GİTTİĞİ ETKİNLİĞİN NE OLDUĞUNU BİLMEYEN BİR PLATFORMA ELEŞTİRİ

Edit: Bahsi geçen platform son yayınladıkları video içerisinde yanlış anlamaya mahal verdikleri ve böyle bir karışıklık yaşadıkları ve yanlış anlaşılabilecek başka ifadeler kullandıkları için özür dilediler. Kendilerine bu olgunluktan ve eleştirileri dikkate almalarından dolayı teşekkür ediyoruz. Çalışmalarında başarılar diliyoruz.
İşte söz konusu video:

https://youtu.be/dlf6Re-EtWI?t=2m57s

Efendim bugün bir eleştiri yazısı ile karşınızdayım. İnternette geziniyordum online bir şekilde (yaşımı belli eden cümledir) bir videoya rast geldim. Video GeekYapar ekibi tarafından atılmış bir videoydu. Geek kültürü içinde olan biri olarak beni, oldukça rahatsız etti. Gelin birlikte değinelim.

Reklam olmasın diye atmak istemedim aslında ama kanıtlamaya da ihtiyaç duyduğumdan atıyorum orijinal videoyu da buraya:

 

 

Videoda olay şu: GeekYapar ekibi katıldığı bir organizasyondan başka bir organizasyon olarak bahsediyor. E bunda ne var?

Bu öyle basit, bir anlık karıştırma ve dil sürçmesi değil abilerim ablalarım! Adamlar ciddi ciddi konuk olarak katıldıkları bir etkinliği bambaşka bir etkinlik sanmışlar ve üstten üstten tavırlarla bahsederek eğleniyorlar kendilerince. Cosplayerlara karşı da oldukça cinsiyetçi yaklaşmışlar.

Bu arada bu yazıda ben sadece geek kültürüne ve topluluklarına yapılan tavrı baz alıyorum. Videoyu izlerseniz zaten 6:30dan itibaren şov başlıyor. Cinsiyetçilik kol geziyor. O apayrı mecraların konusu zaten.

Gittikleri bir FRP etkinliğini bunlar İzmirCon sanmışlar. Ve onlarca kişinin emeği geçen Türkiye’deki en değerli geek organizasyonlarından biri olan İzmirCon resmen haşat ediliyor. Neden mi umursuyorum? Bizler de standlarımızla oradaydık ve emek verdik.

Ya da acaba hakikaten orada mıydık lan? Sakın İzmirCon diye Çiftlikbank bayileri toplantısına falan gitmiş olmayım? Kostümler falan orada da vardı çünkü?! Ben kontrol ederken siz video incelememize devam edin…

 

 

Videoda, takriben 3:45’ten başlayan Buca/ İzmir muhabbeti, birden onların geçen salı (8.5.2018) orada katıldıkları bir etkinliği hatırlamalarına sebep oluyor. Bilmeyenler için gülüşmelerinin olayını anlatalım efendim:

Taktir ettiğiniz üzere İzmir bir üniversite şehri ve bu üniversitelerden biri olan Dokuz Eylül Üniversitesi’nin bir çok fakültesinin bulunduğu Tınaztepe kampüsü de Buca’da bulunmakta. Buca hala gelişmekte olan, üniversitenin varlığı ile hayli canlanmış bir ilçemiz (İzmirliler Buca’ya çiğdem derler ek bilgi olsun…).

Tabi ki de gelişmekte olduğu için haliyle diğer üniversitelerin bulunduğu ilçeler kadar öğrenci altyapısını karşılayacak gezme tozma, takılma imkanları oldukça az ve ulaşım da ciddi bir sorun; öyle ki Şirinyer trafiği der ve çekilirim, İzmirliler anlar. Efsaneye göre o trafikte büyüyen bir yiğit bir gün geri dönecek ve…

Neyse destan kurmayalım. Olayın esprisi tamamen bu anlayacağınız.

4:20’de Can Sungur diyor ki, “Siz İzmirCon’a mı gittiniz?” ve onaylıyorlar “evet oraya gittik” şeklinde. Daha sonra Can Sungur diyor ki, “E İzmirCon kaç gün sürüyor abi? Haftasonu bile resim paylaşmaya devam ediyorlar, etkinlik salı günüydü!” diyor. Buraya kadar her şey trajikomik giderken aniden bir ses duyuyoruz:

“Onlar sonradan görme, yüzsüz onlar!”

Bu laf Ömercan Güldal’a ait ve 4:30’da kullanıyor. Şimdi bu bir espri mi? 20K izlenmişsiniz, kitlem dediğiniz geek kültürüne kendini ait hissedenlerin karşısına çıkmışsınız. Kim yüzsüz acaba bu tavırlarla sen mi ben mi? Ben kim miyim? Ben bir cosplayerım, ben bir gamerım, ben bir frp oyuncusuyum, ben bir çizgi roman severim,ben adına geek koyarak kendini geek kitleye izlenmeye sunmuş senin gibi bir kanalın takipçisiyim; kısaca bir Geek’im.

Dramatize etmiyorum arkadaşlar. Bir düşünün; lütfedilip çağrılmışsınız bir etkinliğe ve bir kaç gün sonra bile resim paylaşana böyle bir laf kuruyorsunuz. Ki bir kaç gün sonra resim paylaşma olayı da yok. Gittiğin yerden haberi olmayan sensin kardeşim! Farkında mısın acaba seni oraya davet eden insanlara bu yaptığın hakaretin? Hoş mu sizce? Yargıç okuyucudur her zaman…

Devam…

Hemen arkasına aynı kişi diyor ki: “Ya İzmirCon ne ya?”

“İşte bir kaç masa birlikte frp oynadıkları etkinlik oluyor ya ona Con deniyor. Biz de konuşmacıydık orada. Sahne gibi bir şey kurmuşlar da biz reddettik zaten 20 -30 kişiyiz diye aralarında oturduk.” diye cevaplanıyor. İyi Allah razı olsun, büyüklük yapmışsınız.

Can Sungur ise en caf caflı, can alıcı tanımı yapıyor:

“Bir grup üniversitelilerin bulunduğu etkinlikler oluyor, eğer bunlarda masalar varsa ve çok fazla insanlar varsa bir şeyler yapıyorsa bunun adı Con oluyor. Ha bi de kostümlü kızlar olacak.”

Hayatımda gördüğüm en cinsiyetçi, en cahilce açıklamalardan biridir bu arkadaşlar. Ben açıklayayım Con nedir sevgili geek arkadaşlarım. Çünkü bilememek değil öğrenmemek ayıptır. Bilmiyorum de geç kardeşim bilmiyorsan. Bu açıklamanın bir üstü:

“Abi işte böyle karı kız oluyo! Frp oynuyoz falan ya!” olabilir sanırım.

Con kelimesi Convention kelimesinin kısaltmasıdır arkadaşlar. Convention, toplanma; bir araya gelme demektir. Atfedilen anlamıyla ise Geek kültüründe bu kelime, her yaştan çizgi roman, masaüstü oyunları, frp, minyatür, anime, bilgisayar oyunu hayranlarının bir araya gelerek; isterlerse de sevdikleri karakterlerin kostümlerine de bürünerek yaptıkları çeşitli etkinlikler bütünüdür.

Şimdi adamların açıklaması beni neden rahatsız ediyor? Bana ne demi? Olmaz ama trigger oldum bir kere!

Güzel kardeşlerim, orada 9 yaşından tut da 15-16 yaşlarında kız arkadaşlarımız sevdikleri karakterlerin kostümlerine girmişlerdi. O kadar iyi insanlarla tanıştık kaynaştık ki çok memnun ayrıldık. Bu büyük bir medeni cesarettir, el işçiliği, emek, zaman gerektirir kostüm yapmak. “Bizim gittiğimiz etkinlikte daha çok erkekler vardı.” gibi söylemlerle devam eden bu videodan bence bütün bu kız arkadaşlarımız rahatsız olmalıdır.

Nedir bu ya bütün olayı cinselliğe ve kostümlü kızlara indirgeme olayı?

“Yok ya öyle demek istemedik falan…” yok bu cümlede. Kesinlikle kabul etmiyorum. Siz, şirinlik; popülerlik kisvesi altında gizlenmiş modern cinsiyetçi bireylersiniz. Üniversitede tez konuları bunlar, modern toplumdaki sizler gibi bireyler tartışılıyor farkında mısınız?

Kız kesmeye etkinliğe gitmiş bireyler gibi davranmaya hakkınız yok insanların karşısında. Bir bitmedi bu güruh ya! Yıl 2018 olmuş. Senin o esprine kadınlar gülmüyor ve onore olmuyorlar. Cringe oluyoruz tamam mı?

LGBT bireyler de vardı İzmirCon’da, kadın kostümünde erkek arkadaşlarımız; erkek kostümünde kadın arkadaşlarımız vardı. Bunlar yine yanlış etkinlikteler, bakın ben İzmirCon’dan bahsediyorum hala. Çünkü oradaydım, standımız vardı. İnsanlarla tanıştık kaynaştık, yarışmalar yaptık, birbirimize destek olduk iki gün boyunca, eksikliklerimizi giderdik.

İzmirCon ekibi yorulmadan dinlenmeden koşturdu, bireysel girişimlerle ancak bu kadar profesyonel bir etkinlik ortaya çıkabilirdi. Tema steampunk’tı. Dekorlar, cosplayler çok harikaydı. Bu yaptığınız karışıklık ve ifadeler önce onlara hakarettir.

Gerçekten bahsettikleri etkinliğe gitseler demek ki bıyık altından gülerek millete yorum yapacaklar, kendilerince aşağılayacaklar, sex objesi yapacaklar belki de. Allah kurtarmış İzmirCon’u…

 

 

Bu arkadaşların İzmirCon diye gittikleri etkinlik, 8 Mayıs’ta yapılan GameO Convention Party, İzmirCon o haftasonu 12-13’ünde gerçekleşti. Abi, isimler arasında uçurum var, günler çok ayrık, fotoğraflardaki mekanlar ayrı: Nasıl karıştırabiliyorsunuz ikisini pes! Kitlenize verdiğiniz ilgi paçalardan akıyor.

Bu arada amacım: “Aaa oha gittikleri yeri bilmiyolar ohaa!” değil. Umarım anlıyorsunuzdur sevgili geek dostları. Derdim olaydan bahsederkenki üslupları, cinsiyetçi yaklaşımları, üstten gören tavırları. Söylesen kabul etmezler o ayrı…

Zaten videonun devamında kendi kendileri ile dalga geçerek “Beğenmiyosan gelme şişko yazın yorumlara” diyorlar.

E maalesef beğenmedim şişko!

Ömercan Güldal devam ediyor şovuna ve diyor ki:

“Haaa bu arada çok istemişlerdi! Bütün İzmir ekibine de bizi ağırlayıp şaaptıkları için çok teşekkür ediyoruz.”

Hem etkinliğin adını bilmiyorsun taa İzmir’e gidip katıldığın, hem de lütfedip teşekkür ediyorsun. Pes!

Arkadaşlar, hiç bir konuk “Bu arada çok istediler teşekkürü!” demez, diyemez! Teşekkür konuğun borcudur, lütuf değildir istenilmez.

“Ama yani dilim sürçtü…” muhabbeti yapacaksanız hiç çıkmayın ekran karşısına o zaman. Binlere karşı konuşuyorsunuz ya nasıl bir tavır bu nasıl bir üstten görmedir.

İzmirCon sanıp katıldıkları organizasyonu oluşturan arkadaşlara sesleniyorum! Yapmayın, çağırmayın böyle insanları. Popüler demek cahil olmayan demek değildir. Hakkınızı, itibarınızı koruyun. Siz onları lütfedip çağırıyorsunuz. Onur olmalı onlar için orada bulunmak, onur…

Özetlersek:

-Davet edildikleri bir etkinliğin ne olduğundan haberleri yok. Hiç gitmedikleri bir etkinliği, yine hiç gitmedikleri bir etkinlikle karıştıran bir ekip var karşımızda. Adamlar gidiyor ve diyor ki “Burası Hindistan!” Halbuki Virginia sahillerine vurmuşlar haberleri yok.

-GeekYapar diye platform açıyorlar ama her adında convention geçen etkinliği bir sanıyorlar. Siz gamersınız abi! Oyuncusunuz, geek değilsiniz prim yapmayın artık üstünüze yakışmıyor.

-Kostümlü kızlar bir convention’ın olmazsa olmazı. Bunu öğrendik. Yazık! Onların katıldığında kostümlü erkekler varmış.

-GameO Convention Party organizatörleri de çok isteyince teşekkürü hak ettiler yayında. Valla kaptılar teşekkürü haa! Şanslısınız yine. Çok isterse seyirci bir gün Şirinleri bile görebilir belki. Keep on dreaming…

Arkadaşlar amacım kimseye hakaret değil. Ne görüyorsam onu yazıyorum. Video yukarıda, cümleler yukarıda. Kuran kişi ben değilim ki sorumlu olayım. Ben sadece bahsi geçen ortamlarda bulunmuş, oralardaki bireyleri tanımış ve dalga konusu olmalarından ya da, burası önemli, eksik ve ya yanlış tanımlanmalarından haz etmeyen bir bireyim. Ciddiye alarak değerlendiren bir izleyiciyim zira ekranda söylediğiniz her cümleden sorumlusunuzdur. Dediğim gibi yargıç, her zaman okuyucudur…

Kitlesinin ve bu bahsi geçen organizasyonlardaki ekiplerin bir özrü hakettiğine inanıyorum sadece. Açıp, lütfedip bunları okurlarsa da teşekkür ederim şimdiden. Yardımcı olacaksa da gerçek İzmirCon görüntüleri aşağıdadır, bu sefer kaybolmazlar:

 

 

 

 

Abdullah Derin

GEEK

2 thoughts on “GİTTİĞİ ETKİNLİĞİN NE OLDUĞUNU BİLMEYEN BİR PLATFORMA ELEŞTİRİ

 • May 16, 2018 at 12:51 pm
  Permalink

  Turkiye Geek camiasinin basina gelmis en kotu sey su Can Sungur`dur.

  Reply
  • May 16, 2018 at 2:02 pm
   Permalink

   vaaay alkan! hacıt! seni burada görmek ne güzel

   Reply

Leave a Reply

Nasıl Buldunuz?*

Your email address will not be published. Required fields are marked *