Gift of Parthax İncelemesiAslına bakarsanız bu oyun hakkında ne herhangi bir hype ne de herhangi bir önyargıyla yaklaştım. Beklenti oluşturmamayı -daha önceki incelediğim oyunlar sağolsun-  zor yoldan olsa da öğrendim ne yazık ki. Nispeten yakın zaman önce Tesla vs Lovecraft oynama fırsatı bulmuş ve bu türün olabilecek en iyilerinden birine şahit olduktan sonra GoP‘a da sıfır beklentiyle yaklaşabildim. Tekrara biraz daha bindirirsek ; hiçbir şey beklemeden yaklaştığınızda, zaman geçirmelik çıtır çerez kıvamında olan Gift of Parhax dan keyif almanız bile mümkün.


Top down shooter’lar söz konusu olduğunda hikayeye ne kadar emek verilirse verilsin bir türlü ilgimi çekmeyi başaramıyor. GoP da buna istisna değil. Hikayeyi bir kenara bırakıp asıl önemli olan oynanışa bir bakalım.


GoP ne yazık ki ilk firesini burada veriyor. Bütün top down shooter’ların ruhuna aykırı olarak sizi bir arenaya hapsediyor ve dar alanda kısa paslaşmalar yapmaya zorluyor. Böyle yaparak ve blink yeteneğinizin cooldown’unu uzun tutarak sizi bir hedef tahtasına dönüştürüyor. İkinci kötü yanı kendini biraz daha sonra gösteriyor. 3. bölümde ( bölümler mevsimlerle isimlendirilmiş ) sanırım Fall kısımına geçtiğinizde zorluk eğrisi bir anda tavan yapıyor. Düşmanların saldırıları şarapnel parçaları gibi dağıldığından ve bunu 1-2 çeşit düşman değil neredeyse hemen hepsi yapmasıyla neye uğradığınızı şaşırıyorsunuz. Art arda ölümlerle bu noktada tanışıyorsunuz. Ayrıca blink yeteneğinizin çevresel etmenlerin içinden geçmenize izin vermemesi ve karakterinizin ilerleme hızının düşük olması her şeye tuz biber ekiyor.


Ayrıca büyülerinizin sınırlılığı ve büyülerin özelliştirilmesine izin veren rün ekleme sistemi çok kısır işlenmiş. Öldürdüğünüz yaratıklardan düşen paraları ise bir noktadan sonra sadece health ve mana potion’lara yatırmaya zorlaması bir diğer kötü yan.

Neyse efenim indirimdeyken bir incelenmeyi yine de hak ediyor ( her ne kadar yazım tamamen taşlamadan oluşsa da ).

Puan : 6/10

steam mağaza sayfası

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Can Berk

Polisiye yazarlarını büyük bir kıskançlıkla izleyen , Cinayet Masası programıyla kahrolan bir şahıs. Yazar olma hayalleriyle yaşıyor ama oyun bağımlılığı ve üşengeçliği ve hiçbirşeye zaman bulamaması onu geride tutuyor.Kronik anksiyetesiyle işi evliliğe vardırabilmesi onun en büyük hayali

Leave a Reply

Nasıl Buldunuz?*

Your email address will not be published. Required fields are marked *