BATTLE ROYALE KULVARINDA YENİ BİR İSİM : Darwin Project

Scavengers Studio adlı yeni bir oyun stüdyosu tarafından geliştirilen Darwin Project isimli oyunumuzla karşınızdayım efem. Battle royale janrını değiştirmek gibi iddialı bir söylemle karşımızda bulduğumuz oyunumuz bugünün inceleme konusu.

Baltalar elimizde,uzun ip belimizde. Biz gideriz ormana hey ormana…

Daha erken erişimin nerdeyse ilk safhalarında olmasına rağmen içerik ve optimizasyon konusunda sınıfta kalan bir yapı seyretmiyor DP. Oynadığım iki saat boyunca herhangi bir oyun çökerten hatayla karşılaşmayı geçtim komik glitch’lerle bile karşılaşmamak beni şaşırttı.

Evet oyunumuz sadece on kişiyle sınırlı ama bu, sıkıcı olacağı ya da haritada birisini bulabilmek için kilometrelerce mesafe kat edeceğiniz anlamına gelmiyor. Çünkü karlı bir arazide geçtiğinden dolayı ayak izlerini takip edebilir ya da önceden loot’lanan malzemelerden geriye kalanlardan rakibinizin izini sürebileceğiniz bir clue ve tracking sistemi getirilmiş.

Oyunun survival kısmına gelirsek, şu anda craft wheel da sınırlı miktarda (Don’t Starve ile karşılaştırma hatasına düşmüyorum) alet edevat olmasına rağmen, gayet tatmin edici bir miktarda. Belki de battle royale tarzı oyunların hızını aksatmayan bir çeşitlilik sunması bu miktara hoşgörüyle yaklaşmamıza neden olabilir. Açlık, uykusuzluk ya da insan bedenini olumsuz yönde etkileyen unsurlar arasında şu anda sadece vücut ısısının düşmesiyle ilgili kısım var. Onu da ateş yakarak ya da kendimize kürk dikerek(!) engelleyebiliyoruz.

Craft wheel da dikkat ettiyseniz alt kısımda etrafta kolayca bulamayacağınız ve camper’ların en sevdiği alanlarda bulunan elektronik adı verilen malzemelerle yapabileceğiniz, görünmezlik sağlayan camo; 15 saniyelik hasar almamanızı sağlayan energy shield ve son olarak teleport yer almakta. Ve inanın bu bahsettiğim kısım oyunun akışını değiştirebilecek kadar önemli bir yere sahip.

Oyunda silahlarınız balta ve ok-yay ikilisiyle sınırlı (ayı kapanını da unutmayalım) Bence şu an ki haliyle gayet yeterli.

Oyunun en çarpıcı özelliğiyse Show Director denilen kişi. Hangi bölgenin kapatılacağından tutun da, hangi bölgelere nuke atılacağı, kimin başına ödül konacağı ya da eğer sizi sever ise size kısa süreli buff’lar sağlayabilecek kadar önemli bir karakter. Oyunda bu şekilde aktif bir rol oynuyor. “Kontrolsüz güç , güç değildir” sözünü burada çıtlatmak isterim. Çünkü adil olmayan bir trol’ün eline düşmeniz, her zaman için olası…

War… War never changes

Oyun aynı zamanda oyuncular ile izleyiciler arasında organik bir bağ kuruyor. “Açlık Oyunları”ndaki gibi düşünün sizi destekleyen bir seyirci kitlesi var ve bende, onları ve show director’ü eğlendirmemiz için last man standing gibi bir ölüm kalım savaşı verdiğimiz izlenimi uyandırdı.

Son söze gelirsek efenim alışması kolay ve davetkar bir oyunla karşı karşıyayız. Zaten 25 TL’lik fiyatıyla denemekte sakınca görmeyeceğinizi düşünüyorum.

 

https://store.steampowered.com/app/544920/Darwin_Project/

Can Berk

Polisiye yazarlarını büyük bir kıskançlıkla izleyen , Cinayet Masası programıyla kahrolan bir şahıs. Yazar olma hayalleriyle yaşıyor ama oyun bağımlılığı ve üşengeçliği ve hiçbirşeye zaman bulamaması onu geride tutuyor.Kronik anksiyetesiyle işi evliliğe vardırabilmesi onun en büyük hayali

Leave a Reply

Nasıl Buldunuz?*

Your email address will not be published. Required fields are marked *