E3 2018 – EA PLAY

Bu yılın cringe festivaline hoş geldiniz arkadaşlar. Bilmem hala her yılki bu sene E3 çok kötüydü muhabbeti yapılıyor mu ama bence yapılmalı. Her yıl bir gelenekmişcesine. Ama daha ilk gündeyiz. Bethesda, Devolver Digital ortamı şenlendirebilir sonraki günler. Biz ilk günün highlight’ına bakalım.

 

 • EA PLAY

Sunuma hoş kolaj bir video ve salondakilerin şaşırmış gibi yaptığı bir AR aksiyon ile başlandı. Tabii her adımda “How cool is that!” diyen sunucuyu da unutmayalım. Unutamayacaz zaten görürsünüz. Peşi sıra:

 • BATTLEFIELD V

Sunumu Star Wars Battlefront’dan da aşina olduğumuz muhteşem görsellerle başladı. Frostbite motorunu ne zaman görsem neden innatla single play bir oyun yapmadıklarını soruyorum. Ama gaipten bir cevap gelmedi henüz.

Görsellerle beraber bol özelleştirme yapılabilecek ve ilk gösterilen videosundan beri insanların ağız ishali yapmaktan bıkmadığı karakterleri gördük kadını zencisisi beyazı vs’siyle. Yıkım motorunun varlığı, lootbox ve premium pass’ın yokluğu bahsiyle devam edildi ve evet hepsi bu. Çok dolu dolu oldu valla sağolun.

Ha oyunun single play senaryo deneyiminden yarınki Xbox sunumunda bahsedileceği söylendi, peki dedik.

 

Edit: En önemlisini atladım. Oyunda Battle Royale modu bulunacak, adamlar bildiğin yuhalandılar bunun üzerine ama yüzsüzlük değil mi olacak işte….

 

FIFA 19

Oyunun şu an deneme  sürümü kullanıma açık ve Fifa hakkında daha fazla parmaklarımı yormaya değmeyeceğini düşünüyorum. Zaten kimse de ne alkışladı ne sevindi. Zorla reaksiyon aldılar seyirciden.

 

 • ORIGIN ACCESS PREMIER

EA’in bu Netflix modeli servisini duymuşsunuzdur, sabit ücret ile büyük bir oyun arşivine dilediğinizce erişebiliyorsunuz. Tabii içinde sadece EA’in oyunları yok, Origin’deki bazı oyunlar birer birer ekleniyor ve çıkacak yepyeni oyunlar çıktıkları an bu serviste oynanmaya hazır olacak. Şukela bir hizmet sıfır kilometre oyunlar düşünüldüğünde.

 

 • RESPAWN ENTERTAINMENT – STAR WARS: JEDI FALLEN ORDER

Bu oyun hakkında Respawn’dan bir yetkili konuştu ama herhangi bir görsel sunmadılar ne ekran görüntüsü ne de video olarak. Episode 3 ve 4 arasında, Jedi’ların avlandığı karanlık dönemi aktaracağından ve 2019’da çıkacağından bahsedildi o kadar. Normalde heyecanlanmam gereken bir haber ama EA bayrağı altında olunca insan heee peki demekten kendini alamıyor.

 

 • STAR WARS BATTLEFRONT 2

Bu yılın reddit ezilmesinden ve sonrasındaki cevap rezaletinden sonra tabii ki bir sıçtık sıvadık, sizin için nasıl da oyun içi ilerleyiş sistemini yeniledik, vallahi de billahi de sizi dinledik konuşması olması şaşırtmamalıydı. Şaşırtmadı da. Ne bu, ne de oyuna ve oyunculara kendimizi adadık lafları. Bunları bir kenara bırakırsak filmin üzerine gelen yeni Han Solo içeriği, karakterler, haritalar ve oyun modlarından bahsedildi.

 

 • UNRAVEL TWO

Sunumun benim için renklendiği an oldu bu. Unravel yeni coop oynanışıyla geri döndü. Ama tek başına da oynanabiliyor. Coop ise hızlı jump in – jump out şeklinde işliyor, siz oynarken arkadaşınız oyun kolunu kaptığı gibi eşlik edebiliyor size.

Tatlış grafikleriyle doğada platform oynanışıyla ilerlerken, arkaplan da size kendi hikayesini anlatıyor.

Sahnede oynadıkları bölümün üzerine bir de videonun sonunda güzel bir müzik çalıyordu, boş AAA oyunlardan sonra rahatlatıcı bir etkisi oldu.

Unravel Two şu an tamamen bitti ve indirilip oynanmaya hazır durumda. Go for it!

 

Merak eden olursa diye

 

 • EA ORIGINALS

Unravel Two ile gazı alan EA, indieleri ve sevenlerini çekme hareketi EA Originals ile devam etti şova ve geçen seneki renkli A Way Out sunumunu ve başarısını andılar. Oyunun başarısından sonra yapımcısı daha büyük bir stüdyoyla çalışmalara çoktan başlamış.

 

 • SEA OF SOLITUDE (SOS)

A Way Out’dan hız kesmeden Sea of Solitude’a geçildi ama keşke bir hız kesselerdi. Çünkü ben artık indie yapımcıların “ay burada olduğumuz için çok helecanlıyım, bak konuşamıyorum bile kollarım diken diken oldu bak” yaptığını görmek istemiyorum. Bir gördük iki gördük, sevimliydi, samimiydi falan ama artık yemiyorum.

Neyse, Sea of Solitude yalnızlık üzerine bir oyun. İnsanların yalnız kaldıklarında canavarlaştığı tememli üzerine kurulu. Belki de o yüzden “SOS” veriyorlardır ha? HA? Ehem. Suların yükseldiği ve kayıklarla gezinilebilen  bu fantastik  kurguda, fantastik olmayan insan duyguları anlatılmaya çalışılmış. Güzel gözüküyor, hem rahatlatıcı hem de gerici bir havası var. Ama oynanışı etrafta yaya ya da kayıkla gezmek dışında bir şey içeriyor mu gösterilen videodan seçilemiyordu.

 

 • NBA LIVE 19

Tam iki oyunla sunum ilginçleşiyor derken NBA geldi ki kendisine Fifa muamelesi göstermekten kendimi alıkoymayacağım.

 

 • MADDEN 19

Futbol ve basketboldan daha az ilgilendiğim ne spor oyunu gösterebilirler diye düşünüyordum ki imdadıma Amerikan futbolu yetişti. Sunumun bu kısmında da kelimenin tam anlamıyla asshole olan bir e-spor oyuncusunu izledik bir kaç dakika.

 

 • COMMAND & CONQUER RIVALS

Yepyeni bir C&C oyunu! Heyecanlandınız değil mi? Lol kasmayın. Bu yepyeni C&C oyunu tabii ki bir mobil oyun. Başta ismini kaçırdığım, gösterilen her görüntüde galiba öyle, GDI dedi hakkaten öyle, mobil oyun effffff çektiğim oyun, kıç kadar bir haritada bir kaç noktayı kontrol altında tutmaya çalıştığınız bir mobil oyun olacak. Telefonlarda minik bir heyecan yaratma ihtimali var kabul ediyorum ama yeni bir C&C oyunu ve mobilde! Kimin umrunda…

 

 • ANTHEM

EA gecenin yıldızı olacağına inandığı Anthem’i tabii ki sona sakladı. İnandığı diyorum ama oradaki hiç kimsenin gerçek bir beklentisi olduğunu sanmıyorum. Ne her halta “How cool is that!?” çeken sunucunun ne de hiç bir espriye gülmeyen, alkış için ikinci bir dürtüş bekleyen seyircilerin…

Ama bir dakika, Anthem. Oyuna girmeden önce tabii ki oyuncu seçimlerinin önemi üzerine iki yüzlü bir konuşma dinledik. Arada da aslında biz çok iyiyiz demeye çalıştıkları Play to Give etkinliğinin bahsi geçti ve EA, Birleşmiş Milletler aracılığıyla “Bullying” (zorbalık, söz konusu olan azınlıklara, queer insanlara vs olan) üzerine dağıttığı paraların reklamını yaptı. Amaç onurlu ama sunum kurumsal. Yine de teşekkürler EA, sanırım.

Ve Anthem! (Lütfen artık)

 

Anthem is all that Remains. Tek amacı gazlamak olan bir video ile girildi Anthem’e ve yine How cool is that’ler izledi bunu… Yapımcılar davet edildi, hikaye anlatımının önemi vurgulandı, fanlar yağlandı.

Yapımcıların bahsettiğine göre Anthem’in dünyası öteki oyuncularla paylaşılan, fırtınalı, kaos içinde dinamik ve ortak bir deneyim sunarken, oyuncuların görev sonrası sığındığı kaleleri, NPC’lerle konuştukları, görev etkileşiminde bulundukları, hikayenin anlatıldığı asıl yer olacak.

Önceden bildiğimiz gibi power armor’larımız, zırhlarımız olan Javelin’lerden bahsedildi. Bu zırhlar 4 kendine has sınıfa ayrılıyor ve hepsi özelleştirilebiliyor. Tabii bu özelleştirilmeler microtransaction’ın dibine vurulacağı anlamına geliyor, yapımcılar da bunu inkar etmediler. Ardından fake twitter soruları cevaplandı, asla lootbox olmayacağı müjdesi yalandan yere alkışlandı (içim daraldı sizi de daraltmaya çalışıyorum) vs

Bu arada oyun coop olacak ama dileyen tek başına da takılabilecek (Tabii ki hala online halde)

Son olarak geçen senekini andıran bol scripted bir “oynanış” videosuyla sunum çok şükür ki sona erdi.

Ama önce yine “HOW COOL IS THAT!?”  🙁

 

 

 

Burak Türe

Hep Muppet tiyatrosunda balkondaki o iki yaşlı olmayı isterdi, sonunda başardı. Artık iki yaşlı ayarında somurtabiliyor, oyun dünyasının üzerine attığı her şeye meh diyebiliyor.

Leave a Reply

Nasıl Buldunuz?*

Your email address will not be published. Required fields are marked *