AVENGERS INFINITY WAR İncelemesi (Spoiler Free)

10 Yıldır hepimiz bir şekilde süper kahramanları takip ediyoruz. Kimimiz belki daha da öncesinden, gazetelerin 90’larda verdiği mini Spider Man fasiküllerinden; Kimimiz de MCU başlangıcından, Iron Man’den. Geçen sürede aradan ne güzellikler geçti, Batman Animated Series, efsane Türkçe dublajlı Spider Man Animated Series, Tim Burton Batman’leri, Spawn beyaz perde denemesi. Ama hiç biri bu hafta nihayete eren Marvel Sinematik Evren birikimini sunamadı, inşası 10 yıl süren bir gökdelen kuramadı.

Gökdelenin temeli sağlam tabii ki. Origin filmleri, ara filmler, credit sonrası bağlamalar… Hepsi Avengers Infinity War’a yaramış. Böylece filmin ilk dakikalarından yakınlaştığımız Thanos’a hakkını verecek kadar zaman ayırabilmişler. Attığı her adımda, kurduğu her cümlede, çenesindeki dev gıdıda Thanos’u benimsiyorsunuz. Onun deliliği, güçlü iradesi, kararlılığına hayran olmamak elde değil.  Efektler, Josh Brolin’in oyunculuğu, diyaloglar, her şey biz Thanos’la empati kuralım diye inşa edilmiş. Burada çizgi romanları okuyanların daha nerf’lenmiş, daha sakil bir karakterle karşılaşacaklarını not düşmekte fayda var. Yine de Thanos’un güçleri ve deliliği azaltılmış MCU versiyonu halen muazzam bir karakter.

Film kötüsüne odaklanırken, Avenger’ları da unutmamış tabii. Malum artık herkes aynı kamp ateşinin etrafına toplanıyor. Asgardlılar, “Uzay”lılar, Dünyalılar, bu güce karşı koyabilmek için kesişiyorlar. Ve filmin her karakterin temasına geçişini iyi yaptığını söyleyebilirim. Iron Man’i gördüğümüzde onun filminde, Starlord ile Guardians of The Galaxy’de, Wakanda’ya uğradığımızda ise kendimizi Black Panther izlerken buluyoruz. E sonra bu karakterler bir araya geliyor ve asıl eğlence de orada başlıyor.

Eğlencenin yarısı esprilerde ve ayarında kullanıldıklarını düşünüyorum. Ayrıca cıvıklığın dramatik sahnelere sarkmamış olması çok iyi. Diğer yarıda aksiyonu görüyoruz ve burada Sonsuzluk Savaşı önceki süper kahraman filmlerinden ne eksik ne de fazlasını sunuyor. Yeterince şahin gözlü bakarsanız bir sürü mantık hatası, anlamsız kararlar falan görebilirsiniz. Sanırım Thanos’un varlığı yargı terazimde bu kısımları görmezden gelmeme oldukça yardımcı oldu.

Nihayetinde internete düşmüş senaryoyu okumuş ya da okumamış herkesin beklediği şekilde gelişiyor ve finale ulaşıyor Infinity Wars. Çizgi romanları okuyanlar zaten meh mih çekiyor uzun zamandır. Ama onlar bir tarafa, senaryoyu önceden okuyan keyif nöronları örselenmişler tee arka sıraya; Sadece filmlerden bu evreni takip eden bendeniz, filmden müthiş keyif aldım. Credit gelip Robert Downey Jr. korumasının,  Chris Hemsworth’ün oynattığı adelelerin falan isimleri akarken, ben hala finalin etkisindeydim. O manzara, karakterlerin ruh halleri, o müzik… Devamında neler olacağı, nasıl toparlanacağı tahmin edilebilir olsa da, biraz kendini kaptırmaktan zarar gelmez değil mi?

TL;DR – 10 yıllık bekleyişe değmiş arkadaşlar. Kendiniz Thanos’un güçlü kollarına atın.

Evet, bu güçlü kollara

 

 

Not: Başlık görseli Deviantart’tan CAMW1N adlı kullanıcıya aittir.

Burak Türe

Hep Muppet tiyatrosunda balkondaki o iki yaşlı olmayı isterdi, sonunda başardı. Artık iki yaşlı ayarında somurtabiliyor, oyun dünyasının üzerine attığı her şeye meh diyebiliyor.

Leave a Reply

Nasıl Buldunuz?*

Your email address will not be published. Required fields are marked *