BAŞLANGIÇ! – Iron Man (İnceleme) – MCU Maratonu

“Başlangıç” bir işin, bir eylemin, bir dönemin ilk bölümü. Bir şeyin başladığı yer. Tarihte büyük “başlangıç” olayları bulunur ve bu başlangıçlar hep bir amaçla başlar. Mesela Galatasaray’ın kurucusu Ali Sami Yen, kulübü ilk kurduğunda, genel kulüp felsefesini “Maksadımız İngilizler gibi toplu bir halde oynamak, bir renge ve bir isme malik olmak ve Türk olmayan takımları yenmek.” olarak belirlemiş ve o günden bu güne Galatasaray kulübü bu amaca ulaşmış ve hedeflerini hep aynı çizgi de devam ettirmiştir. MCU’da da her film daha da büyümek ve gelişmek amacıyla aynı felsefe de yapıldı diyebiliriz. Çünki başta onların da koyulmuş bir amacı vardı. Tüm evreni toplamak ama tabi bunun için bir başlangıç gerekiyordu.

İşte burada tüm anlatmak istediğim “başlangıç” mevzusu, 27 Nisan’da INFINITY WAR’la nerdeyse sonlanacak tüm evrenin, başlangıç niteliği taşıyan filmi ve maratonun da ilk adımı, hemen taze taze izlemişken ilk inceleme de sizler için geliyor. İşte MCU’nun ‘ilk’ filmi: IRON MAN.

 

 

“Back in black. I hit the sack. I’ve been too long I’m glad to be back…” sözleriyle, ikonikleşmiş AC/DC şarkısı ile Afganistan da başlayan film, Tony’nin Afgan mağarasında hiçbir şeyden habersiz, kaçırılmasıyla başlıyor ve daha bu sahneden ikonik kelimesinin tam karşıtlarından biri oluyor. RDJ’nin Tony rolü ile bütünleşmesi o kadar iyi ki baştaki sahnelerden bunu anlayabiliyoruz çünki ilk sahnelerde bencil, hafif havada bir Tony Stark var. Ardından Afgan mağarasın da kendi mirasını ve ilerde nasıl biri olacağının temellerini oturtuyor. Bu arada ki karakter gelişimi çok iyi verilmiş. Tony, göğsüne yaklaşan şarapnel parçalarından kendini koruyan bir mıknatısla yaşıyor. Ve kaçıran taraf kendisinden Jericho füzesini bir daha yapmasını istiyor. Mağarada Yinsen adında biriyle tanışıyor. Tony burada olayları anlamaya çalışırken kendisini ve Yinsen’i mağaradan çıkarmak için bir plan kuruyor. Bu plan da da tabiki zırh var. Zırh’ı yapıyor. Yinsen’in çok yardımı oluyor. Mağaradan kaçarken Tony’ye zaman kazandırması için ve aslında ölü olan ailesini görmek için kendini feda ediyor ve şu sözleri, Stark’ın onca aptal davranışları arasında kalbinin bir tarafına koyuyor: Hayatını boşa harcama, hayatını boşa harcama Stark!

 

Mağaradan bir çok şey kazanıp aynı zamanda kaybeden Tony Stark aslında evrenin de ilk hero kıvılcımlarını mağaradan dönüşte atıyor. Obediah Stane, diğer şirket müdürü, Tony’yi aslında iyi karşılıyor ama aslında tüm bu olayları arkadan yöneten o. Obediah Stane genel olarak bir kaç yeri eksik olsa da gayet iyi bir villian olmayı başarıyor.

Tony, döner dönmez “barış” adı altında Stark Endüstrilerinin silah adı altında çalışmasını durduruyor. Bu gerçekten çok önemli bir olay MCU’da. Kapatmasıyla birlikte mağara da kaldığı yerlere benzer işgal altında kalmış yerlere yardıma gidiyor ve ilk IRON MAN fiili burda başlıyor.

 

 

Şehirleri hemen hemen tehlikelerden koruyan Tony, Stane’nin arkasından tüm bu olanları çevirdiğini öğreniyor ve bir darbe de oradan yiyor. Hiç soğukkanlılığını bozmayan Tony, yaptığa işe devam ediyor. Pepper ve Rhodes’un da yardımlarıyla bunları hemen hemen atlatsa da Stane daha da kötüleşiyor ve kendini IRON MONGER’a çeviriyor. Tüm bu olanları gören Pepper’la Tony arasında MCU’nun başlangıç temelinin öz repliklerinden biri geçiyor.

“Kendini öldürtüceksin, Tony. Bunun bir parçası olamam.”

” Bir nedenim olmasa şuan hayatta olmazdım. Ben deli değilim Pepper. Sadece, artık ne yapmam gerektiğini biliyorum.”

Repliğiyle, artık ne olması gerektiğini ve neyin başlangıcı olacağını burada kanıtlıyor.

Benimde filmde en sevdiğim şeylerden biri olan şey de Tony’nin ileri de daha da değişecek karakter gelişimi. Filmde en iyi verilen yerlerden biri.

Sonda IRON MONGER’ı yine fedakarlıkla yenen Tony asıl karakterini burada da yine kanıtlıyor. Evrenin ilk super hero vs. super villian savaşını kazanıyor.

 

 

Filmi biraz daha genel olarak incelersek. Filmin kadrosu gerçekten çok iyi ve harika yönetilmiş. Aksiyon sahneleri müthiş. RDJ çok büyük biri ve bunu burada bir daha kanıtlamış. Diğer oyunculuklar çok iyi. Efektler, aksiyon sahnelerine bağlı olarak çok iyi tasarlanmış. Müzikler zaten IRON MAN’in kim olduğunu güzel bir şekilde açıklıyor ve IRON MAN’in popüleritesinde büyük bir rol oynuyor. Genel anlamıyla Tony’nin neden bu kadar önemli ve büyük bir karakter olduğunu karakter gelişiminden anlıyoruz. Ki bu ilerde daha da çok farklı ve ilgi çekici hale geliyor.

Tüm bunlar, büyük bir evrenin başlangıcının parçaları. İşte IRON MAN’in ilk filmi de tüm bunları fazlasıyla karşılıyor. Müthiş bir başlangıç olmaktan kaçınmıyor ayrıca tek başına harika bir film oluyor. MCU’nun ilk göz bebeği, sonun başlangıcı, tüm bu süper kahraman akımında büyük rol oynayan film, gerçekten de MCU’nun en iyi filmlerinden biri. “Başlangıç” kavramının tam tanımı. INFINITY WAR’un ilk basamağı, Tony’nin başlattığı yolun ilk kıvılcımı.

 

“Gerçek şu ki; Ben Iron Man’im.”

 

MARATONUN SIRADAKİ FİLMİ: IRON MAN 2!

 

 

 

 

 

Kağan Deniz Ünal

Kişiliğini ve hala hayatta olmasını Marvel'a, Rock müziğine, 70'ler ve 80'lere ve en çokta sevgiye bağlı olduğunu düşünen bir solist/gitarist özentisi. Yazar olarak ilk adımları, bu alanda kendini geliştirmek ve dünyaya barış getirmek için ant içti.