Destiny 2 : Forsaken İncelemesi ( 1. Bölüm )Bu yazı Forsaken‘ın senaryosu, yeni bölgeler olan Dreaming City ve Tangle Shore ve sözde şok edici etki yaratması beklenen Cayde-6 ölümü üzerine çıktığımız intikam yolculuğuna yoğunlaşmaktan ziyade Gambit moduna ağırlık verecektir.


Forsaken’a başlamadan önce ısınma turu atmak amacıyla Destiny 2’nin yarım bıraktığım senaryosunu ve season pass’i bitirmeye çalıştım ( Bu arada kötü bir haberim var : Forsaken dudak uçuklatan fiyatının yanında season pass’i almanızı şart koşuyor ) Senaryosunun en azından dikkatinizi ayakta tutacak kadar iyi olduğunu söyleyebilirim ( ama daha fazlasını ummayın ). Alakasız ara cümle : Atmosferi ve içinde bulunduğunuz destansı savaşın havasını çok iyi yansıtan orkestral müziklerine bayıldığımı söylemeliyim. Fakat dikkatimi çeken nokta Traveler‘ın ışığıyla Guardian‘ların arasındaki bağın yok olduğunda ümitsizliğin , tükenişin ve olası bir yokoluşun dramatik yoğunluğun tavan yaptığı noktada bile ağzını bıçak açmayan karakterimizin, Cayde’in öldürülmesiyle beraber ilk defa konuşmaya başlaması oldu. Zaten Cayde’i Deadpool çakması yaparak sevdirmeye çalışmaları yetmezmiş gibi bir de “shit got real” tarzında laflar etmeye başlamamız beni rahatsız etti açıkçası.


Senaryosu ve yeni bölgelere , karakterlere olan yorumlarımı daha sonraki yazıma saklıyorum. Şimdiyse oyunu sevmeme neden olan modundan bahsedeceğim size :

Gambit modunun açılış sinematiğinde bile heyecanlanmaya başladığımı söylemeliyim. Birbirleriyle, bir tür enerji bariyerinin arkasında yüz yüze olan iki rakip takım ve onları hangi tür tehlikenin bekleyeceğine karar veren bir kumarbaz.

Mod şu şekilde işliyor : Yaratıkların haritada işgal ettiği noktalar anons edilip işaretleniyor. Onları avladığınızda mote adı verilen birimlerden topluyorsunuz. Tabi ki ne kadar yüksek riske girerseniz ( elit yaratıkları avlamak  ya da yüksek sayıda mote toplamaya çalışmanız gibi ) o kadar çok mote topluyorsunuz. Bu mote’ları üssünüzde depolamalsınız. 75 adet toplandığında ise Primeval adında boss ortaya çıkıyor. Amacınız onu rakip takımından daha önce çağırmak ve öldürmek. Anlattığım kadar basit işlemiyor tabi ki. İşin eğlencesi ise burada ortaya çıkıyor.


Topladıklarınızın ölümünüzle beraber yok olması ve ölüm yolları çeşitliliği heyecanı tırmandıran unsurlardan. “Kara Murat”lığa kalkışmanız çapraz ateş altında erimenize yol açıyor ve belirli aralıklarla karşı takımın bir üyesi avlanmak için sizin haritanıza “misafir oluyor” Burada yoğun bir Dark Souls tadı alıyorsunuz. Hatta işgalci bile kıpkırmızı. Ayrıca her 5,10 ve 15 mote yatırdığınızda mote blocker adında yaratıklar çağrılıyor ve karşı tarafın kasasının bir süreliğine devre dışı kalmasına yol açıyor. Kasayı tekrar aktif hale getirebilmeniz için onları öldürmeniz gerektiğinden bahsetmiyorum bile.


Sizi wave mantığına sahip bir survival oyununda olduğu gibi kısmen tembelce düşmanları beklemeye zorlamak yerine haritanın dört bir yanına koşturması, panik ve rekabeti kızıştırmaya çalışması modun en sevdiğim özelliklerinden. Sizi mote zengini yapacak zorlu düşmanların haritanın çeşitli yerlerinde ortaya çıkması bir yana primeval’ın öncesi ve sonrasında her an tetikte olmak zorundasınız. Bölgenize gelen her karşı takımdan birisi primeval öncesi mote kaybetmenize yol açıyor. Primeval ortaya çıktığında ise öldürdüğü her takım arkadaşınızla onu iyileştiriyor aynı zamanda.

PvP ve PvE‘in çok iyi harmanladığını eklemeden edemeyceğim.

Harita çeşitliliği ve yeni eklenen yaratık cinsiyle beraber onlarca alan etkili saldırıya sahip yaratıkla başa çıkmaya çalışmanız ise ayrı mesele. Sonuç olarak 39.99 euro’luk genişleme paketinin asıl bombası olan mod dan bahsettim size. Devam yazımı bekleyiniz efem…

https://www.destinythegame.com/forsaken

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Can Berk

Polisiye yazarlarını büyük bir kıskançlıkla izleyen , Cinayet Masası programıyla kahrolan bir şahıs. Yazar olma hayalleriyle yaşıyor ama oyun bağımlılığı ve üşengeçliği ve hiçbirşeye zaman bulamaması onu geride tutuyor.Kronik anksiyetesiyle işi evliliğe vardırabilmesi onun en büyük hayali

Leave a Reply

Nasıl Buldunuz?*

Your email address will not be published. Required fields are marked *