Dip Köşe #4 – 5 Türk Fantastik Filmi!

Bu yazımızda sizler için Yeşilçam’dan 5 adet, fantastik öğeler içeren Türk filmi derledik!

Acaba kaçını izlemişsinizdir?Okumak isterseniz serinin diğer yazıları:

Dip Köşe #1: Az Bilinen Sci-fi Filmler!

Dip Köşe #2 – İddia Ediyorum! Bu Filmleri İzlemediniz!

Dip Köşe #3 – Mahkeme Davalarını Konu Alan 5 Harika Film!

 

1- BASKIN: KARABASAN (2015)

Filmde gece devriyesine çıkan 5 polisin, gelen bir destek çağrısına uyarak harabe haldeki bir Osmanlı karakoluna gidişi ve burada yaşadıkları kabus dolu olaylar konu ediliyor.
Baskın: Karabasan filmi, Can Evrenol’un 2013’te çektiği aynı adlı kısa filmden esinlenerek çekildi. Film, dünyada ilk kez Toronto Film Festivali’nde gösterilmişti.

https://www.sinemalar.com/film/235050/baskin

2- YEŞİL IŞIK (2002)

Bir İskoç hikayesinde, bir prenses, güneşin batışı sırasında meydana çıkan yeşil ışığı kendisiyle birlikte görebilen adam ile evleneceğini söyleyip hayatı boyunca o adamı bekler. Adam bir gün çıkageldiğinde evlenip sonsuza kadar mutlu yaşarlar ve bundan sonra yeşil ışığı gören sevgililerin aşkının ölümsüz olduğuna inanılır.

Bir borsa şirketinin sahibi olan Ali, hayatının en büyük oyununu oynamak için yanlış bir gün seçer. 11 Eylül sabah evinden çıkar, her işi yolunda giden, mutlu, zengin bir aile babasıdır. Öğleden sonra ise allak bullak olan piyasa geride 6 milyon dolar kaybetmiş bir adam bırakır. Kalp krizi geçirir ve hastaneye kaldırılır. Aynı gün, nakil için karaciğer beklemekte olan genç, güzel bir kadın da fenalaşarak aynı hastaneye yatmıştır…

https://www.sinemalar.com/film/2505/yesil-isik

3-AAAHH BELİNDA (1986)

Düşle gerçek arasında gidip gelen bir burjuva filmi güldürüsü. Woody Allen’in “Kahire’nin Mor Gülü” adlı filminden yer yer esintiler taşımasına karşılık, Atıf Yılmaz, profesyonel anlatımı içinde gelişen olayları büyük bir başarıyla yerlileştirmiş. Yani iki farklı çevreyi karşı karşıya getirirken, tiyatro ve entel barların dünyasıyla sıradan bir ailenin yaşamını bizim toplumumuza özgü bir mizah anlayışı içinde veriyor.

Tiyatro oyuncusu Serap, bir reklam filminde oynadıktan sonra gerçek kimliğini yitirip evli ve iki çocuklu ev kadını Naciye olarak tekdüze bir yaşam sürüyor. Bu yaşam içindeki babası, kaynanası, kocasının arkadaşları hiç tanımadığı insanlar ve çevre de yabancıdır. Gerçekle düş arasında savaş veren genç kadın tiyatrocu Serap mı, banka memuresi Naciye mi, hangisidir?

https://www.sinemalar.com/film/2528/aaah-belinda

4- ADI VASFİYE (1975)

Vasfiye civardaki tüm erkeklerin hayallerini kurup peşinden koştuğu son derece çekici güzeller güzeli bir kadındır. İzbe bir pavyonda şarkıcılık yapan Vasfiye’ni başından geçenler ve kadının hayat hikayesi onu tanıyan birbirinden farklı dört erkeğin gözünden ve dilinden anlatılır.

Vasfiye’nin çocukluğu, gençliği, yaşadığı mutluluklar ve sıkıntıları farklı farklı aktaran dört erkekten hangisinin gerçek olanı anlattığı izleyiciye bırakılır ve film bu şekilde sonlanır.

Necati Cumalı’nın beş hikâyesinden, Barış Pirhasan’ın yazdığı senaryoyla uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda Atıf Yılmaz var.

http://www.beyazperde.com/filmler/film-186908/

5- DRAKULA İSTANBUL’DA (1953)

Azmi, İstanbul’da yaşayan bir avukattır. Azmi Romanya’da yaşayan Drakula isimli bir kişinin hukuki avukatlığını üstlenmiştir. Bunun için bir tren ile Romanya’ya gider. Azmi Drakula’nın şatosuna vardığında kapıda Kont Drakula vardır.  Drakula’ya çevredeki insanların neden bu araziye gelmek istemediklerini sorar. Drakula ise kendisinin III. Vlad’ın soyundan geldiğini, bu yüzden de halkın kendisini, ecdadı Kazıklı Voyvoda yani III. Vlad gibi zalim sandığını söyler.

Ancak Drakula hakkında öğrenmeleri gereken daha çok şey vardır.

https://www.sinemalar.com/film/7995/drakula-istanbulda

 

Bu yazımızın da sonuna geldik. Umarız sizin için seçtiklerimizi beğenmişsinizdir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Abdullah Derin

GEEK

Leave a Reply

Nasıl Buldunuz?*

Your email address will not be published. Required fields are marked *