Epic Loon İncelemesi – Sinefiller Muhteşem Bir Parodiye Hazır OlunYüzyıllardır süren derin uykularını bir VHS temizleyici kaset olarak bilinen eski bir teknoloji harikasında geçiriyorlardı ama aynı zamanda bu kaset onların mezarlarıydı. Öte yandan zamanın sonuna kadar kalacakları bu huzurlu hapishane kusursuzdu.

Herşey Joe adındaki analog kaset koleksiyoncusu bir sinemasever ve Joe’nun VHS oynatıcısının bozulmasıyla başladı. Ne yaparsa yapsın bu teknoloji harikası kasetçaları düzeltemeyen Joe seçenekleri tükenince Çin mahallesindeki tekin olmayan bir dükkana gitti. Açgözlü dükkan sahibinin mühürlü bir kutu içinde verdiği o “kaseti” çalıştıran Joe sayesinde dünyaya tekrar adım atmışlardı yaramaz yaratıklar. Bir kez daha özgürdüler.

Giriş videosunun bitişiyle devreye bir twist giriyor ve Joe yerine o yaratıkları kontrol ettiğimiz bu muhteşem parodiye adım atıyoruz.


Joe kasetçalarını istila eden uzaylılardan kurtulmak için elindeki bütün kült filmleri kullanıyor tabi ki. Nosferatucular dan tutun Jurassik Land’a ve Grojira’ya kadar ( telif hakkı ödememek için yapılan uydurmalar ile parodi o kadar içiçe geçmiş durumda ki keskin bir dille ucuz bir telif hakkından sıyrılma çabası demekte zorlanıyorsunuz )

4 kişinin aynı ekranda oynadığı bu zorlu platformda ( evet bir local co-op couch platformer kendisi ) 70-80-90 lı yılların kültlerindeki çeşitli sahnelerin oyun tarafından yorumlanışını görmek gerçekten çok eğlenceli. Ayrıca kullanılan görsel dil muhteşem.


Ayrıca eskilere yapılan saygı duruşu ile parodi arasındaki dengeyi o kadar ustalıklı kuruyor ki ucuz bir Scary Movie özentisi olmaya yaklaşmıyor bile. Hatta kendimi, oyunun senaryo ve diyalog yazarının bir korku parodisi çekmesini isterken buldum.

Epic Loon’un görselliği ve senaryosu ne kadar başarılıysa oynanışı o kadar sönük ne yazık ki. Durmadan hareket eden objelere atlamak için uygun zamanı beklemek ve yapıştıktan sonra diğer uygun anı beklemekten ibaret çoğunlukla. Tamam durmadan kırmızı çizgilere bastığınız ( :v ) için öleceksiniz. Sıkıştığınız anda intihar etmeniz, patlamanın etkisiyle etraftaki bütün objeleri dört bir yana savuracak. Çok rastgele anlarda bütün planlarınız saçma bir sebeple bozulacak. Ve ilk portala adım atan kişi olduğunuzda filmin 2X ile ileri sarmasını izlerken arkadaşlarınızın haline durmadan güleceksiniz AMA 4 kişinin yaratacağı kaos, sinir bozukluğuyla bol bol küfrettiğiniz bir eğlence arasında nerede bulunur kestiremiyorum.


Bölüm tasarımlarının oynanışı dinamik tutmaktan çok görselliğiyle etkilemeye çalışması belki de sorunların başında yer alıyor olabilir.

Oynanışına dair sorunları görmezlikten gelebilirseniz en azından mutlaka bir kere denemesi gerektiğini düşündüğüm bir deneyim sunuyor EL.

 

Not: 7,5/10

 

Steam mağaza sayfası

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Can Berk

Polisiye yazarlarını büyük bir kıskançlıkla izleyen , Cinayet Masası programıyla kahrolan bir şahıs. Yazar olma hayalleriyle yaşıyor ama oyun bağımlılığı ve üşengeçliği ve hiçbirşeye zaman bulamaması onu geride tutuyor.Kronik anksiyetesiyle işi evliliğe vardırabilmesi onun en büyük hayali

Leave a Reply

Nasıl Buldunuz?*

Your email address will not be published. Required fields are marked *