E3 2018 – SQUARE ENIX

 

 • SQUARE ENIX PRESENTS

Square’in sunumu yekpare güzel bir videodan oluşuyordu. Arkaplandaki anlatıcının çocukluğumuza çizgi film seslendirmeleriyle renk katmış Keith David olduğunu farkedince sevindim. Bu şekilde 40 dakikalık tek bir şahane fragman yapmış oldular. Dilerseniz tamamını şu şekilde izleyebilirsiniz:

 

 • SHADOW OF THE TOMB RAIDER

Benim ilk reboot’tan beri bir türlü heyecanlanamadığım (default halim bu olsa bile) Tomb Raider, Maya kıyametine karşı yarışan Lara ile geri dönüyor. Yerdeki çamuru üzerimize sürerek yaptığımız kamuflaj ve ok/halat kombosuyla avladığımız düşmanlar hoş bir Predator oynanışı sunacak gibi.

 

 • FINAL FANTASY XIV STORMBLOOD

A Realm Reborn olarak yeniden çıktığından beri ivmesini kaybetmeyen FF14, yepyeni içerikleri, başka oyunlarla yaptığı koleborasyonlarıyla geri dönüyor. Özellikle benim en sevdiğim Final Fantasy olan 12’nin unsurları (Esper’ler ve Ivalice’den kesitler) 14’ün yapısına cuk oturmuş. Ayrıca Monster Hunter colab’i de cabası.

 

 • CAPTAIN SPIRIT

Tam adıyla Awesome Adventures of Captain Spirit, Life is Strange dünyasında geçen bir mini öykü olacak. Tam bir devam oyunu olmadığı ve bedava olacağı yapımcılar tarafından vurgulandı. Maksat LiS dünyasını genişletmek.

 

 • DRAGON QUEST XI: ECHOES OF AN ELUSIVE AGE

DQ11 insanların DQ8’den beri beklediği model bir oyundu. Arada çıkanlar da herika şeylerdi tabii (Belki Monsters yan oyunları hariç) ama asıl olay burada; Yine asla eskimeyecek cell shade grafikler, harika dünya ve klasik DQ müzikleri.

 

 • BABYLON’S FALL

Fragman pek ilginç gözükmese de, Babylon’s Fall’un radarlarda tutulması için birden fazla sebep var. İlki yapımcısının Platinum Games olması. İkincisi videodan da gördüğümüz üzere tarihsel bir derinliğe sahip olması. Üçüncü sebep ise karakter dizaynlarının ilginçliği ki bana Souls serisini hatırlattı. Ama yine de özgün gözüküyorlar.

 

 • NIER AUTOMATA: BECOME AS GODS EDITION

Xbox brifingindekinden farklı bir şey gösterilmedi ama orada atladıysanız buyrun:

 

 • OCTOPATH TRAVELER

Her zamanki gibi muhteşem gözüküyor. Bu oyunun sadece Switch’e geliyor olmasına insanlar neden bozulmuyor anlamıyorum.

 

 • JUST CAUSE 4

Heyecanın oyunlaşmış formu olan Just Cause 4 fragmanı odağını ekstrem hava olaylarına vermiş. Sadece hortum değil, kum ve kar fırtınaları ve tehlikeli yıldırımlar hem oyuncuyu gafil avlamak hem de hedefinize yaratıcı yaklaşımlar sunmak için oradalar.

 

 • THE QUITE MAN

Bu ne idüğü belirsiz fragman benden koca bir “PEKİ” aldı. Karakterin korkunç saçınıysa aklımdan çıkaramıyorum. Belki Sleeping Dogs gibi bir şeydir ha? Kim bilir? Kim umursar?

 

 • KINGDOM HEARTS 3

Yüzyıllardır beklenilen, kehanetlerde adı geçen KH sonunda geliyor (2019’da, lol) Yine mind fuck bir hikaye, cıvıl cıvıl oynanış ve bu sefer Pixar dünyalarıyla. Doğrusu bir kere daha Twilight Town’da gezecek olsam Sora’nın saçlarıyla bileklerimi kesebilirdim.

Küçük bir ekleme: Disney cümle Hollywood’u emmiş olsa da, KH serisinde Star Wars veya Avengers IP’lerinin gözükmesinin düşük ihtimal olduğu söyleniyor. Belki KH4’e ha? Ölmezsek…

Burak Türe

Hep Muppet tiyatrosunda balkondaki o iki yaşlı olmayı isterdi, sonunda başardı. Artık iki yaşlı ayarında somurtabiliyor, oyun dünyasının üzerine attığı her şeye meh diyebiliyor.

Leave a Reply

Nasıl Buldunuz?*

Your email address will not be published. Required fields are marked *