HYPERGUN İncelemesiYine rogue-lite yine fps yine ben… Size daha önce rogue-lite\like bağımlısı olduğumu söylemiştim. Bundan dolayı bu sayfada, pençelerimi geçirebildiğim bütün ürünlerini oynamaya ve yazmaya çalışıyorum. HYPERGUN ise bunun ne son ne de ilk örneği.


MOTHERGUNSHİP de olduğu gibi yine bir uzaylı istilası söz konusu ( neden her iki oyunun da büyük harflerle isimlendirildiğini bilmiyorum ) Ayrıca birbirine yakın konseptlere sahipler, türleri aynı ve neredeyse art arda çıktılar. Bir esinleneme? İntihal? Konsept hırsızlığı? Ya da tamamen kötü bir tesadüf.


Konuya dair pek bir şey öğrenmeye çalışmadığım ve sağda solda tablet’lerdeki ve notebook’lardaki mesajları okumaya hiç zahmet etmediğimi itiraf etmeliyim. Konuyu açık etmekten ziyade oyunun esprili dilini oluşturduğuna ve “ofis içi çalışma politikalarına” yönelik kahkaha attıracak düzeyde olmasa bile bir gülümseme çalabilecek tarzda mesajlaşmalar olduğu için.

Öncelikli olarak oyunun yansıtmayı çok iyi becerdiği cyberpunk ( biraz daha abartırsam Tron 2.0 ) havasına bayıldığımı söylemeliyim. Müzik seçimlerini de ayrı bir takdir konusu. Ne yazık ki oluşturdukları atmosferi düşmanların kötü tasarımı, çeşitliliğinin az oluşu ve yapay zekasıyla büyük ölçüde baltalamayı başarmışlar. En büyük günahı ise ( olmasına çok sinirlendiğim ) orman temalı bölüme sahip olması. Burada bağırdığımı varsayın : Neden dijitize bir simülasyonun içine ORMAN teması koyarsın? Tron 3.0 atmosferini yakalamayı başarmışken ve tek istenen daha fazla cyberpunk temasını güçlendirecek unsurlar iken NEDEN ORMAN teması?

Bu kepazelikten bahsediyorum

Bu saçma karardan sonra oyunun bütün kötü yanları gözüme daha fazla batmaya başladı. Silah vuruş hissinin olmaması, eklentilerin silahınızı tanıyamamanıza yol açacak derece bariz değişimler sunmaması, berbat yapay zeka ve en kötüsü ise düşmanlarınız, sizi lazer ya da pençe manyağı yapmaya çalışan uzaylılar değil. Etrafta can havliyle koştururken çevresel unsurlar ve durmadan onlara takılmanız asıl belanın kaynağı. Sanki zorluğu bu şekilde oluşturmaya çalıştıklarından şüpheleniyorum.


Topladığınız paraların diğer karakterleri ya da eklentileri açmaya yaraması ve bunun sözde tekrar oynanabilirliği arttırması beklenirken bahsettiğim unsurların oyunu baltalaması yüzünden tekrar oynama isteği duymuyorsunuz.

 

Puan : 5/10

 

Steam mağaza sayfası

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Can Berk

Polisiye yazarlarını büyük bir kıskançlıkla izleyen , Cinayet Masası programıyla kahrolan bir şahıs. Yazar olma hayalleriyle yaşıyor ama oyun bağımlılığı ve üşengeçliği ve hiçbirşeye zaman bulamaması onu geride tutuyor.Kronik anksiyetesiyle işi evliliğe vardırabilmesi onun en büyük hayali

Leave a Reply

Nasıl Buldunuz?*

Your email address will not be published. Required fields are marked *