Fictorum v1.3 İncelemesi – Red Faction Guerrilla’yı Fantazya Tadında Denemek İster Misiniz?Yine küçük çaplı ve kıyıda köşede kalmış oyunları size takdim ediyorum efem. Bugünkü konumuz ise Fictorum.


Yıkılabilir çevre ve çevresel etmenlerin varlığı beni her zaman için cezbetmiştir. İşin komik yanıysa oyun tarihinin bunun başarısız örnekleriyle dolu olması. Her ne kadar zaman zaman bu özelliği ön plana çıkaran oyun ve oyun tanıtımları bu yanlarıyla övünse de şu ana kadar dibimi düşüren bir tanesiyle karşılaşmadım. Bu özelliği bünyesine yedirebilen ve zamanının ilerisinde bir teknolojiyle uygulayan aklıma gelen tek örnek ( başlıkta da belirttiğim gibi ) Red Faction Guerrilla oldu. Onun devamı niteliğinde olan Red Faction: Armageddon ise komik bir şekilde tamamen script lere dayalı yıkılabilir çevre sunuyordu.


Sanırım bu kadar tarih dersi yeterli. Fictorum ise beni yanıyla cezbedip ( komik bir şekilde ) ön plana çıkarmadığı özellikleriyle kendisini sevdirmeyi başaran bir oyun oldu. Fizik kurallarını birebir yansıtan yıkılabilir/parçalanabilir/alev toplarıyla patlatılabilir/zeus’un şimşeklerini andıran bir biçimde yıldırıma tutulabilir bir fizik motoru sunmuyor ne yazık ki. Burada oyuna ayrılan bütçenin azlığının etkilerini görmek mümkün. Aksiyon sekanslarında neredeyse bomboş araziler, abartılı bir şekilde yıkılan kuleler ve aksiyonun nispeten yavanlığı kendini hissettirse de bunu göz ardı etmeyi başarabildim. Nasıl mı? Oyunun, hiç bahsetmediği diğer yanlarıyla.


FTL‘e benzer dünya haritası ( tabi ki orada galaksi haritası oluyordu ya neyse ) neyle karşılaşacağınızı bilememeniz ve “kendi hikayeni kendin yaz” tarzında gelişen hikayesi, oyunun en çok sevdiğim yanları oldu. Ayrıca her encounter ile yüzleşmek zorunda değilsiniz. Asıl amacınızın daha acil olduğunu söyleyerek her tür encounter dan sıyrılabiliyorsunuz. En azından kaçınılmaz olan felaketler hariç. Bir de FTL de olduğu gibi sürekli hareket halinde bulunmak zorundasınız. Düşman birlikleriyle bir sobelemece söz konusu burada da.


Aksiyonla ilgili bahsetmeyi unuttuğum diğer bir şey ise büyülerinize rünler ekleyerek ve onların şarj olmasına izin vererek (bunları aksiyon içindeyken sağ tıkla ulaştığınız menüden seçiyorsunuz ) daha büyük yıkımlara sebep olabilecek oldukça etkili büyüler yaratabiliyorsunuz. Bu arada herhangi bir binanın içindeyken asla büyü kullanmayın.%95 ihtimalle binaın başınıza yıkılmasıyla sonuçlanıyor.

Sonuç olarak indirimdeyken bir şans verebileceğiniz oyunlardan.

Puan : 7/10

Steam mağaza sayfası

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Can Berk

Polisiye yazarlarını büyük bir kıskançlıkla izleyen , Cinayet Masası programıyla kahrolan bir şahıs. Yazar olma hayalleriyle yaşıyor ama oyun bağımlılığı ve üşengeçliği ve hiçbirşeye zaman bulamaması onu geride tutuyor.Kronik anksiyetesiyle işi evliliğe vardırabilmesi onun en büyük hayali

Leave a Reply

Nasıl Buldunuz?*

Your email address will not be published. Required fields are marked *