Friday the 13th: Killer Puzzle İncelemesi

Evet efenim! Bugün yine indie oyunlarının uçsuz bucaksız dehlizlerinde elimde meşale ile dolaşırken bulduğum keşiflerin birinden bahsedeceğim size.

 

“Denizden babam çıksa yerim” Tebrikler aynı espriyi 1.000.000. kere tekrarlayarak bir hokey maskesi kazandınız!

 

80’lerin ikonik kurgusal seri katillerini canlandırabileceğimiz oyunların son halkası Friday the 13th: Killer Puzzle bugünkü konumuz. Bu yeni yeni canlanmaya başlayan ve şu ana kadar çıkan oyun sayısının bir elin parmaklarını neden geçmediğini anlamak güç (Evil Dead: Hail to the King hayır seni saymıyoruz. Otur oturduğun yerde!).

Günümüzde Dead by Daylight ile ilk olarak oynamaya başladığımız doğaüstü seri katil konsepti (Lakeview Cabin sanırım underrated olarak kaldı.) ile büyük miktarda benzerlik taşıyan Friday the 13th the Game ile devam etmiş ama gerisi gelmemişti ama artık hasret sona erdi…

 

Geri dönüşü afilli olmak zorundaydı tabi ki

 

Grafik tarzına hemen burun kıvırmayın. Blue Wizard stüdyosu daha önce çıkardıkları Slayaway Camp’in birebir benzerini kullanmış olsa da bu tarz puzzle-casual oyun için daha iyisini düşünemiyorum. Çünkü elimizde bir AAA oyunu olmasını geçtim F2P bir indie oyunu var. Bence izometrik bakış açısıyla oynanan bulmaca oyunu olarak yeterli, sade ve şirin grafikleri var.

Seslendirme kısmına gelirsek; kim o meşhur ki ki ki ma ma ma’yı unutabilir ki… Oyunun menüsünde bile kendine bir buton olarak yer bulması ise hoş bir detay. Oyun içindeyse grafiklerin şirinliği ve seslerin tam filmlerin yapısına uygun olmasının tezatlığını sevdim.

 

 

Oynanışı ise nasıl tanımlayacağımı bilemiyorum. Küçük bir haritada kurbanlarınız var ve onlara ulaşma yönteminiz satrançtaki kale taşına benzer şekilde. Etrafta çeşitli yüzey etmenleri (çit,koltuk,bahçe duvarı vb…) ile yolumuz tıkamakla birlikte bize farklı bir yöne gitme şansı sunuyorlar. Belirli sayıda kurbanı ortadan Jason tarzıyla ortadan kaldırdıktan sonra Final Chick/Dude/Geek diye isimlendiren üzerinde çarpı işareti olan bir noktada bulunan son kurbanımızı yok ettiğimizde diğer bölüme geçebiliyoruz.

Merak etmeyin sona kalan kurbanın bir çeşit avcıya dönüşüp (her friday 13th filminde olduğu gibi) Jason’nın işini bitirdiğine şahit olmuyoruz ama bunun yerine çeşitli tuzaklar, ayı kapanları, silahlı polisler, çukurlar, donmakta olan göletler başımızı ağrıtmak için yeterli sebep sunuyorlar.

 

 

Bu arada oyunda belirli bir gelişim miktarı gösterdiğinizde (yeterli kill count’a ulaştığınızda) ve böylece Jason’ın efsanevi hokey maskesini kanla doldurduğunuzda kozmetik eşyalar içeren lootbox’lar çıkıyor. Anneniz de yardım ediyor öte yandan. Madalyonun diğer yüzünde ise ücretli lootbox’lara burada da rastlamamız üzücü…

 

 

Sanırım söyleyeceklerim bu kadar. Denemenizde beis görmüyorum efem #jasonisback

 

Puan : 7/10

 

 

https://store.steampowered.com/app/795100/Friday_the_13th_Killer_Puzzle/

Can Berk

Polisiye yazarlarını büyük bir kıskançlıkla izleyen , Cinayet Masası programıyla kahrolan bir şahıs. Yazar olma hayalleriyle yaşıyor ama oyun bağımlılığı ve üşengeçliği ve hiçbirşeye zaman bulamaması onu geride tutuyor.Kronik anksiyetesiyle işi evliliğe vardırabilmesi onun en büyük hayali

Leave a Reply

Nasıl Buldunuz?*

Your email address will not be published. Required fields are marked *