmasını emreder. Meyvelerin çoğu yanmış ve çekirdekleri kavrulmuş olmasına karşın emre uyan diğer rahipler kavrulmuş çekirdekten tarihteki ilk kahveyi yaparlar. Bu kahveyi içen baş rahip ise tüm gece uyuyamaz ve ibadet eder. Sabah ise ilk iş olarak bir gün önce şeytanın icadı dediği kahveyi bir gün sonra ibadetlerin olmazsa olmazı olarak nitelendirir.

Kahvenin hikayesi ise buradan Yemen’e geçmektedir. Yemende bir grup tüccar kahve içeceğini keşfeder. Keşiflerini ticarete döken bu tüccarların bir önceki hikayenin aksine kahveyi kavuran ilk kişiler oldukları söylenir. Kahve çekirdeği, onu satın alan diğer kişilerce ekilmesin diye kahveyi yakarak iyice öldürürler. Ticari bir fikir olan kavurma işlemi, kahveden ortaya çıkan kafein miktarını ve bazı aromatik tatları da arttırdığı için ve kahvenin bozulma süresini de geciktirdiğinden dolayı günümüzde de sıkça kullanılır. Yemen’in Moka limanında satışı başlayan bu içeceğe ise arapça anlamı “uyutmayan” olan “kahva” ismi verilmiştir.

Diğer yazılarıma ulaşmak için tıklayınız:
Teorik Kahve Tadımcısı – Blog Yazılarım

Teorik Kahve Tadımcısı – Instagram Hesabım

Teorik Kahve Tadımcısı – Facebook Grubum

Abdullah Derin

GEEK

Leave a Reply

Nasıl Buldunuz?*

Your email address will not be published. Required fields are marked *