Evil Bank Manager – Millet Savaşsın Siz Kazanın!

Bu yazımızda Evil Bank Manager’ı inceliyoruz. Bu güne kadar Europa Universalis serisi ya da Crusader Kings serilerinde, seçtiğimiz bir ülkeyi oynayarak; onu yükseltmiş zaferler kazanmıştık. Gerek entrikalarla gerekse diplomasi yolu ile en büyük olmaya çalıştığımız bu oyunlarda en büyük olaylardan biri de kaynak yönetimiydi.

İnanılmaz derecede gerçekçi ve kaliteli olsalar da bu oyunlar bir şeyi eksik yansıtmışlardı: Savaş ekonomisi. Tarihte gerçek savaşlar asla ekonomik yönden bu kadar tek boyutlu değildi. Ülkeler arası ticaretler ve tüccarlar da savaş ekonomisinde krallar kadar söz sahibi olabilmişlerdi.İşte, Hamster Gaming tarafından geliştirilen ve dağıtılan Evil Bank Manager da tam bu konuyu ele alıyor. Tüccarlığın ve global ekonominin temellerinin atıldığı 1500’lü yıllarda bütün Dünya devletleri savaşadururken, bizlere onları finanse etme ve akıllı yatırımlar yapma fırsatı veriyor.

Oyun, bankamızı kuracağımız ülkeyi seçmemiz ile başlıyor. Ben Parma şehrini seçtim çünkü Avrupa ile daha çok haşır neşir olmak istedim. Ama bu sizin etki alanınızı değiştiren bir olay da değil. Parma’dan taa Japonyadaki bir savaşı destekleyebiliyorsunuz. Öğrenmesi biraz zor gibi dursa da aslında arayüzü ve mantığı oldukça basit:

-Devlet olmadığın halde devletlerden topraklar satın al kira topla, kaynak yönet.

-Savaşları finanse et, ya kazanan tarafı tut ya da tuttuğun tarafı zorla kazandırt 😀

 

OYUN FRAGMANI

Evil Bank Manager açıkçası bu noktadan beni yakaladı. Yani aslında yine bir ülke yönetircesine hareket ediyorsunuz ama bir yandan da daha çok bir şirket yönetir hissi de vermekte. Ülke olmadığınız halde ülke gibi davranabiliyorsunuz. Binalarınızı geliştirerek her birimden sorumlu görevliler atayarak o birimlerin gücünü ve işleyişini arttırabiliyorsunuz. Gerçek zamanlı ilerlemek yerine turn based  ilerleyen bir oyun bunu belirtmekte fayda var.

Bu tamamen bir kaynak yönetimi ve finans oyunu asla direkt olarak katıldığınız savaşlar yok. Ülkeler sizden borç istiyorlar ya da siz teklif ediyorsunuz. Ülkelerin kaynaklarını aşırı şekilde detaylı biçimde görebiliyorsunuz. Bu noktada oyunun detaycılığını sevsem de gerçekten bir Hearts of Iron serisi kadar olmasa da öğrenilecek çok şey vadediyor Evil Bank Manager, bu türe yabancı olanlara sıkıcı gelebilir.

Evil Bank Manager‘ı belki de en güzel şöyle özetleyebiliriz: Nasıl Fifa serisi oynarken oyunun içindeysek birebir mücadele ediyorsak bu oyun da yukarıda bahsettiğim aynı minvaldeki diğer oyunların yanında Football Manager gibi kalmakta. Yani aşırı bir detaycılık ve ekonomist kafası ile savaşların, ülkeler arası diplomasilerin arka planını organize ediyor yönetiyoruz.

 

Kaynaklarımızı geliştirerek evler satın alarak, kiralar toplayarak daha da çok finans kaynağı kurup silahlar askerler satın alabiliyoruz. Bunları tabi ki biz kullanmıyoruz. Gerektiğinde bunları da finanse etmek istediğimiz ülkelere satıyoruz. Aynı anda oyundaki diğer bankalarla da rekabet halinde oluyoruz. Yani bir ihaleyi başkasına da kaptırabilirsiniz ya da başka bir bankanın çöplüğünde ötmeye başlarsanız onlar da karşı tarafa yatırım yaparak savaşı kaybetmenize sebep olabilir.

Bu sebeplerden dolayı yatırımlarınızı tümünü bir savaşa olacak şekilde değil, düzgünce pay ederek birden çok savaşta kullanmanızda fayda var. İlla kazanan tarafı tahmin etmek gibi bir zorunluluk da yok elbette. Doğru yatırımlarla en güçsüze bile savaşı kazandırabileceğiniz bir oyundan bahsediyorum. Ülkelerin bilgilerine ve ekonomik kaynaklarına bakarak, yatırımınızı olası bir galibiyet halinde en kısa sürede nasıl çıkarabilirsiniz gibi şeyleri düşünmeniz gerekmekte.

Söz konusu ülkeye asker silah ve para yardımını ne kadar yapacağınızı bu bilgilere ve esnaf içgüdülerinize göre belirliyorsunuz. Yani her zaman güçlünün tarafını tutmanız lazım gibi basit bir yapısı da yok. Siz illüminati gibi bir şeysiniz. Siz Evil Bank Manager’sınız 😀

ARTILARI

-Menüsü gerçekten çok güzel. Üzerinde emek verildiği belli olan bir oyun.

-Akıcı da bir oyun. Oynanışı gerçekten keyifli.

-Dil seçenekleri çok fazla. Türkçe de bunlara dahil. Çevirisini yer yer sevmesem de yine de daha akıcı ve anlaşılır bir oyun için tercih edebilirsiniz.

-Ülkelerin kaynakları ve global ekonomi gerçekten güzel detaylandırılmış. Bir ekonomist kafasıyla hesap kitap yaparak oynayabileceğiniz bir oyun.

-Dünya haritası tatmin edici olmasa da yine de grafikleri gerçekten güzel bir oyun. Sürekli arayüzlerle uğraştığımızı ve savaşmadığımızı varsayarsak bu eksiklik çok da rahatsız etmiyor.

EKSİLERİ

-Dünya Haritası kısmının grafikleri daha iyi olabilir. Tamam olayın arka planındayız ama bu kadar ayrıntılı düşünülmüş güzel bir oyunu basit gösteriyor.

-Tutorial kısmı gerçekten çok uzun ve sıkıcı. Es geçme hakkınız var evet ama bu sefer de bir şey öğrenemiyorsunuz. Tipik bir buraya tıkla şuraya tıkla, şimdi şunu yapalım gibisinden bir mobil oyun kafasında tutorial hazırlamışlar. Halbuki bizi halimize bırakıp oyun içinde ipuçları gibi de verebilir.

Benzer oyunların yıllardır yaptığı sistem bu aslında. Uzun uzun yazıları okuyarak daha algılamama bile fırsat kalmadan sırf ilerlesin diye bir yerlere tıklamak hoşuma gitmedi. Zaten anlamıyorsunuz da bittiğinde çünkü metinler uzun ve oyunu iki dakikada “basit bilgileri bunlar hadi başla!” gibisinden öğretmeye çalışarak bütün şevki alıyor. Tamam karmaşık bir oyun kabul ama yani ne karmaşık oyunlar var onlar böyle öğretmiyorlar. Bu kesinlikle değiştirilmeli.

-Zoom in ve zoom out olayı çok kötü. Bir arayüze girip çıkınca direk maksimum zoom in den açılıyor harita. Haritada bir yere gitmek gerçekten başı döndürüyor çünkü abuk bir şekilde imlecinizin olduğu noktayı ortalayarak zoom in yapıyor kamera. Yani bir yandan sağa sola kayarken bir yandan da zoom in yaparsanız akıcı bir şekilde istediğiniz yere gitmek yerine sarhoş gibi yalpalıyorsunuz. Umarım demek istediğimi anlatabilmişimdir. Oynarsanız garanti anlarsınız.

-Daha basitleştirilebilecek, zamanla geliştirilebilecek yönleri olduğunu düşünüyorum. Güzel bir karmaşıklığı var detaycı oyunları severim ama evet hala karmaşık olduğu gerçeğini ortada kaldırmıyor. yani kontrol edilecek öğrenilecek çok şey var. Grand Campaign tarzını seviyorsanız tam sizin kaleminiz bir oyun diyebilirim. Ha bi de esnafsanız 😀

 

Puan: 7/10

Steam Mağazası:
https://store.steampowered.com/app/896160/Evil_Bank_Manager/

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

RTS Sevenlere Başka bir İnceleme Daha:

EMPIRES APART

Abdullah Derin

GEEK

Leave a Reply

Nasıl Buldunuz?*

Your email address will not be published. Required fields are marked *