Hex Empire 3 İncelemesiÖncelikli olarak, ilk defa bir sıra tabanlı stratejiden ağzımı burnum kırılırcasına dayak yediğimi söylemeyim. Her ne kadar alışması kolay ve oyun içeriğini zenginleştiren detaylardan yoksun olsa da hem kötü bir oyun olmamayı hem de zorlu bir strateji olmayı başarıyor.

Millet adları konusundaki seçimlere bayıldığımı seöylemeliyim

Aslında Hex Empire 3 son derece basit mekaniklere sahip. Altıgenlere bölünmüş harita da şehir ve bölge ele geçirme mantığına sahip olan HE3. Sahip olduğunuz şehirler ya da yerleşim birimlerinin , sıra size geldiğinde verdiği belirli bir asker ve topçu sayısıyla beraber her stratejinin vazgeçilmezi gelir var. Ayrıca sahip olduğunuz toprak başına da belirli bir gelir elde ediyorsunuz. Sonrasında ise yaptığınız askerler miktarınızı stratejik şekilde dağıtarak şehir/bölge savunması ve sınırlarınızı genişletme üzerine kurulu.


Her turunuzun başında belirli bir aksiyon puanınız var. Birimlerinizi ilerletmekte kullabileceğiniz gibi saldırılarınız da bu havuzdan yiyor. Ayrıca her birimin sahip olduğu çeşitli yetenekleri yok. Düşman birliğini yenebilmeniz için sayı ve moral üstünlüğüne sahip olmanız yeterli.


Turunuzun bitimin de bu ekran karşılıyor sizi. Asker ya da topçu üretimine mi ağırlık vereceğiniz yoksa birimlerinizin moralini yüksek tutmayı mı seçeceğinize bu ekranda karar veriyorsunuz. Aslına bakarsanız oyuna çata pata giriştiğimden moralin nasıl bir etkisi olduğunu anlamadım. Sahip olduğunuz şehirler de askere katılım oranını etkiliyor ya da birimlerinizin tam gücüyle savaşmasını etkiliyordur. Bilemiyorum. Sadece morali yüksek tutmak için ona ayırdığınız bütçenin yanında sürekli savaşmak zorunda bırakıyor HE3. Peki bu kötü bir şey mi? Tabi ki hayır. Oyunda diplomasi/işbirliği/saldırmazlık paktı/ittifak seçeneği yok zaten.


Düşmanın yapay zekası da çok iyi. Normal zorluk seviyesinde bile muhtelif yerlerinizden ter akıtabiliyor.

Son olarak türü nedense 4X ve moba’nın karışımı gibi geldi. Moba’nın temel kurallarını taşımıyor olabilir ama CIV 5,6 oynarken saatlerimi harcarken (kimbilir kaç yüz turn den bahsediyorum) HE3 de herşeyi 24 turn de bitirebilmeniz mümkün.

PS : Neden iyi bir puan verdiğimi açıklamadım. Risk ya da tabletop oyununa benzer yapısı ve olağanca basitliği, belki de 5-10 turn sonrasını düşünmek zorunda olduğunuz , bir oturuşta en az 3-4 saat vermenizin gerektiği detay bolluğuyla afallatan 4X lerden sonra neredeyse casual bir 4X’imsi ile karşılaşmak güzel bir sürpriz oldu. Sanırım buna bağlayabilirim.

 

Not : 7,5/10

 

Steam mağaza sayfası

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Can Berk

Polisiye yazarlarını büyük bir kıskançlıkla izleyen , Cinayet Masası programıyla kahrolan bir şahıs. Yazar olma hayalleriyle yaşıyor ama oyun bağımlılığı ve üşengeçliği ve hiçbirşeye zaman bulamaması onu geride tutuyor.Kronik anksiyetesiyle işi evliliğe vardırabilmesi onun en büyük hayali

Leave a Reply

Nasıl Buldunuz?*

Your email address will not be published. Required fields are marked *