City of the Shroud İncelemesi
Sanırım iyi görünen, zevkli vakit geçireceğinizin vaadini sunan ve de unutmadan güzel paketlenmiş fos strateji oyunlarını incelemek kaderim. Cell shade benzeri grafiklerle, zengin bir hikaye ve sıra tabanlı stratejilere değişik bir dokunuş sunacağını umduğum City of the Shroud neden kötü beraber bakalım.


Iskendrun ( :v ) kapılarına dayanan bir mülteciyi canlandırıyoruz. Ailesine para göndermek için taşı toprağı altın Iskendrun da iş aramaya gelen basit sıradan bir çiftçi. Şehrin kapılarında, gerekli belgelerimiz ya da oturma iznimiz olmadığından dolayı nöbetçinin “ya rüşvet ya da güle güle” demesinden dolayı elimizdeki son 30 gümüşü verdikten sonra tam içeriye adım attık derken şehrin öteki yüzüyle karşılaşıyoruz. Eski günlerinin ihtişamını kaybetmiş, mülteci akınlarından ve artan işsizlikten dolayı hırsızlık vb suçların tavan yaptığı ve rastgele açılan portal lardan fırlayan yaratıklarla başı belada olan bir İskenderun.


İçeriye adım atar atmaz bir şapka satıcının direktifleriyle portal dan çıkan yaratığı geri püskürttükten sonra azap dolu 5 saatlik tutorial’ımız başlıyor. Adeta bir animeden fırlamışçasına girdiğimiz her dövüşte farklı karakterlerin yetenekleri ve saldırıları hakkında bilgilendirilmeye 5 saat boyunca maruz kalıyoruz. Bu arada işin daha komik yanı 3,5-4 saati visual novel’ı andıran diyalog ekranlarıyla hikayenin gıdım gıdım şekillenmesini izliyoruz. Şehir farklı kesimlere bölünmüş durumda ve hepsi birbiri hakkında atıp tutmaya aşırı meraklı. Ticaret loncası, mülteci kesimi, soylular, şehir muhafızları ve rahiplerin aralıksızca birbirlerini suçlamalarını izledikten ve sözde karar vermemizde zorluk yaratacaklarını umdukları bu acılı girizgahtan sonra ( nihayet! ) seçim yapabileceğimiz kısma geliyoruz.


Anlata anlata bitiremedikleri kombo bazlı seçim tekerleğini ise her karakter için uzun açıklamalara boğulmuş diyalog ekranlarıyla tanıtmaları ise ayrı bir kanser verici unsur. Ayrıca işin stratejik yanını azalttığını düşünüyorum. Hani hex tabanlı – sıra tabanlı stratejilerin temel unsurunu – gerçek zamanlı kombo sistemiyle birleştirmeleri başarısız bir yenilik denemesi olmaktan öteye gidememiş.

Sözün özü diyalogların seslendirilmediği bir visual novel için farklı bir tat arıyorsanız önerebileğim bir CotS.

 

Not : 6/10

Steam mağaza sayfası

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Can Berk

Polisiye yazarlarını büyük bir kıskançlıkla izleyen , Cinayet Masası programıyla kahrolan bir şahıs. Yazar olma hayalleriyle yaşıyor ama oyun bağımlılığı ve üşengeçliği ve hiçbirşeye zaman bulamaması onu geride tutuyor.Kronik anksiyetesiyle işi evliliğe vardırabilmesi onun en büyük hayali

Leave a Reply

Nasıl Buldunuz?*

Your email address will not be published. Required fields are marked *