E3 2018 – BETHESDA

 • BETHESDA KONFERANSI

 • Konferans öncesi Bethesda hayranlarının beklentileri sabit ama yüksekti. Tabii ki herkes fiks yeni bir Fallout veya Elder Scrolls istiyor ama Bethesda’da artık bunlardan çok daha fazlası var yıllardır. Ve ellerindekilerle hype yaratmayı çok iyi beceriyorlar.
 • Başlamadan önceki gamer bacıların muhabbetlerini, yayın öncesi twitch alıntılarını ve hatta Rage 2 gazı yaratmaya çalışan korkunç canlı müziği bir tarafa koyamadan, bir de ID ve Avalanche Studios yapımcılarının “komiklikler, şakalar” muhabbetine maruz kalıyoruz. Ama Allah’tan Rage 2 oynanış videosu imdadımıza yetişiyor.

 

 • RAGE 2

Rage’den bu yana açık dünya olayı alıp başını gittiğinden 2’den daha büyük bir dünya beklememiz yerindedir sanırım. Bu açık dünyada kalan son Ranger’lardan birini, silah kombolarıyla doyurucu bir aksiyonda, araçlarla düşmanların tepesine binerken izliyoruz. Ha koleksiyon sürümüyle gelen “kafa”nın sevimliliğine de değinmek istiyorum. Salona asın, anneniz de üzerine dantel sersin öyle bir güzellik.

 

 • ELDER SCROLLS LEGENS

Utanmasalar Heartstone’dan daha büyük olduğunu söyleyecekleri Legends konusunda, baştan aşağı yenilen overhaul’dan bahsedildi. Başka da mühim bir şey denmedi ki ne kadar kassalar da mühim bir oyun değil zaten kendisi.

 

 • ELDER SCROLLS ONLINE DLC’LERİ

Bir dönem insanların “Bu çıkarsa oooh eve kapanırım hayatı unuturum” dediği ama sonra minik adımlarla geri basan Elder Scrolls Online biraz ivme kazandı gibi sonradan. Konferans’ta kendisine gelecek Wolf Hunter ve Mirkmire içeriklerinden bahsedildi.

 

 • DOOM ETERNAL

Sanırım Rage 2’den daha çok heyecan yaratan bir haber bu. 2016 Doom’u nasıl ilkinin reboot’uysa, Doom Eternal da adeta Doom 2 Hell on Earth’ün reboot’u. Fragmanın da, müzik sağolsun çok cool olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Hem modern olup hem de ta ilk oyunun ruhuna dokunabilen bir sunum yapmışlar.

 

 • QUAKE CHAMPIONS

Önceki halinden Overwatch stili bir hero shooter’lığa evrilen Quake’e de bir dokunuldu konferansta. Ama ağustosta yapılacak bir turnuva dışında bir ekstra bir olay yok.

 

 • PREY DLC’LERİ

Bioshock stilinin yaradığı sağlam bir dönüş yapmıştı Prey ve yeni oyun modları ve DLC’ler ile desteklenmeye devam ediyor. Yeni gelen güncellemeyle New Game’e New Game + ve Survival modları ekleniyor. Bunlara ek olarak Mooncrash isimli içeriği rastlantısal oluşturulan ve tekrar tekrar oynanmaya açık bir DLC geliyor.

Yeni bir oynanış modu (apayrı bir oyun? Orayı kaçırdım)  olarak Typhon Hunter’dan da bahsedildi. İnsanlar vs Mimicler olarak oynanan bu moddan sonra “daha bitmedi” diye devam etmelerini bekliyordum ama bu kadarmış.

 

 • WOLFENSTEIN: YOUNG BLOOD

Young Blood, Wolfenstein 2 The New Colossus’un devamı olan yepyeni bir coop oyun. BJ’in ikiz kızlarını kontrol edeceğiz ve fragmandan anlaşıldığı kadarıyla ikisinin farklı yetenek setleri olacak.

Amerika’da Wolfenstein 2 ile yükselen Nazi seslerine karşı sürekli “Fuck Nazis!” vurgusunun yapılmasıysa (Ülkenin başkanının bile “yaae şimdi öyle yaklaşmamak lazım” dediğini de dikate alırsak) apayrı hoş PR oldu kendileri için.

 

 • VR OYUNLAR

Bu aşamada alışılageldik şeylere bir es verilip Bethesda’nın VR’a verdiği destekten bahsedildi, Doom VFR, Skyrim VR, Fallout 4 VR anıldı.

Bunlara ek olarak Prey için Typhon Hunters ve Wolfenstein’a da Cyberpilot VR olarak gelecek. Ve yine bol bol “Fuck Nazis!” vurgusu eksik olmadı bu sırada.

 

 • FALLOUT 76

Ve geldik insanların en çok merak ettiği kısma. Fallout 76 çoktan açıklanmıştı, boyutlarından, geçtiği mekandan bahsedilmişti ama Fallout 76 neydi? Ana seriden yeni bir oyun mu yoksa herkesin korktuğu gibi bir Battle Royale oyunu mu? Bu sorulara açıklık getirmek için sahneyi çakma rock star’ımız Todd Howard aldı. Açıkcası en son bir oyun yapımcısını bu kadar gaza getirdiklerinde John Romero diye bir varlık oluşmuştu ve sonu hayırlı bitmemişti. Ama şimdilik bakalım Todd neler göstermiş bize.

 • SKYRIM VERY SPECIAL EDITION

Cümle alemin dalga geçtiği ama Bethesda’nın “biz bundan da yeriz he” dediği Skyrim’in her yere çıkması mevzusu bir tepe noktası yaşadı konferansda; Skyrim, Amazon Alexa için, kelimenin tam anlamıyla. Henüz Etch-A-Sketch’lere çıkmadı gerçekte ama bekliyoruz 🙁

 

 • Tamam, şimdi gerçekten FALLOUT 76

Fallout 76’nın online bir survival oyunu olacağı, Batı Virginia’da 6 bölgeye ayrılmış dev bir haritada geçeceği açıklandı. Yeni ve bölgenin folklorundan esinlenilmiş yaratıklar ve vault’ları terk eden ilk insanların yaşadığı zorlukları tadacağımız oyun, survival oyunlarından alışılmış şekilde ölümün kalıcı bir son olmadığı, daha çok “softcore” bir survival oyunu olacak.

 

Fallout 76’nın koleksiyon sürümü:

 

Ve Fallout 76’nın Nuclear oynu modu. Arazide ya da moblardan bulacağınız ipuçları ile nükleer ateşleme kodlarını toplayıp, dilediğiniz talihsiz oyuncunun ya da komünitesinin kafasına bombayı indirebileceğiniz mod bayağı eğlenceli gözüküyor (nuke’ü yiyen taraf değilseniz tabii)

 

 • THE ELDER SCROLLS BLADES

Blades özünde bir mobil oyun gibi gözükse de, Todd’a inanırsak (ki yapamayacakları bir şey değil) gerçek bir Elder Scrolls deneyimi sunacak. Telefonda güzel grafikler sunuyor ve savaşlar dokunmatik kontrollerle gayet rahat. Bana aşırı derecede PSP’ye çıkacakken iptal edilen Oblivion oyunu gibi geldi (Merak edenler Unseen64 sitesine göz atabilir) ama dungeon crawler oynanışı sunması bir yana, kasabaları da gezebildiğimizi görüyoruz. Ve online bir deneyim olarak arkadaşlarımızın kasabalarını da gezebileceğiz.

Blades’in, telefonlara, bilgisayara, vr’a ve tıpkı Skyrim gibi çıkarabilecekleri her platforma getirilmesi bekleniyor. Ve bu sonbaharda telefonlara (IOS, Android) bedava olarak çıkacak.

 

 • STARFIELD

Bu oyun Bethesda’nın 25 yıldan beri yaratttığı ilk yeni seri olacak. Elimizdeki teaser’dan ve tek satırlık açıklamadan epik bir uzay oyunu olacağı dışında bir şey bilmiyoruz. Umarım Mass Effect Andromeda’nın kalplerde açtığı yarayı hakkıyla doldurabilecek bir oyun olur (Ya da belki bambaşka bir şey olur, kim bilir?)

 

 • THE ELDER SCROLLS 6

İşte insanların açıklansın diye delirdiği ve Bethesda’nın bu açlığı iyi kullandığı bir fragman. Tam olarak oyunun yapımda olduğu hariç hiç bir şey anlatmıyor (belki değil bile lol). Ama eminim serinin hayranları videodaki coğrafyadan geçtiği yer üzerine teoriler üretmeye başlamıştır bile. (Highrocks diyollal)

 

Burak Türe

Hep Muppet tiyatrosunda balkondaki o iki yaşlı olmayı isterdi, sonunda başardı. Artık iki yaşlı ayarında somurtabiliyor, oyun dünyasının üzerine attığı her şeye meh diyebiliyor.

Leave a Reply

Nasıl Buldunuz?*

Your email address will not be published. Required fields are marked *