GLASS: Shyamalan Usulü Süper Kahraman Evreni

Neyin Nesi Bu Glass?

2000 yılında gösterilen M. Night Shyamalan imzalı Unbreakable, yönetmenin en çok ilgi gören ilk filmlerinden The Sixth Sense’in gölgesinde kalmıştı. Herkes ondan The Sixth Sense gibi şaşırtıcı sonla biten gerilim filmleri çekmesini bekliyordu; o ise twist merakını sürdürmekle beraber farklı kıyılara yelken açıyor, başarısız olma riskini göğüsleyerek birbirinden çok farklı tonlarda ama yönetmenin kendine özgü imzasını her daim hissettiren filmler çekiyordu.Unbreakable, olağanüstü güçleri olduğunu keşfeden bir güvenlik görevlisinin hikâyesinin son derece gerçekçi ve melankolik bir atmosfer içerisinde, soğuk bir renk paleti ve minimum aksiyonla anlatıldığı, duygusal tutarlılığı ve mizansenlerini adeta kusursuz kılan küçük detaylarıyla hayranlık uyandıran, benzeri kolay kolay gelmeyecek bir filmdi. Ne yazık ki gösterildiği dönemde yeterince ilgi uyandırmamış, Shyamalan da filmi bir üçlemeye dönüştürme filminden vazgeçmişti.

2016’da gösterilip özellikle James McAvoy’un performansıyla kendinden söz ettiren, çoklu kişilik bozukluğu yaşayan bir adamın genç kızları kaçırmasıyla başlayıp bambaşka bir noktaya varan Split, filmin sonundaki ek sahneyle de Unbreakable’e bağlanıyordu. Hem Unbreakable hem de Split’in devam filmi olma niteliğini taşıyan Glass, 18 Ocak 2019 itibariyle Türkiye’de vizyonda… Yazının geri kalanında filmle ilgili dikkatimi çeken bazı detayları -spoiler da içeren- kısa notlar halinde paylaşacağım.

KISA KISA (SPOILER!)

Glassın ton ve atmosfer açısından Split’e daha yakın olduğunu söylemek mümkün. Bruce Willis’in canlandırdığı, artık orta yaşı geride bırakmış David Dunn filmde önemli bir rol oynasa da beklediğimiz kadar baskın sayılmaz. Spot ışığını Mr. Glass ile Kevin’ın envaiçeşit kişiliği paylaşıyor. Glass’ın kurduğu büyük planda David önemli bir rol oynamakla beraber, filmden çıktığınızda Kevin ve Elijah’nın hikâyesini izlediğinizi düşünmeden edemiyorsunuz. Unbreakable’ın kendine özgü sakin ve soğuk atmosferinin yerinde yeller esiyor maalesef.

Glass’ı izleyince görüyoruz ki, Unbreakable aslında Split ve Glass için çok sayıda ipucu barındırıyor. Örneğin Elijah’nın annesi, oğlundan alıntı yaparak, iki çeşit kötü adam olduğunu söylüyordu: Kahramanla bilek gücüyle savaşan askerler ve aklını kullanarak kahramanı alt eden “mastermind”lar…

Glass’ın olay örgüsü, Kevin’ın dönüştüğü The Beast’i burada bahsedilen kötü adamlardan ilki olarak konumlandırıyor.

Mr. Glass ise ilk filmdeki gibi aklını kullanarak inanılmaz işler başarabilen kişi konumunda. İkisi arasındaki dinamik, Unbreakableda açılan kapının ardında neler gizli olduğunu gözler önüne seriyor.

M. Night Shyamalan bu filmde de “cameo” olarak adlandırılan ufak bir rolle seyircinin karşısına çıkıyor. Ancak sürprizleri pek seven yönetmenimiz, Unbreakable ve Split’teki cameo’larında aslında aynı karakteri canlandırdığını ufak bir detayla ortaya koyuyor.

Mr. Glass ilk filmde David Dunn’a, “artık kim olduğunu bildiğimize göre, ben de kim olduğumu biliyorum” diyerek, kimliğini inşa etmek için çok sayıda felakete yol açmış da olsa David’i, yani süper güce sahip bir insanı bulmanın onun için yıllardır beklediği mucize olduğunu ifade ediyordu. Bu filmde ise Elijah Price’ın yolculuğu bambaşka.

Adını da verdiği bu filmde Mr. Glass, bir yerleri havaya uçurmak isteyen bir kötü adamdan çok daha farklı bir motivasyona sahip. Üstelik planı, süper kahraman filmlerinden alıştığımız birtakım kalıpları alt üst ederek beklentilerimizden farklı bir yöne gidiyor…

Glassı izlemeden önce Unbreakable ve Split’i -ister ilk kez ister tekrar olsun- izlemekte fayda var. Unbreakable ve Split tek başlarına da izlenebilecek filmler, ancak ikisini birbirine bağlayarak bir üçlemeye dönüştüren Glass, onlarla olan bağlantısıyla ayakta duruyor (tabii bu filmin değerini de bir nebze düşürüyor, ancak belli ki yönetmenin almaktan çekinmediği bir risk bu). Üstelik üç film beraber ele alındığında ortaya göründüğünden daha derinlikli ve çok katmanlı bir tablo çıkıyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Leave a Reply

Nasıl Buldunuz?*

Your email address will not be published. Required fields are marked *