Empires Apart İncelemesi – Yeni RTS İş Modeline Merhaba Deyin!Yeni bir Age of Empires isteğinizi şimdilik karşılayabilecek, ama belki de orjinalini daha da özlemenize sebep olacak bir oyun.

9-10 yaşlarındayken sürekli bilgisayarımda bulundurduğum üç oyundan birisi Age of Empires 2’ydi. (Diğeri de Age of Mythology’di gerçi.) Şu an bile kendini oynatan bu oyun gerek mekanikleriyle, gerek özlediğimiz görüntüsüyle çoğu oyuncu için apayrı bir yer edinmişti kendisine. Son aylarda çıkan “Definitive Edition” ve “Age of Empires IV” haberleriyle de tekrar ufak ufak gündeme gelmişti bu oyun, tabii benim gibi bazı oyuncular da uzun süredir yeni bir Age of Empires oyunu oynamak için bekliyordu. Tam bu günlerde, *DESTINYbit* adlı bir oyun stüdyosu sessiz sedasız yeni oyunlarını çıkarmıştı: Empires Apart.

29 Mart tarihinde çıkışını gerçekleştiren ve Gerçek Zamanlı Strateji türündeki bu oyun, gayet makul bir fiyatlandırma ile ve tatlı grafikleri ile ilgi çekmişti. Ancak beklenen ilgiyi görmediğinden olsa gerek, yayıncı firma olan *Slitherine Ltd.* geçtiğimiz ay Empires Apart için yeni bir oyun modeli seçmişti. Oyunun size sunduğu ilk uygarlığı olan Bizanslar ve tüm oyun modları bedava haline geldi. Oyunda mevcut olan diğer uygarlıklar ise para ile satın alınabilir hale getirildi. İlk olarak bu model hakkında konuşacak olursak, şahsi fikrim pek başarılı bir model olmadığı yönünde. Bu planın artılarını tabii ki görmezden gelemeyiz, yeni free-to-play modeli Empires Apart’ı denemek isteyen strateji hayranlarının oyuna göz atmak için para ödeme zorunluluğunu ortadan kaldırdı. Ancak uygarlık başına ödenmesi istenen 5 dolar (veya ülkemize yansıtılan fiyatı ile 10,50TL), uygarlıkların sunduğu içeriğe kıyasla çok çok pahalı bir fiyat. Oyunun daha fazla duyurulmasına yardımcı olmuş olabilir, fakat satışları iyi yönde etkilediğini sanmıyorum.

Oyun içeriğine geri dönelim. Grafikler ve arayüz hakkında üzerine düşülecek çok fazla bir şey yok, basit tutulmuş ama iyi sayılabilecek grafiklere ve göz dostu kullanıcı arayüzüne sahip bir oyun yaratılmış. Age of Empires II arayüzüne kıyasla 1-2 tık daha az yer kaplayan, küçük ama rahatlıkla okunabilir bir font ile karşılaşacaksınız. Her uygarlığın kendine has bir müziği de bulunmakta, şahsen hepsini başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Bina isimleri, ünite isimleri ve sesleri her uygarlığın kendi tarihine ait özel isimlerden oluşmakta. Her tarihe dayalı strateji oyununda olması gerektiği gibi, yapımcılar Empires Apart için de dersini iyi çalışmış diyebiliriz.

Oynayabileceğiniz toplam 7 uygarlık var, bunlar ise Bizanslar, Fransızlar, Çinliler, Moğollar, Aztekler, Araplar ve yakın zamanda DLC olarak eklenmiş olan Koreliler. Oyun ayrıca Skirmish modunda oynayabileceğiniz 9 harita seçeneği, 5 oyun kuralı, Survival ve Challenges adı altında iki farklı oyun modu, ve Ranked/Unranked Online oyun seçeneklerini bize sunuyor. Yapımcı firma, ilerleyen zamanlarda bol bol içerik ekleyeceğini de belirtmiş.

Güzel yönlerinden bahsettiğimize göre artık oyunun can sıkıcı noktalarından konuşmaya başlayabiliriz. Oynanış Age of Empires’tan pek farklı değil. Bina yapıyorsunuz, kaynak topluyorsunuz, savunmanızı oluşturuyorsunuz veya düşmanınıza direkt saldırıyorsunuz, vesaire vesaire. Hatta Empires Apart, normal bir Gerçek Zamanlı Strateji oyununa kıyasla biraz daha kısıtlı bir içeriğe sahip. Her uygarlığın binaları neredeyse birebir aynı yapıda, tek fark isim ve görüntü. Uygarlığa özel binalar gibi bir olay yok, hatta Aztek uygarlığında kuşatma ünitesi yaratamıyorsunuz bile. Kuşatma ünitesi olarak kullanabileceğiniz sadece bir Elite Infantry ünitesi var, onlar da o kadar etkili değil ne yazık ki. Bu gibi sıkıntılarla beraber eklenmemesini aşırı saçma bulduğum bir özellik daha var: Kamera açısını oynatamıyorsunuz. Oyunu tek bir açıdan oynamak zorundasınız. Bunun sebebini ise Steam forumlarında karşılaştığım bir gönderide yapımcılar “oyun performansı çok düşüyor, halledemedik” gibi bir cevap ile geçiştirmişler. Oyunda halen mevcut olan bug’lar da cabası.

Kişisel olarak canımı sıkan bir diğer nokta ise mikro ödemeler. Evet, belki de ilk defa bir Gerçek Zamanlı Strateji oyununda “lootbox” görüyor olabiliriz. Bu kutulardan ünitelerinize, binalarınıza farklı skin’ler ve benzeri kozmetik ürünler çıkıyor, oynanışa etki etmediği için pek sorun edilmeyecek bir olay gibi görünüyor. Fakat oldukça gereksiz bir olay olduğu gerçek, zaten son dönemlerde mikro ödeme kavramına oyuncuların büyük bir kısmı karşı çıkarken böyle bir eklenti oyuna “bu ne be?” gözüyle bakılmasına sebep olmuş.

Sonuç olarak Empires Apart, en azından 30-45 dakikalığına da olsa şans verilebilecek bir oyun olmuş diyebilirim. Oyunun başardığı şeyler var, fakat kısıtlı içerik ve oynanış mekaniğine dair alınmış bazı yanlış kararlar sebebiyle oyuncuyu oyundan soğutabiliyor. Gelecek yeni içeriklerin oyunu düzeltmesi umuduyla belki gelecekte oyun daha iyi yerlere gelebilir. “En azından denemesi bedava” diyor, oyunun Steam linkini ise aşağıya bırakıyorum.

Steam Mağaza Sayfası

6/10

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Can Berk

Polisiye yazarlarını büyük bir kıskançlıkla izleyen , Cinayet Masası programıyla kahrolan bir şahıs. Yazar olma hayalleriyle yaşıyor ama oyun bağımlılığı ve üşengeçliği ve hiçbirşeye zaman bulamaması onu geride tutuyor.Kronik anksiyetesiyle işi evliliğe vardırabilmesi onun en büyük hayali

Leave a Reply

Nasıl Buldunuz?*

Your email address will not be published. Required fields are marked *